Kāpēc valsts ierobežo konkurenci veselības aprūpes nozarē?

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Lita Krone/LETA

Atklāta vēstule Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, Veselības ministram Didzim Gavaram, Medijiem un Latvijas sabiedrībai

Šogad beidzas bijušās Veselības Obligātās Apdrošināšanas Valsts Aģentūras (VOAVA), tagad Valsts Norēķinu Centrs (VNC) noslēgtie  3 gadu līgumi ar medicīnas iestādēm un uzņēmumiem par valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu sniegšanu.

Patreiz nav saņemta skaidra atbilde no valsts amatpersonām par to vai tiks organizēta jauna sekundāro ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu atlases procedūra.

Vēršamies pie veselības ministra D. Gavara, kuram kā Latvijas lielākās medicīnas laboratorijas uzņēmuma «E.Gulbja laboratorija» lielākajam akcionāram valsts un privātā uzņēmuma attiecības nav svešas.

Lūdzam Jūs novērst valsts atbalstītu monopolu un atsevišķu medicīnas laboratoriju dominējošo stāvokli Latvijā, kurām ir noslēgti līgumi ar VNC un kuras piedalās valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu programmā attiecībā pret laboratorijām ar kurām valsts atsakās noslēgt sadarbības līgumus, neņemot vērā to, ka pakalpojumu cenas ir ievērojami zemākas par valsts cenām.

Vēlamies vērst Jūsu uzmanību uz to, ka šāda rīcība liedz Latvijas iedzīvotājiem saņemt pilnvērtīgu medicīnas aprūpi no visiem pakalpojumu sniedzējiem, bieži vien par zemākām cenām, kādas ir noteikusi valsts. Tajā pašā laikā valstij būtu iespēja ietaupīt līdz pat vairākiem miljoniem latu gadā.

Valsts ir radījusi tādu attiecību modeli ar privātajiem medicīnas uzņēmumiem, kurā pastāv liels korupcijas risks, un ir izveidoti īpaši labvēlīgi apstākļi atsevišķiem pakalpojumu sniedzējiem valsts garantētās apmaksas veidā.

Valsts ir izjaukusi brīvā tirgus līdzsvaru veselības aprūpes nozarē, regulējot pakalpojumu cenas un izvēloties ar kādiem pakalpojumu sniedzējiem slēgt miljoniem latu vērtus līgumus un ar kādiem nē.

Konkurence, kas kā mēs zinām ir attīstības dzinējspēks un neatņemama tirgus sastāvdaļa, jo tieši tā veicina cenu pazemināšanos un rada jaunas preces un pakalpojumus.

Konkurence ir unikāls modelis, kas risina valsts sociālos jautājumus, liekot samazināties pakalpojumu un preču cenām, palielināties izvēles iespējām, uzlaboties kvalitātei un veidot jaunas darba vietas.

Vienotajā Eiropas Savienības iekšējā tirgū vienlīdzīga un brīva konkurence ir viens no tirgus darbības pamatprincipiem.

Valsts pienākums ir šo modeli veicināt un aizsargāt ar likumu un normatīvo aktu palīdzību.

Ja valsts ir uzņēmusies kontroli un uzraudzību pār veselības nozarē strādājošajiem uzņēmumiem un biznesa vidi, tai ir jāuzņemas atbildība arī pār sekām.

Lūdzam Jūs  izsludināt jaunu sekundāro ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu atlases procedūru, kas nodrošinātu godīgu konkurenci un līdzvērtīgus tirgus apstākļus visām medicīnas laboratorijām Latvijā un ievērotu brīvā tirgus principus.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu