Ieteikumi veselības saudzēšanai karstā laikā

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AP/Scanpix

Eiropas valstīs karstuma vilnis jau piedzīvots. Laika prognozes liecina, ka drīzumā arī Latvijā iestāsies karsts laiks. «Šogad vēl īstu karstumu neesam piedzīvojuši, un iepriekšējo gadu pieredze jau aizmirsusies, tādēļ ir vērts atgadināt dažas elementāras patiesības, kas veselības saudzēšanai jāņem vērā karstā vasaras laikā», saka klīnikas Premium Medical interniste Dace Cibule.

Daži praktiski ieteikumi, kā labāk atveldzēties karstumā:

• Neatsvaidzināties pārāk aukstā dušā, bet gan siltā ūdenī (ja karstums ir nomācošs, gluži vai katrs sapņo par peldi baseinā, kas būtu pilna ar ledus gabaliņiem. Taču ledus auksts ūdens nebūs labākais veids, kā atvēsināties, jo tik auksta ūdens ietekmē aizveras ādas poras, un sakarsušais ķermenis vairs nespēj tik viegli no siltuma atbrīvoties. Silta līdz vēsa duša palīdzēs arī vakarā aizmigt, ja karstuma dēļ māc bezmiegs. Siltu dušu ieteicams noslēgt ar vēsu dušu)

• Ledus gabaliņus var labi izmantot atsevišķiem ķermeņa punktiem (uz roku locītavu iekšpuses, uz kakla un spranda u.c. Tas uzlabos asinsriti. Tādiem pašiem nolūkiem labi noder aukstuma – karstuma kompreses)

• Labs veids, kā atvēsināties darba pārtraukumos, ir roku peldes ( izlietnē, kas piepildīta ar vēsu ūdeni, ielieciet tajā rokas līdz elkoņiem un paturiet apmēram 2 minūtes. Tas stabilizēs asinsriti un atvēsinās galvu). Lieliski palīdz arī kontrasta kāju vannītes.

• Jāuzmanās no kondicionieriem (temperatūras atšķirība starp iekštelpām un ārtelpām nedrīkst būt pārāk liela. Ja pārkarsis cilvēks ienāk aukstās telpās, viegli var iedzīvoties vasaras gripā)

• Viegla pašmasāža palīdz mazināt pietūkumu ( pietūkušas kājas u.c. ķermeņa daļas karstā laikā nav nekāds retums, jo paplašinātajos asinsvados asins un limfa cirkulē lēnāk, un šķidrums tādējādi vairāk nokļūst audos. Te labi palīdz viegla masāža: ar plaukstām glaudošām kustībām pamasējiet seju un kaklu, rokas virzot no sejas vidus uz ārpusi un uz leju. Rokas un kājas masējiet virzienā uz sirdi – no pirkstu galiem virzienā uz pleciem un gurniem.)

• Karstā laikā, ja ir fiziska piepūle, ūdens jādzer 3 - 4 reizes vairāk nekā parasti (katru dienu cilvēka organisms ar sviedriem un urīnu izdala 1,5 līdz 2 litrus šķidruma. Karstā laikā un fiziski piepūloties tie var būt līdz pat 10 litriem, tādēļ cilvēkam jāuzņem tik pat šķidruma, cik tas tiek patērēts.)

• Mazāk dzerot, mazāk nesvīdīs. (Daudzi maldīgi uzskata, ka mazāk dzerot, mazāk svīdīs, taču tā nenotiek. Ja zaudē vairāk šķidruma nekā uzņem, sabiezinās asinis. Tādējādi var tikt traucēta asinsrite dažādos orgānos un pazemināties asinsspiediens, par ko var liecināt nogurums, koncentrēšanās spēju mazināšanās, var reibt galva. Asiņu sabiezēšana paaugstina arī risku iedzīvoties trombozē)

• Alkohols no organisma izvada šķidrumu (alkohols paplašina asinsvadus, tādējādi no organisma izdalās vairāk šķidruma. Tas rada arī palielinātu slodzi nierēm)

• Ieteicams dzert ūdeni un dzērienus ar nelielu kaloriju daudzumu, ja dzer augļu sulas, ieteicams tās atšķaidīt ar ūdeni. Labs dzēriens karstā laikā ir paniņas vai kefīrs ar ūdeni (1:1), tāpat atsvaidzinoša ir atdzesēta piparmētru tēja, jo piparmētras iedarbojas vēsinoši. Nevajadzētu dzert enerģijas dzērienus, limonādes, jo tās satur pārāk daudz cukura. No kafijas ( 2 tasītes dienā) nav jāatsakās, taču vēlams, izdzerot kafiju, izdzert arī glāzi ūdens.

• Organisms priecāsies par vieglu uzturu ( grūti sagremojama pārtika rada lieku slodzi gremošanas sistēmai, tādējādi asins pastiprināti pieplūst kuņģa – zarnu traktā, radot lieku slodzi asinsritei)

• Sportojot ieteicams ievērot principu – labāk vieglāk un ilgāk, nekā īsāku laiku, bet intensīvāk.  ( fiziska slodze karstā laikā nozīmē lielu slodzi asinsritei, tādējādi sliktāk tiek apgādātas nieres, aknas un muskulatūra, kas sliktākajos gadījumos var radīt nopietnas veselības problēmas. Tāpat nav ieteicams sportot pēc ilgākas uzturēšanās saulē vai sauļošanās, vismaz pusstundu pēc tam vajadzētu atrasties ēnā vai atvēsināties vēsā dušā)

• Nepieciešamība – galvas sega ( Lai izvairītos no saules vai karstuma dūriena, noteikti ieteicama galvas sega, īpaši, ja zināms, ka uzturēšanās saulē būs ilgāka par 20 minūtēm. Galvas sega ir obligāta maziem bērniem)

Noteikti apmeklējiet ārstu, ja karstuma ietekmē jūsu pašsajūta krasi pasliktinās!
 

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu