Deviņi veselīga uztura pamatprincipi (28)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Charles Haynes, CC BY-SA 2.0

Starp ārējās vides faktoriem, kuri pastāvīgi iedarbojas uz cilvēka organismu, uzturam ir vislielākais īpatsvars. Pareizs ir tāds uzturs, kas nodrošina cilvēka organisma normālu attīstību, augstas darbaspējas un labu adaptāciju mainīgajiem ārējās vides apstākļiem, palīdz saglabāt t.s. skābju-bāzu līdzsvaru organismā un zarnu trakta normālo mikrofloru. Pareizam uzturam jābūt dabiskam, rūpnieciski maz pārstrādātam.

Minēsim dažus svarīgākos pareiza uztura principus:

  1. ēdienkartei jābūt daudzveidīgai;
  2. katru dienu jāēd svaigi dārzeņi, augļi un ogas; ieteicamais daudzums ap 400 g dienā (kartupeļi pieskaitāmi ogļhidrātiem);
  3. uzturā ieteicams vairāk lietot pilngraudu produktus un kartupeļus;
  4. jāizvairās no pārmērīgas sviesta, margarīna un citu taukvielu lietošanas;
  5. ieteicami piena produkti ar pazeminātu taukvielu daudzumu, turklāt vēlams, lai tie būtu skābpiena produkti vai siers;
  6. uzturā jālieto ar olbaltumvielām bagāti produkti, piemēram, pākšaugi, zivis;
  7. 1-2 reizes nedēļā jāēd jūras zivis, vēlams treknas;
  8. ja uzturā lieto gaļu, tā varētu būt teļa, medījumu un putnu gaļa bez ādas;
  9. pēc iespējas jāizvairās no rūpnieciski pārstrādātu produktu lietošanas.

Parastos apstākļos dienas laikā jāizdzer sešas līdz desmit glāzes šķidruma; labākais ir tīrs avota ūdens vai kūstoša sniega un ledus ūdens, vai arī svaigi spiestas sulas — tajās ir ap 90% ūdens, un tas ir t.s. dzīvais ūdens; dzert var, kad vien vēlas, vienīgi nevajadzētu daudz dzert ēšanas laikā un uzreiz pēc ēdienreizēm — lai neatšķaidītu gremošanas orgānu izdalītos sekrētus; dietologi iesaka izdzert 1—2 glāzes ūdens ik rītu tukšā dūšā, lai «izskalotu» organismu.

Šādai sabalansētai ēdienkartei nav jābūt dārgai, taču tās veidošana var prasīt zināmu piepūli - tajā katru dienu pēc iespējas pilnīgi jāietver tas, ko prasa mūsu organisms un ko šajā vietā un šajā laikā sniedz daba.

Komentāri (28)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu