Apcietinātas divas vērienīgo naudas atmazgāšanas shēmu organizējušās personas

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AFI

Apcietinātas divas vērienīgo naudas atmazgāšanas shēmu organizējušās personas – Uģis Reķis un Andis Rozenšteins, sestdien ziņo Latvijas Televīzijas ziņu raidījums «Panorāma».

Kā ziņots, ka kopumā shēmā iesaistītas aptuveni desmit personas, kas nav iepriekš sodītas, bet nonākušas FP redzeslokā. Divām personām piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.

Vērienīgajā naudas atmazgāšanas shēmā, kuras darbību ceturtdien pārtrauca Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas (FP) pārvalde, bijuši iesaistīti divi Latvijā pazīstami sportisti un divi pazīstami mūziķi, kuriem patlaban piemērots liecinieka statuss.

Shēmā iesaistīti arī juristi, bet ne advokātu firmas.

Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma», atsaucoties uz vairākiem neoficiāliem, bet drošiem avotiem, ziņoja, ka saistībā ar lietu liecības sniegt var tikt aicināts soļotājs Aigars Fadejevs. Pats Fadejevs raidījumam noliedza savu saistību ar naudas atmazgāšanas shēmu. «Man ne mazākā saistība nav bijusi ar šādām darbībām,» uzsvēra sportists.

Shēmā iesaistīti vairāk nekā 100 reāli ražošanā, pakalpojumu sniegšanā un konsultāciju jomā darbojošies uzņēmumi. Ir sākts process saistībā ar uzņēmuma izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Sabiedrībai šo personu vārdi varētu tikt darīti zināmi pēc aptuveni gada, jo tieši tik ilgu laiku varētu prasīt FP veiktā izmeklēšana šajā lietā.

Telekompānijas LNT ziņas vēstīja, ka viens no noziedzīgās naudas atmazgāšanā iesaistītajiem varētu būt juridisko pakalpojumu uzņēmums «Pactum». Kāda «Pactum» darbiniece LNT apliecināja, ka uzņēmumā vakar, 6.martā, ir bijusi FP un tikusi veikta kratīšana. No uzņēmuma izņemti dokumenti un datori.

Kā ziņots, par nelegāli iegūtajiem līdzekļiem personas izmaksājušas tā dēvētās «aplokšņu algas», iegādājušās vērtīgus nekustamos īpašumus, kā arī luksusauto. Vienā konkrētā gadījumā iegādāta tāda modeļa mašīna, kādas Latvijā reģistrētas tikai desmit, turklāt vienā citā - nopirkta ekskluzīva māja, kas patlaban pieder vienai no uzņēmuma amatpersonām, kas izmanto pakalpojumus.

Grupējums FP redzeslokā nonācis, no septembra līdz decembrim pārskaitot 6,5 miljonus latu. Šī nauda «atmazgāta», izvairoties no nodokļu nomaksas un izkrāpjot pievienotās vērtības nodokli, kā arī legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus.

Naudas apgrozījums shēmā bijis 6,5 miljoni latu, taču peļņu un valstij nodarītos zaudējumus nav iespējams patlaban precīzi noteikt. Pēc FP operatīvās informācijas, procenti, ko organizētais grupējums «ieturējis» par naudas atmazgāšanas veikšanu, varētu būt no 5% līdz 11%.

Shēma organizēta nosacīti trīs posmos - ap 100 reāli darbojošies uzņēmumi bijuši «klienti», kas pārskaitījuši savus naudas līdzekļus uz «starpbuferu» uzņēmumu kontiem un fiktīvo uzņēmumu kontiem, tālāk tos pārskaitot uz fiktīvo personu un maznodrošināto personu kontiem, no kurienes nauda izņemta un atdota shēmas organizatoriem.

FP uzsākti kopumā trīs kriminālprocesi, kuru ietvaros veiktas kratīšanas 16 dažādās vietās Latvijā, tostarp Valmierā, Jūrmalā, Rīgā, un izņemti dokumenti, zīmogi, datori, skaidra nauda.

Izmeklēšanas darbības patlaban turpinās, tāpēc precīza summa būs zināma vēlāk. Organizētais grupējums aktīvi izmantojis norēķinu kontus, kas atvērti Lietuvā, Igaunijā un Polijā.

Grupējums naudas atmazgāšanu īstenojis visā Latvijas teritorijā. Grupējumā ir iesaistītas aptuveni desmit personas, un tā pakalpojumus izmantoja gandrīz 100 Latvijas uzņēmumi, to starpā ir arī Latvijā labi pazīstami uzņēmumi, informē VID.

VID norāda, ka šie uzņēmumi paralēli savai legālajai darbībai veica virkni aizdomīgu darījumu un ievērojamus naudas pārskaitījumus buferorganizācijām, kas atradās naudas atmazgāšanas organizatoru tiešā kontrolē, kur no šiem uzņēmumiem ienākušajiem finanšu līdzekļiem tika vairakkārt mainīta piederība un veiktas citas darbības noziegumu pēdu un naudas noziedzīgās izcelsmes slēpšanai.

Vēlāk šie finanšu līdzekļi nonāca «fiktīvo uzņēmumu» un bezpajumtnieku kontos gan Latvijas, gan ārvalstu kredītiestādēs.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu