Imūnglobulīna vairs nebūs, tāpēc jāvakcinējas pret ērču encefalītu

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: «Scanpix»/«Reuters»

Tā kā specifiskais pretērču encefalīta imūnglobulīns, kas tiek ražots Krievijā, bet Eiropas Savienībā netiek lietots, no 2010.gada Latvijā vairs nebūs pieejams, Latvijas Infektoloģijas centra speciālisti aicina iedzīvotājus laikus domāt par vakcinēšanos pret ērču encefalītu.

Vislabāk to izdarīt tieši tagad - laika posmā no janvāra līdz martam, lai aprīlī līdz ar ērču aktivitātes sākšanos būtu iegūta imunitāte, portālu «Apollo» informēja Liene Johansone, Latvijas Infektoloģijas centra referente sabiedrisko attiecību jautājumos.

Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces sastopamas mežos un krūmājos. Taču inficētās ērces ir sastopamas arī pilsētas parkos, piemājas dārzos un tās var pārnēsāt mājdzīvnieki.

Arī šogad tiek turpināta bērnu līdz 18 gadiem valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu endēmiskajos pagastos jeb pagastos ar visaugstāko saslimstību ar ērču encefalītu, kuros dzīvojošajiem bērniem ir vislielākais inficēšanās risks. Ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, vakcināciju iespējams veikt pie ģimenes ārsta bez maksas.

Tāpat no šī gada valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pienākas bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija. Citu bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcināciju organizē ģimenes ārsti. To paredz Ministru kabineta noteikumi Nr.330 «Vakcinācijas noteikumi». Pārējiem iedzīvotājiem, tostarp bērniem, vakcinācija pret ērču encefalītu ir maksas pakalpojums.

Atgādinām, ka cilvēkiem, kas pēc ērces koduma inficējušies ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvas sāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu