FM: «Liepājas Metalurga» darbības pārtraukšana joprojām ietekmē rūpniecību (12)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Lai gan ir pierasts, ka gada pirmie mēneši parasti nekad īpaši nav iepriecinājuši ar nozīmīgiem pieaugumiem rūpniecībā, taču ceturtdien Centrālas statistikas pārvaldes publicētie dati par rūpniecības produkcijas apjomiem šā gada janvārī uzrāda 11, 3% kritumu apstrādes rūpniecībā gada laikā, norāda Finanšu ministrijā.

Lielāko negatīvo ietekmi apstrādes rūpniecības izlaidē devusi metālapstrādes nozare, ievērojamu samazinājumu uzrādot ne tikai attiecībā pret 2013. gada janvāri, noslīdot par 91,6%, bet arī mēneša griezumā. Tas, protams, skaidrojams ar AS «Liepājas Metalurgs» darbības pārtraukšanu, kā arī norāda uz to, ka citiem šīs nozares uzņēmumiem, kuri pirms tam deva cerību panākumiem metālu ražošanā, janvāra mēnesis ir bijis neveiksmīgs.

Jāatgādina, ka līdz ar februāra datiem sāks mazināties AS «Liepājas Metalurgs» radītie mīnusi metālapstrādē, jo pērn tieši šajā mēnesī uzņēmuma ražošanas apjomi tika ierobežoti.

Diemžēl negatīvus pieaugumus uzrāda arī citas apstrādes rūpniecības nozares. Dzērienu ražošanā apjomi kritušies par 23,5% un apģērbu ražošanā par 13,4% salīdzinājumā ar pērnā gada janvāri, kas saistāms ar zemo ārējo pieprasījumu. Negatīvi pieauguma tempi ir saglabājušies arī iekārtu un ierīču remonta un uzstādīšanas nozarē.

Neskatoties uz jau minētajiem samazinājumiem, pozitīvi ir tas, ka lielākās apstrādes rūpniecības nozares ir uzrādījušas produkcijas izlaides pieaugumu. Pārtikas produktu ražošana, kura tikusi atzīta par pērnā gada apstrādes rūpniecības līderi, ir augusi par 5,4% attiecībā pret 2013.gada janvāri. Labus pieauguma tempus uzrādīja arī kokapstrādes nozare un gatavo metālizstrādājumu ražotāji.

Eiropas Komisijas apkopotais ekonomikas sentimenta indekss turpina uzrādīt pozitīvas tendences Eiropas Savienības (ES) ražotāju noskaņojumā, kas ir pamatots signāls vietējās rūpniecības tālākai izaugsmei, īpaši attiecībā uz ārējo tirgu apgūšanu. Savukārt, kas attiecas uz Latvijas eksporta tirgiem ārpus ES, nestabilā politiskā situācija Ukrainā var negatīvi ietekmēt atsevišķus vietējos ražotājus, kuri realizē produkciju šajā valstī. Neskaidrību un bažas rada arī turpmākā situācijas attīstība vienā no nozīmīgākajiem Latvijas ārējiem tirgiem - Krievijā.

Komentāri (12)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu