Politiķi nepiedalīsies Draudzības dienu gājienā [papildināta]

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AFI

Vairāku partiju pārstāvji sestdien paredzētajā Draudzības dienu gājienā nepiedalīsies.

To piektdien lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienības «Mozaīka» rīkotajā publisku politiķu diskusijā «Dažādība. Liekais labums?» atzina vairāki politiķi.

Dzintars Ābiķis (TP) teica, ka viņš gājienā nepiedalīsies, jo viņam esot svarīgāki darbi, ko darīt, taču viņš respektē cilvēkus, kuri ies gājienā.

Savukārt Ingrīda Circene (JL) pastāstīja, ka viņa šodien dosies uz Maķedoniju, tāpēc piedalīties gājienā nevarēs. Viņa esot uzrakstījusi vēstuli «Mozaīkas» valdes priekšsēdētājai Lindai Freimanei, kurā pauž atbalstu gājienam.

Juris Sokolovskis (PCTVL) atzina, ka gājienā nepiedalīsies. Viņš esot ieņēmis neitrālu pozīciju, lai gan idejiski pasākumu atbalstot.

Savukārt Boriss Cilevičs (SC) atzina, ka gājienā nepiedalīsies, jo viņam kā partijas biedram un politiķim ir jābūt atbildīgam gan savas komandas, gan vēlētāju priekšā.

Diskusijā piedalījās Ābiķis, Circene, Sokolovskis, Cilevičs, kā arī Sandra Kalniete (Pilsoniskā savienība) un Aldis Gobzems no jaunveidojamās partijas «Sabiedrība citai politikai». Uz diskusiju neieradās apvienības «Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK, Zaļo un zemnieku savienības, kā arī LPP/LC pārstāvis.

Visu partiju pārstāvji, kuri bija ieradušies uz diskusiju, norādīja, ka viņu partija atbalsta dažādību un līdztiesību, tomēr ne visām pārstāvētajām politiskajām organizācijām ir konkrēti uzstādījumi, piemēram, par to, vai atbalstīt kopdzīves un partnerattiecības likumu, kas sakārtotu homoseksuāļu pāru civiltiesiskās attiecības.

Politiķi pauda uzskatu, ka dažādība un līdztiesība Latvijas likumdošanā ir aizsargāta. Lielākā problēma, kas joprojām izslēdz kādu sabiedrības grupu, ir ierastā domāšana un stereotipi. Līdz ar to, kā atzina vairāki politiķi, uzrunājot sabiedrību, kā arī nomainoties paaudzei, iecietība sabiedrībā pret dažādību vairosies.

Kalniete uzsvēra, ka svarīgs instruments par dažādību un pret diskrimināciju ir likums, tomēr daudzi normatīvi Latvijā ir tikai uz papīra, tāpēc apspiestajām sabiedrības grupām ir jāizdara politisks spiediens, kā arī jāuzrunā vairākums.

Circene norādīja, ka liela loma ir sabiedrībā zināmām personām, kuru viedokļi lielā mērā ietekmē arī sabiedrības uzskatus. Politiķi bija vienisprātis, ka dažādības idejas skaidrošanā un aktualizēšanā lielu lomu spēlē arī plašsaziņas līdzekļi. Politiķi aicināja žurnālistus neizmantot izslēdzošu valodu. Kalniete pauda uzskatu, ka izslēdzoši par kādu runu izsakās arī valsts amatpersonas, tajā skaitā Valsts prezidents un atsevišķi ministri.

Kopumā vērtējot neiecietību Latvijas sabiedrībā, Ābiķis nākotnē raudzījās optimistiski. Viņaprāt, homofobija iet mazumā: «Lielāku diskrimināciju izjūt personas ar citādu ādas krāsu, jo tā ir acīm redzama pazīme. Savukārt etniskā piederība arvien retāk ir diskriminācijas pamatā. Bet seksuālajām minoritātēm palīdzēt varētu tas, ka viņi paši mazāk slēptos un atklātu savu orientāciju. Ir daudz spožu mākslinieku un kultūras darbinieku, kuri ir homoseksusāli.«

Politiķi bija vienisprātis, ka, piemēram, homoseksuālas personas iekļaušana partijas listes augšgalā tikai tāpēc, ka personai ir cita seksuālā orientācija, būtu liekuļošana un izlikšanās. Partiju pārstāvji uzsvēra, ka biedra iekļaušana vai neiekļaušana vēlēšanu listē ir atkarīga no daudziem citiem faktoriem. Circene norādīja, ka partijā nemaz netiek uzdots jautājums par to, kāda ir deputāta seksuālā orientācija. Cilevičs atzina, ka partijas vadās pēc vēlētāju uzskatiem un vajadzībām, tādēļ šāds solis vienam vai otram politiskajam spēkam varētu izrādīties «politiskā pašnāvība».

Jau ziņots, ka šodien lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienība «Mozaīka» sadarbībā ar portālu «politika.lv» rīko publisku politiķu diskusiju par tēmu «Dažādība. Liekais labums?».

Ar diskusiju tiks atklāti Draudzības dienu pasākumi, kas ilgs no šodienas līdz svētdienai, 1.jūnijam.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu