Kā runā «100 gudrās galvas»? (10)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Ar mērķi aktualizēt latviešu valodas kultūras un publiskā lietojuma jautājumus pieci latviešu valodas eksperti projektā «Valodas policija» pagājušā gada nogalē pētīja Latvijas Republikas 11. Saeimas deputātu runas kultūru. Pētījuma noslēgumā eksperti dalās secinājumos par publisku latviešu valodas lietojumu un sniedz politiķiem praktiskus ieteikumus valodas izkopšanai.

Projekta «Valodas policija» ekspertus vieno pārliecība, ka ikviens sabiedrībā pazīstams cilvēks, kurš publiski pauž savas domas un viedokli, ilgtermiņā ietekmē latviešu valodas kvalitāti un tās attīstību, jo īpaši Latvijas jauniešu attieksmi pret latviešu valodas kultūru. Populāru cilvēku valodas kultūrai vajadzētu būt izkoptai un pilnveidotai, lai tā kā paraugs spētu ietekmēt pārējo sabiedrības locekļu valodas un runas ieradumus.

Ekspertu grupu veido «Skrivanek Baltic» valodas eksperti un Latvijā atzīti un cienīti valodas eksperti, kuru pieredze saistīta gan ar akadēmisko vidi, gan ar plašu praktisku darbu plašsaziņas līdzekļos: Ilva Liepiņa-Milzarāja – pieredzējusi ziņu diktore un komunikācijas konsultante ar 20 gadu darba pieredzi televīzijā un radio, publisku pasākumu organizēšanā un vadīšanā; Aiga Veckalne – valodu eksperte, «Skrivanek Baltic» direktore; Juris Baldunčiks – Dr. philol., LZA Terminoloģijas komisijas priekšsēdētājs, Ventspils Augstskolas Lietišķās valodniecības centra direktors un Tulkošanas studiju fakultātes profesors; Vasilijs Ragačevičs – valodu eksperts, «Skrivanek Baltic» direktores vietnieks, un Arvils Šalme – Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātes Sastatāmās valodniecības un tulkošanas nodaļas asociētais profesors, latviešu valodas pētnieks.

Pētījuma gaitā eksperti vērtēja desmit pēc nejaušības principa izvēlētu Saeimas deputātu uzstāšanos sabiedriskās un neatkarīgās televīzijas ziņu raidījumos, kā arī laikrakstu interneta portālu veidotajos video projektos. To vidū Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja un frakcijas «Vienotība» deputāte Solvita Āboltiņa, frakcijas «Zaļo un Zemnieku savienība» frakcijas priekšsēdētājs, deputāts Augusts Brigmanis, frakcijas «Vienotība» deputāts Atis Lejiņš, frakcijas «Saskaņas centrs» deputāti Sergejs Dolgopolovs un frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs, Saeimas neatkarīgā deputāte Elīna Siliņa, «Reformu partijas» deputāts Valdis Zatlers, Nacionālās apvienības «Visu Latvijai! –Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» deputāti Raivis Dzintars un Imants Parādnieks, un frakcijas «Zaļo un Zemnieku savienība» deputāts Uldis Augulis.

Eksperti secina, ka pēdējo desmit gadu laikā politiķu runas kultūras un prezentēšanas prasmes ir ievērojami pilnveidojušās un politiķi spēj daudz veiksmīgāk paust savu viedokli plašsaziņas līdzekļiem, tomēr identificētas kopīgas un tipiskas valodas lietojuma nepilnības, kurām eksperti aicina pievērst uzmanību. Tāpat noskaidrots, kuru pētīto LR Saeimas deputātu valodas kultūru, stilu, gramatiku un oratora prasmes eksperti vērtē visaugstāk.

«Politika nav tikai zinātne, politika ir arī praktisks darbs. Kā ikvienā praktiskā darbā, arī politikā ir savi rīki un prasmes, kas jāapgūst ikvienam politiķim. Svarīgākā politiķa prasme ir argumentācijas un publiskās uzstāšanās iemaņas, kā arī spēja izteikties skaidrā, saprotamā un gramatiski pareizā latviešu valodā. Mūsu galvenais secinājums šajā pētījumā – politiķiem ir redzami un pilnveidojami trūkumi abos šajos aspektos,» stāsta Aiga Veckalne, «Skrivanek Baltic» vadītāja.

Visaugstāko ekspertu atzinumu saņēmis bijušais Valsts prezidents, «Reformu partijas» deputāts Valdis Zatlers.

Komentāri (10)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu