Lipmans bažījas, ka Zaharjins un Segals aizbēgs no Latvijas (74)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Policija un prokuratūra strīdas vai «Liepājas metalurga» (LM) akcionāriem piemērojams aizdomās turamā statuss, LM akcionārs Kirovs Lipmans TV3 raidījumam «Nekā personīga» pauda bažas, ka abi lielākie uzņēmuma akcionāri Sergejs Zaharjins un Iļja Segals varētu aizbēgt no Latvijas.

Pagājis gads kopš kļuva zināms, ka Latvijas ekonomikas flagmanim «Liepājas metalurgam» draud bankrots. Šobrīd «Metalurgs» ir slēgts un vairāk nekā tūkstotis strādnieku bez darba. Ar vainīgo sodīšanu gan nav diezko veicies. Abi lielākie LM akcionāri – Zaharjins un Segals, ko vaino rūpnīcas līdzekļu izsaimniekošanā, ir uz brīvām kājām un pat tikuši vaļā no aizdomās turamo statusa un drošības līdzekļiem, vēsta raidījums.

Pašlaik izskatās, ka «Metalurga» bankrota iemeslu izmeklēšanā ir visai maz progresa un notikumi drīzāk virzās uz scenāriju, kura atrisinājumā vainīgo vienkārši nebūs. Viens no Liepājas metalurga mazākumā palikušajiem akcionāriem Kirovs Lipmans šonedēļ īsi pirms došanās uz Olimpiskajām spēlēm Sočos «Nekā Personīga» izteica bažas, ka aizdomās turētie – Zaharjins un Segals vienkārši izmantos iespēju, lai pamestu Latviju un tādējādi izbēgtu no soda.

«Protams, ka viņi var aizlaisties jebkurā momentā! Kur ir garantija?» sacīja Lipmans. Jautāts, vai ir kāds arguments, kas liek domāt, ka viņi varētu aizbraukt no Latvijas, viņš atbildēja, ka tas ir pats par sevi saprotams – ja viņi jutīs, ka kaut kas nāk viņiem virsū – ko tad viņi paliks šeit, gaidīs, kamēr viņus apcietinās?

Tādu iespēju, pēc Lipmana domām, Zaharjinam un Segalam ir sagādājuši Liepājas prokuratūras prokurors Uldis Kursinskis un virsprokurors Atis Dzērvēns, kuri atbrīvojuši Zaharjinu un Segalu no aizdomās turamā statusa un drošības līdzekļiem.

Tas, ka pie Latvijas metalurģijas milža bankrota lielā mērā ir vainojami paši tā saimnieki – Zaharjins un Segals – nav tikai Lipmana aizdomas vien. Arī auditori no «Ernst&Young» konstatēja, ka «Metalurgs», tirgojot savu produkciju un iepērkot metāllūžņus, ir iesaistīts necaurskatāmās starpniekķēdēs. Par to, kā īpašnieki iegūto naudu var sadalīt savā starpā un noslēpt – par to raidījums jau ir vēstījis iepriekš, minot arī konkrētas firmas Polijā un Lietuvā, caur kurām darījumi notikuši.

Kamēr valsts par visu mūsu kopējo nodokļu naudu Zaharjina un Segala vietā samaksāja 51 miljonu latu par «Metalurgam» galvoto kredītu, abi akcionāri savus īpašumus ir saglabājuši vai norakstījuši radiem. Bet brīdī, kad policija bija savākusi pierādījumus, un cerēja, ka vismaz daļa lietas drīz nonāks tiesā, Liepājas prokuratūra lietas materiālus noturējusi pie sevis apmēram 5 mēnešus, līdz beidzot paziņojusi, ka pamatojums ir nepietiekams un Zaharjinam un Segalam aizdomās turamā statuss un drošības līdzekļi jāatceļ.

«5.februārī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde procesu saņēma atpakaļ savā lietvedībā un pašlaik teikt par tālākām darbībām, lēmumiem, virzību ir grūti, jo ir jāizvērtē, kas tad ir šajā procesā izmainīts un tad tālāk ir jāstrādā saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu, situāciju komentēja policijas pārstāve Sintija Virse.

Prokuratūra jebkādus publiskus komentārus par savu rīcību «Metalurga» lietā pašlaik atsaka. Bet policijai tagad ir 10 dienas, lai izlemtu, ko darīt tālāk. Taču, šķiet, ka tā ir gatava sūdzēties līdz pat ģenerālprokuroram. Arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis atzīst, ka pateicoties Liepājas prokuratūras lēmumam, Zaharjins un Segals tagad var rīkoties pilnīgi netraucēti.

«Acīmredzot, ir izveidojies strīds starp Valsts policiju un prokuratūru. Proti, Valsts policija uzskata, ka ir tomēr pietiekams pamats bijis un pietiekami pierādījumi, lai attiecīgi uzturētu šo aizdomās turamo statusu,» uzskata Kozlovksis.

«Pašlaik prokuroram ar likumu ir dotas tiesības atcelt Valsts policijas lēmumus, ko viņš ir arī izmantojis un - jā, tā ir tā situācija, ka uz doto brīdi attiecīgi visi šie ierobežojumi nav spēkā un principā abām personām ir pilnīga rīcības brīvība gan ar saviem īpašumiem, gan, protams, arī pārvietošanās brīvība.»

Lipmans un viņa pārstāvji uzskata, ka ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram jau sākotnēji vajadzējis uzticēt Metalurga lietu jebkurai citai prokuratūrai Rīgā.

Kamēr policija meklē bankrota vaininiekus un cīnās ar prokuratūru ap viņu statusa un drošības līdzekļa problēmu, līdztekus notiek kāds ne mazāk svarīgs process. Ir tapis un jau nākamnedēļ valdības lemšanai tiks nodots Metalurga pārdošanas plāns.

Par mantas pārdošanu plānots iegūt 116 800 000 eiro.

Komentāri (74)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu