Izdoti 2013. gada Dziesmu un deju svētku pasākumu ieraksti (8)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Izdodot XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku spilgtāko notikumu ierakstus DVD, Blue-Ray un CD formātos, Latvijas Nacionālais kultūras centrs aicina atgriezties aizvadītā gada skaistākajā notikumā. «Esiet sveicināti un līgojiet spoži mīlestības piepildītos radīšanas svētkos, slavinot īstās vērtības, slavinot to lielo darbu, kas ieguldīts cilvēku dvēseles bagātināšanā piecu gadu garumā, un tā veicējus,» tā vēlreiz aicina XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku režisors Uģis Brikmanis.

Atkal būs iespējams izbaudīt Jāzepa Vītola 150. jubilejai veltīto koncertu, kurā dzirdējām gan komponista zināmākās kormūzikas pērles, gan mazāk atskaņotos darbus īpaši šim notikumam izveidotā diriģentu kora izpildījumā. Krāšņais vokālsimfoniskais koncerts Arēnā «Rīga» būs skatāms gan DVD, gan Blue-Ray formātā. Tāpat ikvienam būs iespēja vēlreiz piedzīvot vienu no 2013. gada Dziesmu un deju svētku skaistākajiem mirkļiem – Deju lieluzvedumu «Tēvu laipas», kā arī Noslēguma koncertu «Līgo», "Apollo" informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika.

Sākot ar 2014. gada 17. februāri, Dziesmu un deju svētku koncertu ieraksti ir nopērkami grāmatnīcās «Valters un Rapa» un «Zvaigzne ABC», veikalu tīklos «Rimi», «Prisma», «Maxima» un «Elkor», kā arī mūzikas veikalos un «e-kase.lv».

Ierakstus izdod Latvijas Nacionālais kultūras centrs, atbalsta «Latvijas dzelzceļš» un «Lattelecom».

XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki notika no 2013. gada 30.jūnija līdz 7.jūlijam. Svētkos piedalījās 40 600 dalībnieku no visas pasaules. Nākamie – XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, atzīmējot Latvijas simtgadi, notiks 2018. gada vasarā. Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkus rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Anotācijas:

Jāzepa Vītola 150. jubilejai veltītais koncerts «Saules svētki»

Latvijas Universitātes Lielajā Aulā, 2013. gada 2. jūlijā - CD

«2013. gada Dziesmu svētki nebija iedomājami bez koncerta, kas veltīts Jāzepa Vītola daiļradei. Latviešu profesionālās mūzikas patriarha 150. dzimšanas dienas gadā, šķiet, daudzi no mums pamanīja, ka šim kolosam ir arī cilvēka seja.

Daudz biežāk nekā citkārt tika šķirstīti profesora memuāri, kuros netrūkst ne pašironisku, ne arī par dziļi dramatisku nošu, kas tomēr nekad nekļūst uzbāzīgi emocionālas, – arī visslēptāko dvēseles stūrīšu atklāšanā Vītols ir ieturēts kā daždien klasiķis. Jā, tieši tā – citiem ir Vīnes klasiķi, mums ir savs Rīgas klasiķis, turklāt klasicists pēc būtības. Emocijas – izsvērtas, izteiksme – ieturēta, daiļums – askētisks. Te zināma līdzība ar latvju tautas rakstiem. 2. jūlijā Latvijas Universitātes Lielajā aulā dziedāja Latvijas kordiriģentu koris. No visas Latvijas bija pulcējušies koru vadoņi un vairākos kopmēģinājumos likuši vienkop savas prasmes, lai uzbūvētu unikālu dziedošu vienību.» /Orests Silabriedis/

Jāzepa Vītola 150. jubilejai veltītais koncerts nominēts Lielajai Mūzikas balvai 2014 - kategorijā Gada koncerts.

Koncerta veidotāji: mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Klišāns, režisors Roberts Rubīns, projekta vadītājs Lauris Goss.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku Vokālsimfoniskās mūzikas koncerts «Brīnumzeme Latvija»

Arēnā «Rīga», 2013. gada 3. jūlijā - DVD, Blue-Ray

«Vokālsimfoniskās mūzikas koncerti ir tradicionāla Dziesmu svētku sastāvdaļa. Līdzās sakrālās mūzikas godināšanai, folkloras ansambļu daudzkrāsainajām balsīm, līdzās koru kariem un Mežaparka estrādes kopkora majestātiskajām ērģelēm − vokālinstrumentālā koncerta apvienotais koris ir kā nepieciešama Dziesmu svētku krāsa, bez kuras lielais svētku audums būtu par vienu košu auduma svītru nabagāks.

2013. gada svētku vokālinstrumentālā koncerta programmā – Latvijas komponistu opusi no pirmsākumiem līdz mūsdienām un divu citzemju jubilāru − Džuzepes Verdi un Riharda Vāgnera populāri operhiti. Programmas kodolā liktas klasiskas vērtības, ko radījuši romantisma garā domājošie Latvijas vecmeistari, un līdzās šiem hrestomātiskajiem skaņdarbiem skan mūzika, kas komponēta pēc Otrā pasaules kara un reprezentē Latvijas mūzikas attīstības gaitu, rādot to iespējami daudzšķautņaini.» /Orests Silabriedis/

Koncerta veidotāji: mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš, režisors Dāvis Sīmanis, projekta vadītāja Indra Lūkina.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku deju lieluzvedums «Tēvu laipas»

Daugavas stadionā, 2013. gada 6. jūlijā - DVD

600 visu paaudžu deju kolektīvi ar 15 000 dalībniekiem deju rakstos atklāja latviešu tautas vēstures pagriezienus un latviskās dzīvesziņas vērtības.

«Dejotāju svētku koncerta «Tēvu laipas» programma balstās uz trim stūrakmeņiem: tas ir dejas zelta fonds, tā ir pēdējo 20 gadu jaunrade, un tās ir īpaši veidotas intermēdijas, kurās redzam tādas hrestomātiskas dejas, kā «Jandāliņš» jeb «Tūdaliņ, tagadiņ», «Metieniņš» un «Plaukstiņpolka». Šīs intermēdijas skaniski veidojis koncerta muzikālais vadītājs Uģis Prauliņš, kurš sacerējis mūziku arī prologam «Lai top!» un noslēgumam.

Līdzšinējiem deju virsvadītājiem šajos svētkos pievienojušies debitanti – Gints Baumanis, Ilze Pētersone-Lazdāne, Gunta Raipala un Māra Simsone.

Tēvu laipas te mestas no vēsturiskās dejas uz mūsdienīgiem soļu rakstiem – līdzās jaunāku laiku opusiem programmā ir gan Harija Sūnas «Sudmaliņas», gan Ulda Žagatas «Ai, tēvu zeme» un «Aiz ezera augsti kalni», gan citi laikus pārdzīvojuši hiti.» /Orests Silabriedis/

Lieluzveduma veidotāji: mākslinieciskie vadītāji un koncepcijas autori – Jānis Ērglis un Jānis Purviņš, režisore – Māra Ķimele, projekta vadītāja – Maruta Alpa.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku noslēguma koncerts «Līgo»

Mežaparka Lielajā estrādē, 2013. gada 7. Jūlijā - DVD, Blue-Ray

Ceļā uz nākamajiem Dziesmu un deju svētkiem Latvijas simtgadē vēlreiz aicinām piedzīvot krāšņo 2013. gada svētku Noslēguma koncertu, kurā piedalījās 250 jauktie, 75 sieviešu, 26 vīru, 40 senioru un arī diasporas kori – kopā ap 13 000 dziedātāju, kā arī apmēram 2000 dejotāju un 1000 pūtēju orķestru mūziķu.

«Pēc ilgāka pārtraukuma Dziesmu svētku noslēguma koncertā satiekas nozīmīgākās svētku izpausmes – līdzās jauktajiem koriem ar paprāvu repertuāra daļu eksponējas sievu kori un vīru kori, ir pūtēju koporķestra spēle un dejas. Koncerta mākslinieciskie vadītāji Aira Birziņa un Ivars Cinkuss uzsver, ka vēlas ļaut visam noritēt dabiskā tempā – netiek apspiesta neviena ovācija, neviens suminājums, un, ja koris vēlas kādu dziesmu dziedāt trīs reizes, tam ir dotas visas iespējas to darīt.

Šajā gadā estrādē kopkora priekšā kāpj vairāki svētku debitanti – virsdiriģenta godā pirmoreiz ir Kaspars Ādamsons, Gints Ceplenieks, Roberts Liepiņš, Māra Marnauza, Andrejs Mūrnieks, Mārtiņš Ozoliņš, Ārijs Šķepasts, Jevgeņijs Ustinskovs un Ilze Valce. Savukārt komponists debitants ir Raimonds Tiguls, kura daiļradi pārstāv dziesma «Dod, Dieviņi!».

Ir liels prieks un saviļņojums sveikt Robertu Zuiku, kurš šā gada 20. janvārī nosvinēja 100. dzimšanas dienu un svētku noslēguma koncertā diriģē mūsu himnu «Dievs, svētī Latviju!». Pirmoreiz Dziesmu svētku programmā iekļauts Jāzepa Vītola beidzamais opuss – dziesma vīru korim «Kalējs», kuras rokrakstu meistars dažas stundas pirms aiziešanas mūžībā pasniedza akurāt Robertam Zuikam.» /Orests Silabriedis/

Koncerta veidotāji: mākslinieciskie vadītāji - Aira Birziņa, Ivars Cinkuss, režisors - Pēteris Krilovs, projekta vadītāja - Ilze Kalniņa.

Komentāri (8)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu