Pagājušā gada lielākais nekustamo īpašumu darījums - bijušās viesnīcas «Hotel de Rome» pārdošana (7)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Pagājušā gada lielākais nekustamo īpašumu darījums Latvijā bija bijušās viesnīcas «Hotel de Rome» pārdošana par 13,2 miljoniem eiro, liecina biznesa žurnāla «Kapitāls» maija numurā publicētais pagājušā gada nekustamo īpašumu vislielāko darījumu «Top 70».

Pagājušā gada jūlijā azerbaidžāņu uzņēmuma «Benkons MMC» Latvijas filiāle ir kļuvusi par bijušās viesnīcas «Hotel de Rome» un 1906 kvadrātmetrus liela zemesgabala Kaļķu ielā 28 īpašnieci. Šis īpašums pēc 2010.gada privatizācijas īpašniekus mainījis vairākkārt. Jaunais īpašnieks to iegādājies bez hipotekārā kredīta izmantošanas.

Topa otrajā vietā ir 9,6 miljonus eiro vērtais darījums, kurā ārpus Latvijas reģistrētais «City Con Group Ltd» kļuvis par kompleksa «Vernisāža» īpašnieku, to pārpērkot no SIA «Smilšu īpašumi», kuras lielākais īpašnieks caur SIA «Backstage» bija Rahmiels Deičs. «Smilšu īpašumi» pēc darījuma tika likvidēti. Jaunais īpašnieks darījumu veicis ar kredītlīdzekļu palīdzību, jo uz īpašumu nostiprināta četru miljonu eiro hipotēka par labu SIA «Euro Luxe Trading Latvia».

Trešajā vietā ir darījums par 9,49 miljoniem eiro, kurā SIA «MC Estate» (faktiskais īpašnieks - uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš) janvārī nopirka 2786 kvadrātmetrus zemes ar trīsstāvu dzīvojamo māju un saimniecības ēku Jura Alunāna ielā 2. To pārdeva SIA «Alunāna biroji», kas par līdzīgu summu to nopirka 2004.gadā. Lai veiktu darījumu, «MC Estate» ņēma kredītu «Swedbank», kurai par labu nostiprināta 8,39 miljonu eiro hipotēka.

Ceturtajā vietā pēc apjoma ir 6,93 miljonu eiro darījums, kurā AS «Latvijas Pasta banka» pērn februārī nopirka sešstāvu ēku Brīvības ielā 54. Savu bijušo mītni pārdeva AS «Rietumu banka». Darījumā kredītlīdzekļi nav izmantoti.

Savukārt topa piektajā vietā ir 6,26 miljonus eiro vērts darījums - par šādu summu nu jau likvidētā AS «Pnips» (iepriekšējais nosaukums «Prudentia ieguldījumu pārvaldes sabiedrība») pagājušā gada aprīlī pārdeva 1231 kvadrātmetru zemes ar piecstāvu viesnīcu Elizabetes ielā 3. To par pašu līdzekļiem iegādājās SIA «Dzintaru 34», kuras līdzīpašnieki ir pieci Krievijas pilsoņi un Nataļja Rudzīte.

Publicētais tops uzskatāmi parāda divas pamattendences - gan kopējo stabilo virzību uz lielo darījumu skaita pieaugumu, gan arī to, kāds pircēju slānis nodrošina pamatu šim stabilajam pieaugumam, raksta «Kapitāls».

Aizvadītā gada laikā lielo darījumu skaits ir stabili audzis visās trīs «Top 70» pamatkategorijās - gan Rīgas zemes un namīpašumu, gan Jūrmalas īpašumu, gan arī dzīvokļu un telpu darījumos. 2010.gadā Rīgā zemesgrāmatā reģistrētu darījumu virs miljona latu - tātad 1,42 miljoniem eiro - nebija vairāk par 15. 2011.gadā šādu darījumu jau bija vismaz 28, 2012.gadā – 35, bet pērn jau bija 39 šādi darījumi.

Arī Jūrmalā pēc 2012.gadā fiksētā samazinājuma lielo darījumu apjoms atkal ir atgriezies uz pieauguma sliedēm. 2011.gadā kopā kūrortpilsētā bija reģistrēti vismaz 18 darījumi virs miljona latu katrs, 2012.gadā - tikai deviņi, bet pērn - jau atkal 17. Turklāt pērn tika noslēgti veseli 30 darījumi virs miljona eiro.

Dzīvokļu un telpu darījumu jomā 2012.gadā rekordsumma tuvojās diviem miljoniem latu (2,84 miljoni eiro), un visi 20 lielākie dzīvokļu darījumi pārliecinoši pārsniedza 400 000 latu atzīmi. Savukārt pērn visi 20 lielākie darījumi jau bijuši virs 800 000 eiro robežas, bet virs 700 000 eiro - pat veseli 44.

Papildus tam vērojama arī pircēju interese par dārgiem īpašumiem ārpus Rīgas un Jūrmalas: piemēram, Ķekavas pagastā zemes un ēkas nekustams īpašums pērn iegādāts par 11 miljoniem eiro, Mārupes novadā - par 3,8 miljoniem eiro.

«Kopumā šādu darījumu virs 1,5 miljoniem eiro - to ģeogrāfijā ir arī Tukums, Tīnūži, Liepāja, Stopiņi un Ādaži - ir bijuši veseli desmit, liekot domāt, ka nākamgad «Top 70» vajadzētu iekļaut arī ārpus Rīgas un Jūrmalas veicamo rekorddarījumu sadaļu,» uzskata viens no topa veidotājiem Lato Lapsa, kurš pie tā strādājis kopā ar Kristīni Jančevsku.

«Kapitāla» aizvadītā gada nekustamo īpašumu darījumu «Top 70» radīts, izmantojot vairāku nekustamā īpašuma kompāniju datu bāzes un tajās gūto informāciju salīdzinot ar Valsts vienotās datorizētās Zemesgrāmatas reizi nedēļā publicējamajiem anonīmajiem datiem par reģistrētajiem nekustamo īpašumu pirkumiem.

«Uz šī datu apkopojuma un tā analīzes pamata izveidotais gada nekustamo īpašumu darījumu «Top 70» sastāv no trim dažādiem sarakstiem – tie ir pagājušā gada 30 lielākie darījumi ar zemi un ēkām Rīgā, 20 lielākie darījumi ar zemi un ēkām Jūrmalā, kā arī 30 lielākie darījumi ar dzīvokļiem un telpām Rīgā un Jūrmalā kopā,» informē L. Lapsa.

Katram no šiem darījumiem, kuri zemesgrāmatā fiksēti pagājušā gada laikā (kaut ir daži darījumi, kas noslēgti jau agrāk), jaunajā «Top 70» minēta gan tā vērtība, gan konkrētā īpašuma adrese un tā pamatinformācija. Tāpat nosaukts gan katra īpašuma pārdevējs, gan pircējs; par īpašuma pircēju - ja tas ir juridiska persona - no «Lursoft» datu bāzes minot arī tā īpašnieku, lai dotu skaidrāku priekšstatu par to, kas pašlaik Latvijā ir reālie lielāko un dārgāko īpašumu pircēji.

Komentāri (7)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu