Paziņoti 16 labākie šā gada Latvijas arhitektūras darbi (2)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Šo trešdien, 16.aprīlī, tika paziņoti tie 16 labākie Latvijas arhitektūras darbi, kas cīnīsies par balvu sadali 2014.gada Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursā, portālu «Apollo» informēja Latvijas Arhitektu savienības valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Ķibilds. Paveiktais Latvijas arhitektūrā šogad tiek vērtēts īpaši rūpīgi. No gandrīz 60 iesniegtajiem darbiem labākie 16 tika atlasīti gandrīz 2 mēnešu ilgā nacionālās žūrijas vērtēšanas procesā. Savukārt tagad sāks strādāt konkursa otra, starptautiskā, žūrija, kam labākie no labākajiem jānosauc vēl pēc mēneša - 16.maijā Latvijas Arhitektūras gada balvas apbalvošanas ceremonijā. Pilns labāko 16 pusfināla darbu un to autoru apraksts publicēts konkursa interneta vietnē [s:47787].

Preses konferencē, veltītā Arhitektūras gada balvas atklāšanai, nacionālās žūrijas priekšsēdētājs, arhitekts Miķelis Putrāms (MADE arhitekti) definēja šā gada pusfinālistu raksturīgo iezīmi - īpaši plašu rekonstrukcijas un restaurācijas darbu klāstu. Tieši puse no 16 labākajiem darbiem ir augsti kvalitatīvas vēsturisku būvju vai pilsētvides pārveides, un tas kārtējo reizi apliecina Latvijas arhitektūras spēku un attīstības potenciālu tieši šajā jomā. Šie astoņi darbi ir: Daugavpils cietokšņa Nikolaja vārtu un tilta restaurācija, ielu telpu restaurācija Kuldīgas vecpilsētā, kāpņu telpu restaurācija Rīgā, Elizabetes ielā, kultūras pils Ziemeļblāzma, Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskā centra attīstības koncepcija, Talsu kultūras centrs Radošā sēta, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas rekonstrukcija un Rīgas Doma restaurācija. Savukārt jaunbūves ir tikai četras: Austrumlatvijas koncertzāle Gors Rēzeknē, dzīvojamais komplekss Čiekurkrasti Baltezerā, Ģipša fabrikas dzīvojamā kvartāla 2.kārta Ķīpsalā un veikals Top! Salacgrīvā.

Pārējie darbi ir viens spilgts interjeru risinājums (dizaina vadlīnijas uzņēmuma If Apdrošināšana klientu apkalpošanas centriem), kā arī trīs tā sauktie starpdisciplinārie projekti: grāmata Kuldīga: arhitektūra un pilsētbūvniecība, urbāno sporta veidu pasākumu cikls MANUAL: Urban Sports and Architecture un TV raidījums Ziemeļu puse, 40.sērija. Rīgas un Kopenhāgenas ūdensmalas. «Arhitektūra mūsdienās - tās nav tikai būves. Tā ir arī domāšana, izpēte, mediju interese un cilvēku iesaiste pašiem savas dzīves telpas līdzveidošanā,» rezumēja Latvijas Arhitektu savienības (LAS) padomes priekšsēdētājs Viktors Valgums. «Un tieši tāpēc būvēm - arhitektūras pamatu pamatam - ir jāiemieso labākais arhitektūrā iespējamais, lai tā patiešām aizrautu cilvēkus un darītu viņu dzīves kvalitatīvākas.»

Preses konferencē tika arī ieskicēts Arhitektūras gada balvas pasākumu programmas vēriens un nopietnība. Līdz apbalvošanas ceremonijai, laikā no 13.maija līdz 16.maijam, sadarbībā ar Latvijas Arhitektūras gada balvu notiks trīs akadēmiskas ievirzes pasākumi, tai skaitā pasaulslavenā bijušā Bogotas (Kolumbija) mēra Antanas Mockus priekšlasījums mākslas muzejā Rīgas Birža par kultūras nozīmi pilsētvides attīstībā. Savukārt 17.maijā Latvijas labāko arhitektūras darbu izstāde un video filmas būs skatāmas Starptautiskās Muzeju nakts ietvaros. Arī pati apbalvošanas ceremonija 16.maija vakarā šogad būs plašs un brīvi pieejams publisks pasākums Vecrīgā, Torņa ielā pie vēsturiskā Arhitektu nama, un vēlāk to varēs redzēt arī LTV1 ēterā. Tik izvērstu, izglītojošu un sabiedrību iesaistošu Arhitektūras gada balvas programmu nebūtu iespējams izveidot bez ieinteresētu privāto uzņēmēju, kā arī vērienīga Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas pašvaldības finansējuma.

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu