Esam krustvārdu mīklu lielvalsts! (5)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Latvijā krustvārdu mīklu sākums datējams ar 1933. gadu, kad lasītāju vērtējumam nodots iknedēļas izdevums «Krusta-Mīkla, Šachs, Bridžs». Tas priecēja lasītājus līdz pat 1940. gada augustam, pavisam iznāca 347 numuri. Žurnāla abonentiem bija piesolītas bezmaksas lidmašīnas biļetes uz Berlīni un atpakaļ, patafons, rakstāmgalda garnitūra. Risinot mīklas, bija iespējams nopelnīt torti, pretendēt uz pudeli vīna, modernu šlipsi, futbola bumbu, pāri kalošu, skaistu, jaunu tīrasiņu Skotijas suni, 100 papirosiem. 1934. gada beigās krustvārdu mīkla pirmo reizi publicēta žurnālā «Atpūta», bet regulāras krustvārdu mīklu publikācijas Latvijas presē sākās 60. gados žurnālā «Zvaigzne». Tagad var uzskatīt, ka Latvija ir krustvārdu mīklu lielvalsts, jo veikalu plauktos ir vairāk nekā 20 izdevumu, tostarp arī izdevniecības «SANTA» septiņi «Mezgla» grupas lolojumi – žurnāls «Mezgls», «Zviedru Mezgls», «Ievas Mezgls», «Supermezgls», «Mezgla Zelta Mīklas», «Mezgla Sudoku» un «Pūcīte».

Iespējams, ka mīklu veidošanas pirmsākumi meklējumi Itālijas teritorijā 6.–3. gs. p.m.ē, par ko liecina arheoloģiskie izrakumi ar Vezuva pelniem apbērtajā Pompejā, kur atrasta plāksne ar 25 burtiem, kas savstarpēji krustojas. Tieši šis vienkāršais uzdevums varētu būt aizmetnis pirmajai krustvārdu mīklai. Interesanti, ka divi no trim dažādos virzienos rakstītajiem ir arī latviešu valodas vārdi, kas, iespējams, liecina vien par to, ka mūsējie tur bijuši klāt vai nu pie mīklas veidošanas, vai risināšanas... Pirmā mūsdienu klasiskā krustvārdu mīkla bija publicēta ASV laikraksta «New York World» svētdienas pielikumā «Fun»1913. gada 21. decembrī.

«Mezgls» veido savu TOP 10

«Mezgla» redakcija ir izveidojusi pirmo savu mīklu risinātāju topu, piedāvājot īpaši grūtas mīklas. Klupšanas akmeņus ne vienmēr var paredzēt. Par vienu no daudziem kļuvis vārds teogonija, kuras vietā tika rakstīta teoloģija, teozofija. Citi nevarēja atrast valdnieku svētās kapenes Vidusāzijā un vārda mazars vietā rakstīja hanaks, dacans, mahals. Spītīgs bija arī sambai līdzīgās dejas nosaukums bosanova, jo daudziem šķita, ka to varētu dejot basām kājām, tāpēc arī deja jāsauc par basanovu. Lai atrastu vārdu Kūjūpets, kas apzīmē šauru kuģu ceļu iebraukšanai Stokholmā, neatlaidīgākie risinātāji bija zvanījuši gan prāmja «Tallink» apkalpei, gan uz ostu Stokholmā. Citi risinātāji bija izpaudušies radoši, mīklā rakstot: Kejspots, Kojupets, Kijepits, Kājupīte, Karapets, Klinpots. Vēl kāds risinātājs vārdiņa asimilēt vietā radīja savu variantu ieemulēt. Krietns skaits dalībnieku zāļu formas kapletes vietā, bija gatavi pacientus ārstēt, izmantojot kapseles – cilindrus ar triecienā uzliesmojošu sprāgstvielu kaujas patronās. Daži bija humānāki, piedāvājot kapsulas. Mazais zemūdens akmentiņš izrādījās neironu izlāde spaiks, kas tika nosaukts kā spasks, snaika, staiks, sparks, stoika. Vairāki risinātāji zebrzivi bija pārdēvējuši par zobuzivi, zibgalvi vai zobgalvi. Īsta vārdu darināšanas fabrika izvērtās, atbildot, kas ir ieliktņi zoba stumbra mākslīgai atjaunošanai inlejas, tā vietā zobārstiem piedāvāti interdi, antenas, entersi, intejas, insemas, kniedas, interni, intermas...

Dāvinām 1000 latus saviem lasītājiem

Ar īpašu jubilejas balvu fondu 1000 latu apmērā žurnāls «Mezgls» svin savu desmito dzimšanas dienu un rīko lielo loteriju visiem mīklu minētājiem. Jubilejas žurnāls iznāk 18. septembrī. Ja gribi būt viens no desmit laimīgajiem, kas iegūs simts latus, ir jāatrisina žurnāla «Mezgls» lielā desmitgades mīkla, jāatrod atslēgas vārds, kas jāsūta īsziņā! Uzvarētāju vārdi būs publicēti «Mezgla» 16. oktobra numurā. Naudas balvas žurnāls «Mezgls» izlozē jau kopš pirmā numura!

* Apmaksāts reklāmas raksts

Komentāri (5)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu