Slepeni dokumenti atklāj, kā tika aizturēts bijušais drošībnieks Gulbis

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Policijas darbinieki uzliek rokudzelžus, kaut nav pat apmācīti to darīt, un nezina, ka aizturēto pārvadāšanā izmantojamo automašīnu durvis iespējams nobloķēt tā, lai tās nebūtu iespējams no iekšpuses attaisīt - arī šādas neizdarības konstatētas dienesta pārbaudē, kas tika veikta, kad pirms nepilniem četriem gadiem uz Salu tilta no policijas automašīnas izleca vai tika izgrūsts dažādos noziegumos aizdomās turētais bijušais Saeimas un Valsts prezidenta drošības dienesta darbinieks Edgars Gulbis.

Portāls «pietiek.com», kura rīcībā nonāca dienesta izmeklēšanas slēdziens, atgādina, ka, dienesta pārbaudē netika konstatēts - Gulbis no policijas automašīnas būtu ticis izgrūsts, - slēdziena pilnais teksts rāda, ka uz šādu faktu tieši nav norādījis arī pats aizturētais: viņš tikai apgalvo, ka saņēmis no viena no policistiem spēcīgu sitienu pa seju, pēc kā sekojis grūdiens mugurā, «tālāk asfalts, viņš ripojis, pēc tam atceroties, kā attālinājies tilts, tad tumšs, slapjš un tad tumši dzeltena gaisma».

Tomēr, kā izrādījies dienesta pārbaudē, konstatēta vesela virkne pārkāpumu un neizdarību policistu darbībā, par ko toreizējais Valsts policijas priekšnieka Aldis Lieljuksis ir noklusējis.

Pirmkārt, izrādījies, ka automašīnā Gulbis spējis atbrīvoties no viņam uzliktajiem rokudzelžiem, - spriežot pēc tā, ka tie auto vēlāk atrasti aiztaisītā stāvoklī, viņš no policijas darbinieka pietiekami cieši neaiztaisītajiem rokudzelžiem rokas varējis vienkārši izmaukt.

Taču tas varētu arī nebūt bijis īpaši grūti, jo slēdzienā atzīmēts, ka rokudzelžus uzlikt nemaz nav tiesīgs jebkurš policijas darbinieks, bet tikai tie, kas «attiecīgi apmācīti to pielietošanā un pirmās palīdzības sniegšanā», bet no Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes darbinieku paskaidrojumiem izrietējis, ka viņiem nekāda apmācība par speciālo līdzekļu, tai skaitā roku dzelžu lietošanu, nemaz nav tikusi veikta.

Tāpat noskaidrots, ka aizturēto personu transportēšanas auto vadītāji policijā vismaz reizēm nemaz nezina, ka to durvis iespējams no iekšienes nobloķēt, lai nebūtu iespējama to atvēršana.

«Dienesta pārbaudes ietvaros konstatēts, ka minētajiem transportlīdzekļiem ir speciāls aizturēto personu transportēšanai paredzēts nodalījums ar divām sēdvietām un aizrestotiem logu stikliem, kurš no automašīnas pārējā salona ir nodalīts ar starpsienu, un šī nodalījuma durvis var vienīgi no ārpuses. Bez tam, automašīnas bīdāmās, sānu durvis ir aprīkotas ar durvju slēdzeņu mehānismos iemontētu bloķēšanas sistēmu, kuras ieslēgšanas gadījumā attiecīgās durvis no automašīnas iekšpuses nav atveramas, to var izdarīt vienīgi no ārpuses,» norādīts dienesta pārbaudes slēdzienā.

Taču – ko tas dod, ja par šādiem tehnikas brīnumiem policisti pat nenojauš un tos neizmanto: «Saskaņā ar ONAP 1.biroja 2.nodaļas darbinieku (..) paskaidroto viņi automašīnu «Ford Tourneo Connect» speciālo nodalījumu aizturēto personu transportēšanai praktiski neizmanto, jo esot zināmi gadījumi, kuros pret automašīnas aizmugurējām durvīm no iekšpuses aizturētie pielietojoši fizisku spēku (sperts ar kājām, spiests ar plecu u.tml.), kā rezultātā bojātas automašīnas durvju atslēgas mehānisma detaļas. Minētie darbinieki nav izmantojuši arī durvju bloķēšanas sistēmu, jo par iespēju bloķēt automašīnas bīdāmās sānu durvis neesot zinājis ne autovadītājs, ne inspektori.»

No dienesta izmeklēšanas rezultātiem izriet, ka reizēm policisti īpaši neuztraucas par to, cik potenciāli bīstams ir aizturētais. Šajā gadījumā policisti vispār neesot uztvēruši Gulbi – drošības dienesta virsnieku - kā cilvēku, kas varētu būt spējīgs kādam nodarīt kaitējumu vai bēgt, kaut gan viņiem bijis speciāli norādīts, ka Gulbis ir bijušais desantnieks un tādēļ, viņu aizturot, jābūt īpaši uzmanīgiem, raksta «Pietiek».

«Par to liecina fakti, ka aizturētais Gulbis pirms nogādāšanas pārmeklēts un nogādājot tika transportēts veidā, kas neizslēdza iespēju bēgt - Gulbis sēdēja automašīnas salona daļā, kas nebija speciāli aprīkota aizturēto personu transportēšanai, turklāt pie automašīnas durvīm, kuru slēdzene nebija bloķēta pret durvju atvēršanu no iekšpuses,» teikts slēdzienā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu