Ķīlis: bērni sākot no 7.klases strādā daudz vairāk nekā pieaugušie
Trešdiena, 22. februāris (2012) 10:51 | Komentāri: (161)
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) saskaitījuši, ka bērni, sākot no 7.klases, ieskaitot mājasdarbus, strādā 53 stundas nedēļā, kas ir vairāk, nekā daudzi pieaugušie pavada darbā, bet starptautiski salīdzināts, ka Latvijā skolotāji ir pārslogotāki nekā vidēji Eiropā.

![]() |
Foto: Evija Trifanova/LETA
Analizējot šādus datus var secināt, ka ir pieaugusi spriedze skolēnu un skolotāju vidū, jo bērni un skolotāji ir pārslogoti, bet rezultātu nav, šodien intervijā laikrakstam «Latvijas Avīze» atzīst izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis.
Starptautiskie «PISA» testi, kuros skolēniem daudzās pasaules valstīs liek pildīt līdzīgus uzdevumus dabaszinātnēs, matemātikā un lasītprasmē, parāda, ka Latvijas skolēnu prasmes sistemātiski ir zem vidējā pasaules valstu līmeņa. Igauņu rādītāji ir krietni labāki - tie ir virs vidējā līmeņa.
«Tas nozīmē, ka mūsu sistēmā trūkst kaut kā, kas nodrošinātu rezultātu pieaugumu. Iespējams, ir nepareizs skolēnu noslodzes sadalījums. Piemēram, mūsu kaimiņiem somiem no 1. līdz 9.klasei dabaszinību stundu skaits ir par 400 lielāks nekā mūsu skolēniem šajā pašā vecuma grupā. Somijas izglītības rādītāji ir vieni no augstākajiem pasaulē. Turklāt mūsu skolēniem, kaut sasniegumi ir ne īpaši labi, noslodze ir tāda pati kā pieaugušajiem,» atzīst ministrs.
Tātad mācību darba organizācijā un mācību metodēs kaut kas nav pareizi. Jau tagad skaidrs, ka obligāti jāmazina mājasdarbu īpatsvars. Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā skolēniem ir ļoti daudz mājasdarbu. Taču skola nevar noteikt, kādi mājās ir apstākļi mājasdarbu pildīšanai, vai mājās bērnus motivē mācīties, vai ir galds gaišā vietā, vai mājās ir mierīgi.
Līdz ar to liels mājasdarbu skaits veicina skolēnu nevienādos mācību sasniegumus. Patlaban nodarbības ir pārāk sadrumstalotas. Ik pa 40 minūtēm mainās ļoti dažādi mācību priekšmeti. Mācību priekšmeti būtu jāmāca pa blokiem. Trešā lieta, kas jāmaina, ir fizisko nodarbību īpatsvars. Divas stundas nedēļā, kā ir pašlaik, ir smieklīgi maz. Mācību procesā būtu jāintegrē arī interešu izglītība. Tā bērniem ejot pie sirds un caur to arī var mācīt daudzus priekšmetus.
| PĒDĒJIE KOMENTĀRI | Lasi visus komentārus(161) |
Latvijā tiešām trūkst profesionālisma. Trūks savstarpējās cieņas. Trūkst vienkāršu draudzīgu attiecību starp kolēģiem-skolotājiem. Nevar salīdzināt ar ārzemēs notiekošo, kur cilvēki viens otru atbalsta un ciena. Ne tikai uz skolotājiem tas attiecināms.
Par to, ka pedagoģiju iet mācīties tie, kuriem vienkārši vajag augstāko, tā ir taisnība. Viegli iegūstama, neka daudz nav jāmāk, vislētākā maksa utt. Pie tā arī jāpiedomā, piem., rīkojot īpašus iestājpārbaudījumus vai vēl ko... Pārprasto demokrātiju var ierobežot gan mirstīgais skolotājs, gan viņa vadītājs. Problēma ir tāda, ka skolotājiem pārāk zems pašvērtējums, viņi nekad neies un necīnīsies par sevis aizstāvēšanu. Manuprāt, tam varētu būt sakars arī ar to, ka tādā gadījumā tas skolotājs tiktu izčakarēts, atvainojos, no visām malām-gan direktors pārbaudītu, vai šis konkrētais personāžs ir cienīgs, lai viņa skola tiktu tautās muļļata, gan dažnedažādas inspekcijas, veicot savus pienākumus, izostītu visas izdarības un neizdarības, gan vecāki, kuri jau nu nekad nejūtās vainīgi pie tā, ka viņu atvases palaiž mutes. Mūsu skolas ir pārbāztas ar neprofesionāliem skolotājiem, kuri citviet savu vietu zem saules nav atraduši. Skolniekiem uz viņiem nospļauties, un tas ir abpusēji. Viņi tiek pazemoti, jo ļaujas. Kas gan cits viņiem atliek?...
O! Intresanti......Ķīļa kungs, PAREIZI!!!!! Lai cik būs grūti manīt mūsu vecos paradumus, ĻOTI CERU, Jums tas izdosies!!!!! Man nudien patīk, ka tik gaišs cilvēks ticis pie stūres.....BEIDZOT!!!!!!!!
Protams. tikai vaina nav ne bērnos, ne skolotājos, ne stundu sadalījumā, ne brīvlaiku un mācību dienu proporcijās. Jāpārskata programmas. Normālas zināšanas var iegūt, ja būtu sakarīgi un loģiski izstrādāta mācību viela. Nu nav bērniem jāsabāž galvās visādi sīkumi. Tam tiek patērēts milzu laiks un darbs.
Citi raksti kanālā
15:21 |
|
15:19 |
|
15:04 |
|
14:51 |
|
14:32 |
|
14:03 |
|
13:36 |
|
13:25 |
|
13:13 |
|
13:07 |
|
12:52 |
|
12:26 |
|
12:18 |
|
11:55 |
|
11:19 |
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
5 |
|
6 |
|
7 |
|
8 |
|
9 |
|
10 |
|
11 |
|
12 |
|
13 |
|
14 |
|
15 |
|
16 |
|
17 |
|
18 |
|
19 |
|
20 |
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
5 |
|
6 |
|
7 |
|
8 |
|
9 |
|
10 |
|
11 |
|
12 |
|
13 |
|
14 |
|
15 |
|
16 |
|
17 |
|
18 |
|
19 |
|
20 |

Dienas foto: Kautiņš parlamentā (31) 
Ukrainas parlamentā jau ne pirmo reizi domstarpības risina, liekot lietā dūres. ...
- Argentīnas Nacionālā diena.
- 1892. gadā dzimis Josips Brozs Tito — Dienvidslāvijas vadītājs laika posmā pēc Otrā pasaules kara.
- 1905. gadā dzimis itāļu modes dizaineris Aldo Guči.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| skaidrs | Rīga šobrīd: skaidrs +17.4 °C Vējš: 5 m/s ZR Saule lec: 4:48 riet: 21:54 Dienas ilgums: 17h 6min |
Anšlavs, Junora
Paklāju diena Turkmēnijā
Neatkarības diena Jordānijā


































































Norvēģu jūrā notikusi spēcīga zemestrīce (82)