«Rīgas namu pārvaldnieka» bijušajam finansistam piespriež reālu cietumsodu (65)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Apollo

Rīgas apgabaltiesa šonedēļ bijušajam pašvaldības SIA «Rīgas namu pārvaldnieks» (RNP) finanšu direktoram Jānim Kalniņam par 247 230 latu piesavināšanos piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz četriem gadiem un sešiem mēnešiem.

Pirmās instances tiesa - Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa šogad 24.aprīlī Kalniņam par piesavināšanos lielā apmērā un dokumentu viltošanu mantkārīgā nolūkā piesprieda nosacītu brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem ar tikpat ilgu pārbaudes laiku. Prokuratūra par šādu spriedumu iesniedza protestu.

Prokuratūrā aģentūra LETA noskaidroja, ka Rīgas apgabaltiesa šonedēļ atcēla pirmās instances spriedumu un atzina apsūdzēto personu par vainīgu, nosakot galīgo pamatsodu - reālu brīvības atņemšanu uz četriem gadiem un sešiem mēnešiem.

Prokuratūra akcentē to, ka apsūdzētais noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas brīdī ieņēma Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības SIA «Rīgas namu pārvaldnieks» finanšu direktora amatu, piesavinātie naudas līdzekļi sākotnēji tika saņemti no Rīgas pilsētas iedzīvotājiem un tika paredzēti apsaimniekošanas rēķinu apmaksai, kā arī piesavinātā naudas summa ir 247 230 lati. Prokuratūras ieskatā pirmās instances tiesa nebija pilnībā izvērtējusi ar šo noziegumu radītā kaitējuma apmēru un būtiskumu, kā rezultātā noteikusi nesamērīgi zemu sodu.

Pilns Rīgas apgabaltiesas spriedums būs pieejams 4.novembrī. To būs vēl iespējams pārsūdzēt Augstākās tiesas Senātā.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā apsūdzība, Kalniņš 2011.gada maija sākumā, pildot RNP finanšu direktora pienākumus, no pašvaldības kapitālsabiedrības konta pārskaitīja naudu uzņēmumam SIA «NPK», kas pilnībā bija nodots viņa paša rīcībā. Uz šiem maksājuma uzdevumiem Kalniņš gan parakstījās pats, gan arī viltoja cita kolēģa - RNP valdes locekļa - parakstu.

Kā maksājuma mērķi Kalniņš norādīja numuru līgumam, kuru viņš pats bez tiesiska pamata krāpšanās nolūkā bija izgatavojis. Galu galā divos maksājumos Kalniņš no RNP konta uz SIA «NPK» kontu bez tiesiska pamata pārskaitīja 247 230 latus, kurus vēlāk sāka tērēt pēc saviem ieskatiem.

Lai slēptu noziedzīgās darbības, 2011.gada maija beigās Kalniņš ar atpakaļejošu datumu grāmatvedības programmā «Horizon» par 247 230 latiem palielināja SIA «Mežciema namsaimnieks» (kuru vēlāk reorganizācijas ceļā pārņēma RNP) parādsaistības pret «Rīgas siltumu», savukārt grāmatvedībai paredzētajos bankas kontu izrakstos viņš SIA «NPK» vietā ierakstīja AS «Rīgas siltums», lai izskatītos, ka maksājumi ir veikti par apkuri.

Prokuratūra Kalniņu apsūdzēja pēc Krimināllikuma 179.panta 3.daļas un 275.panta 2.daļas - attiecīgi par piesavināšanos lielā apmērā un dokumenta, kas piešķir tiesības, viltošanu mantkārīgā nolūkā.

Krimināllikuma 179.panta 3.daļā paredzētā sankcija ir brīvības atņemšana uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un nosakot probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Savukārt par Krimināllikuma 275.panta 2.daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu nosakāma brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai arī naudas sods.

Komentāri (65)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu