Atkārtoti mēģinājuši uzpirkt skandalozo vides aktīvistu Priedi (82)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Pagājušās nedēļas ceturtdienā vienā no Vecrīgas kafejnīcām divi uzņēmēji centušies uzpirkt vides aktīvistu Artūru Priedi. Apmaiņā pret 25 000 eiro. Priedem prasīts, lai viņš atsauc savu iesniegumu tiesā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums «De facto».

Dzintara prospektā 19A esošais zemesgabals ir viens no retajiem, uz kura kāpu aizsargjoslā (Jūrmalā) atļauta būvniecība. Taču no tā zemākās vietas skaisto skatu baudīt liedz pakalns. Līdz ar to pašsaprotami šķiet, ka novērtēt ekskluzīvo vietu varētu vien tad, ja plānotajai būvei būtu vairāki stāvi. Tomēr jau no 2012.gada rudens spēkā esošie pašvaldības saistošie noteikumi atļauj šeit celt vien 2,5 stāvus augstu namu. Pretēji tam, pērn rudenī Jūrmalas domē (JD) apstiprinātajā detālplānojumā, atsaucoties uz vecākiem noteikumiem, atļauts būvēt piecstāvu ēku.

Domē šai nesakritībai ir vienkāršs skaidrojums. Dzintara prospektā esošā zemesgabala detālplānojums esot iekļāvies noteiktajā pārejas periodā. Līdz ar to arī ēka drīkstot būt divreiz augstāka. Atbildē raidījumam «De facto» JD raksta: ,,Iekļaujot šādus pārejas noteikumus, attiecībā uz privātpersonām ir ievērots tiesiskās paļāvības princips. Proti, nodrošinot pārejas periodu, privātpersonām tika dota iespēja pabeigt uzsākto detālplānojumu izstrādi.»

Taču vides aktīvists Artūrs Priede bija pretējās domās. Pēc oficiāla detālplānojuma apstiprināšanas viņš to apstrīdēja tiesā. Pēc viņa sacītā noprotams, ka tajā brīdī uzradās viens no Jūrmalā zināmiem mākleriem, kurš Priedi esot uzaicinājis it kā uz biznesa tikšanos: ,,Tur nolika fakta priekšā, ka par biznesu nerunāsim, bet runāsim par detālplānojumu. Gribēja no manis atpirkties. Viņi sākumā piedāvāja 10 tūkstošus eiro. Kad es sapratu, ka tā ir provokācija vai kaut kas tamlīdzīgs, es teicu, ka negribu par to runāt, bet tad viņi piedāvāja 25 tūkstošus eiro un teica, ja es nepiekritīšu, viņi ietekmēs mani caur domi. No sarunas varēja saprast, ka viņi manu māti var atlaist no darba.»

Pēc šīs tikšanās Priede par notikušo ziņoja Valsts Policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei. Vides aktīvista nākamā saruna ar abiem kungiem pagājušās nedēļas ceturtdienā vienā no Vecrīgas kafejnīcām notikusi jau ar likumsargu ziņu. Kafejnīcas darbiniece atceras, ka tas ,,bija ap kādiem pus četriem. Tas bija diezgan ilgs process, jo kamēr viņi atnāca, tad atnāca policisti.» Uz galda esot bijis daudz dokumentu. Vīrieši esot tos fotografējuši. Taču tad pēkšņi ieradās policija. Policijā «De facto» uzzināja, ka ,,Kriminālprocesa ietvaros 2014.gada 30.janvārī, uz aizdomu pamata par noziedzīga nodarījuma, kas paredzēts Krimināllikuma 199.panta 2.daļā, par iespējamu komerciālo uzpirkšanu, tika aizturētas divas personas 25 000 eiro nodošanas laikā. Viņiem šobrīd nav piemēroti drošības līdzekļi, kas būtu saistīti ar brīvības atņemšanu.»

«De facto» rīcībā esošā informācija liecina, ka, iespējams, viens no viņiem ir SIA ,,Cam Development» valdes loceklis Ararats Mkrtumjans (Ararat Mkrtumyan). Krievijas pilsonis, kura uzņēmums 645 kvadrātmetru lielo zemesgabalu iegādājās vien pērn martā par vairāk nekā 1,6 miljoniem eiro (1 159 626,60 latiem). Iespējams, otra uzpirkšanā iesaistītā persona ir Jūrmalā zināmais mākleris, SIA ,,Vigvam» viens no īpašniekiem Aleksejs Jeļins. Viņa birojs atrodas netālu no Dubultu stacijas. Taču tā vien šķiet, ka tā durvis labu laiku jau stāvējušas aizslēgtas. Arī iespējamā dzīvesvietā viņš nebija sastopams. Savukārt telefonsarunā Jeļins netieši apstiprināja, ka šajā lietā ir iesaistīts. Jeļins: ,,Kamēr tur kaut kas notiek, es nekomentēšu. Saskaņā ar vienošanos man nav tiesību izpaust informāciju. Tāpēc pagaidām – pauze.»

Šķiet, ka Priede, nododot policijai iespējamos «uzpircējus», rīkojies kā krietns Latvijas pilsonis. Taču šajā brīdī der atcerēties notikumus apmēram pirms diviem gadiem. Toreiz Jūrmalas zemesgabala vietā bija topoša daudzdzīvokļu māja Baltezera krastā. Arī bija tikšanās. Taču tās ieraksts liecina par to, ka Priede tirgojās ar projekta attīstītājiem. Medijiem toreiz Priede apgalvoja, ka arī saņēmis draudus. Tajā pašā laikā no sarunas ierakstiem noprotams, ka apmaiņā pret 50 tūkstošiem eiro Priede solīja sūdzību tiesā atsaukt. Toreiz policija Priedi aizturēja. Viņš vairākkārt mēģināja skaidrot, ka ar naudu būtu devies pie likumsargiem. Taču viņam nenoticēja.

Kas šoreiz bija citādi? Iespējams, par labu krietnajai Priedes rīcībai spēlē fakts, ka jau pēc trīs nedēļām, 4. martā tiesa sāks skatīt viņa lietu. Tajā viņš apsūdzēts par neatļautu labuma pieņemšanu. Taču, uz «De facto» jautājumu, vai pagājušās nedēļas notikumi nav centieni tiesā pierādīt, ka patiešām arī iepriekš būtu devies uz policiju, Priede neatbild: ,,Man šādi un līdzīgi gadījumi visu laiku notiek. Tā kā es pats saku, bail kādam zvanīt un rīkoties kaut kā.»

Komentāri (82)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu