«Reformu partija» neatbalsta tautības ierakstu pasē (78)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Lita Krone/LETA

Ceturtdien Saeima skatīs grozījumus Personu apliecinošu dokumentu likumā, kas paredz papildināt likumu un ļaut personām prasīt tautības ierakstu Latvijas pilsoņa vai nepilsoņa pasēs.«Reformu partija» (RP) šos grozījumus neatbalsta.

RP informē, ka iestājas par esošā regulējuma saglabāšanu, jo tas atbilst vienam no partijas 10 principiem – «visi ir mūsējie, kas stāv un krīt par Latvijas valsti, tās cilvēkiem un godā latviešu valodu». Tautības ieraksts pasē šajā gadījumā nav būtiskākais piederības un lojalitātes simbols Latvijas valstij.

Partija uzskata, ka jāsaglabā esošais normatīvais regulējums, jo vairākumā pasaules valstu pase tiek uztverta kā piederības konkrētai valstij, nevis tautību apliecinošs dokuments. Tas ir dokuments, kas saskaņā ar tā juridisko jēgu apliecina katra indivīda attiecības ar valsti, nevis norāda uz detalizētu personas statusu.

Pašlaik Latvija, tāpat kā citas pasaules valstis, vairs neizmanto padomju laika praksi, kad pasē tika norādīts gan laulības statuss, gan bērnu skaits un dzīvesvietas adrese. Cilvēks pats var lemt par šo datu izpaušanu vai neizpaušanu.

Turklāt paredzētie grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā ir atklājuši juridisku kāzusu, jo saskaņā ar Civilstāvokļa aktu likumu, pašlaik dzimšanas apliecībā nav paredzēts ierakstīt bērna tautību. Vecāki, savukārt ja vēlas, sava bērna dzimšanas apliecībā var norādīt savu tautību. Līdz ar to var rasties situācijas, kad cilvēkam nevienā dokumentā nav norādīta tautība un tās apliecināšana var radīt sarežģījumus, norāda partijā.

Vairākumā pasaules valstu pase tiek uztvertā kā ceļošanas dokuments. Pieredze rāda, ka tautības ieraksts pasē bieži vien ir radījis neizpratni citu valstu muitas un robežsardzes darbiniekos, jo tiek jaukta tautība ar pilsonību. Piemēram, ja cilvēks ir Latvijas pilsonis, bet pasē norādītā tautība ir atšķirīga, rodas jautājumi par cilvēka valstisko piederību, uzskata RP.

Visbeidzot, šāda kārtība radītu arī lielu ietekmi uz valsts budžetu, jo minētie grozījumi paredz, ka personām, kuras no 2012.gada 1.aprīļa līdz likuma spēkā stāšanās dienai ir saņēmušas personu apliecinošus dokumentus, ir tiesības prasīt tautības ierakstu personas apliecībā vai pasē, nemaksājot valsts nodevu. Šādā situācijā būtu jāmaina jau iepirktās sagataves pasēm un elektroniskajām identifikācijas kartēm, uzsver partijā.

Komentāri (78)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu