Latvijā mirstība no dzemdes kakla vēža palielinās

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: CC Licence

Mūsdienu sievietes ir tik stipras, izdarīgas, visu varošas - darbā, mājās, sabiedrībā. Diemžēl ikdienas steigā viņas bieži aizmirst pašu svarīgāko - gadā pāris stundu veltīt savai veselībai, aiziet pie ginekologa un veikt vienkāršas analīzes, kas ļauj pasargāt no dzemdes kakla vēža. Skumji, ka Latvijā joprojām ik mēnesi ap desmit sieviešu dzīvību izdzēš šis ļaundabīgais audzējs un daudzi bērni paliek bez mammām... Jo īpaši tāpēc, ka, agrīni atklāts, dzemdes kakla vēzis labi padodas ārstēšanai.

Ļoti gribas cerēt, ka nākotnē šādu skumju statistiku vairs nedzirdēsim. No 2010. gada 1. septembra Latvijā ir uzsākta 12 gadus vecu meiteņu valsts apmaksāta vakcināciju pret dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusa (HPV) infekciju, kas ļauj efektīvi pasargāt no saslimšanas. Pēc Latvijas Infektoloģijas centra datiem, pirmo HPV vakcīnas devu 2010.gadā saņēmušas 4203 meitenes jeb 47,4% no kopējā 12 gadus veco meiteņu skaita.

Pie ārsta jādodas regulāri!
Dzemdes kakla vēzis ir otra biežāk sastopamā vēža lokalizācija sievietēm vecumā līdz 45 gadiem. Dzemdes kakla vēzis ir arī pasaulē trešais galvenais vēža izraisītas nāves iemesls sievietēm tūlīt pēc krūts un plaušu vēža. Augsto mirstību veicina tas, ka slimība bieži tiek atklāta vēlīnā stadijā, kad izārstēšana tikpat kā nav iespējama. Turklāt vērts zināt, ka 5 gadu dzīvildzes rādītāji dzemdes kakla vēzim ir sliktāki nekā, piemēram, krūts vēzim.
HPV vīruss ir ļoti plaši sastopams, un ar to ir viegli inficēties ne tikai dzimumakta laikā - dažkārt pietiek vien ar intīmu ādas kontaku dzimumorgānu rajonā. Maldīgi ir domāt, ka stabilas partnerattiecības pasargā no dzemdes kakla vēzi izraisošā HPV infekcijas. Ir pierādīts, ka aptuveni 50 – 80% seksuāli aktīvu sieviešu kādā savas dzīves posmā inficējas ar cilvēka papilomas vīrusu, turklāt ap 50% šo infekciju ir saistītas ar vīrusa onkogēnajiem jeb vēzi izraisošajiem tipiem. Tātad inficēšanās risks ir augsts faktiski jebkurai sievietei.
Svarīgi ir zināt, ka jaunas sievietes ir uzņēmīgākas pret vīrusu, savukārt sievietēm brieduma gados savukārt ir samazināta imunitāte, līdz ar to organisms lēnāk atbrīvojas no infekcijas.
Labā ziņa ir tā, ka dzemdes kakla vēzi ir iespējams lielā mērā novērst, laikus atklājot un ārstējot slimību pirmsvēža stadijā, kā arī izmantojot primāro profilaksi – vakcinējot pret dzemdes kakla vēzi izraisošo HPV jaunas meitenes un sievietes, tā mazinot vēža attīstības iespējas. Vakcinācija pret dzemdes kakla vēzi ir liels solis cīņā ar šo ļaundabīgo saslimšanu.

Jāvakcinē laikus
Vakcināciju pret HPV vīrusu savos kalendāros ieviesušas vairums Eiropas valstu, arī ASV u.c. Tā kā ar HPV vīrusu iespējams inficēties dzimumkontaktu ceļā, tad vēlams, lai vakcinētas tiktu sievietes un meitenes vēl pirms dzimumdzīves uzsākšanas, jo jau pirmā dzimumkontakta laikā iespējams iegūt bīstamo infekciju, kas organismā var nemanāmi perināties pat desmit divdesmit gadus un ar laiku izmainīt šūnas. Svarīgi zināt, ka no inficēšanās ar HPV nepasargā prezervatīvu lietošana, jo vīruss var atrasties arī uz ādas dzimumorgānu rajonā.
HPV vakcīnas sastāvā ir bīstamajam papilomas vīrusam līdzīgas daļiņas, kas tikai ārēji atgādina vīrusu, bet nesatur nedz dzīvu, nedz novājinātu vīrusu. Līdz ar to nav pamata bažām, ka vakcinācijas rezultātā meitenes vai sievietes varētu inficēties ar HPV.

Latvijā slimo vairāk
Daudzās Eiropas valstīs, pateicoties regulārām un agrīni veiktām apskatēm un izmeklējumiem, pēdējo 15 - 20 gadu laikā saslimstība ar dzemdes kakla vēzi ir būtiski mazinājusies. Savukārt Latvijā mirstība no šī audzēja pēdējo desmit gadu laikā pieaugusi par 20 % - ik mēnesi dzemdes kakla vēzis izdzēš ap desmit sieviešu dzīvību. Šie fakti ir pietiekami satraucoši, jo dzemdes kakla vēzis neattīstās nedēļas vai mēneša laikā, tam raksturīgs ilgs dabīgās attīstības periods no pieciem līdz pat 10 – 20 gadiem. Pie pazeminātas organisma imunitātes process var attīstīties arī straujāk.

Tas, ka vakcīna pret dzemdes kakla vēzi ir iekļauta valsts apmaksāto vakcīnu sarakstā, noteikti ir ieguvums gan topošajām sievietēm, gan sabiedrībai kopumā.
Būtiski atcerēties, ka vakcinācija pret HPV pasargā ne tikai no vēža, bet arī no pirmsvēža izmaiņām. Šo izmaiņu ārstēšanasizdevumi (analīzes, konizācija, atkārtotas ginekologa pārbaudes utt.), kas mērāmi visai iespaidīgos skaitļos,  sievietei jāsedz no savas kabatas. Bez tam mokošs ir arī smagais psiholoģiskais slogs, ko rada neziņa - izmaiņas progresēs vai nē.
Vakcinācija un valstī uzsāktais dzemdes kakla vēža skrīnings, kas paredz trīs gadu laikā pārbaudīt un veikt izmeklējumus visām Latvijas sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem, saskaņā ar aplēsēm, ļaus samazināt saslimstību ar dzemdes kakla vēzi līdz pat 94%, kā arī ietaupīt ārstēšanai izmantotos līdzekļus turpmāko piecu – desmit gadu laikā.
Jāuzsver, ka ar skrīningu vien sievietes no dzemdes kakla vēža pasargāt nevar - 30% gadījumu ir iespējamas skrīninga kļūdas, turklāt ir tādas dzemdes kakla vēža formas kā adenokarcinomas, kas var attīstīties dziļi dzemdes kaklā un netikt atklātas, izmantojot klasisko uztriepes tehnoloģiju.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu