Vielmaiņa un liekais svars (36)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: http://www.flickr.com/photos/ozmafan/ http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Šodien turpināšu tēmu par to, kāpēc rodas liekais svars. Pagājušajā reizē apskatījām tādu liekā svara veidošanās problēmu kā zināšanu jeb izglītības trūkums. Šoreiz gribu izdalīt vienu nozīmīgu punktu iepriekš aplūkotajā tēmā. Tā ir VIELMAIŅA. Vairums no mums ir dzirdējuši, ka tāda vispār ir, taču, ko tā dara un kā ietekmē liekā svara veidošanos, tas tā arī paliek noslēpums.

Tātad, pirmkārt, par to, kas ir vielmaiņa. Principā jau pats nosaukums visu izsaka, un tur nav jāmeklē nekādi slepeni zemūdens akmeņi. Vielmaiņa ir process, kura laikā ēdiens organismā pārveidojas par enerģiju, tauku rezervēm un muskuļu masu. Tik tālu viss ir ļoti labi.

Otra lieta, ko mēs noteikti esam dzirdējuši, ir tā, ka eksistē lēna un ātra vielmaiņa. Vielmaiņas ātrums katram cilvēkam tiešām ir atšķirīgs un tas ir ģenētiski noteikts. Nosacīti var teikt, ka lēnākas vielmaiņas rezultātā pārtika tiek pārstrādāta lēnāk un rūpīgāk, bet ātras vielmaiņas gadījumā - paviršāk. Tas noved pie tā, ka organismam ar lēnāku vielmaiņu, lai saņemtu visu dzīvībai nepieciešamo enerģiju, ir nepieciešams mazāk pārtikas, nekā tādam organismam, kura vielmaiņa ir ātrāka. Attiecīgi, cilvēkiem ar lēnāku vielmaiņu būtu jāpriecājas, jo viņiem dzīve ir lētāka, sakarā ar to, ka izdzīvošanai vajadzīgs mazāks daudzums pārtikas. Protams, šim faktam ir arī bēdīgā puse – diviem indivīdiem uzņemot vienādu daudzumu pārtikas, liekais svars uzkrāsies tam, kuram ir lēnāka vielmaiņa.

Trešā lieta ir tāda ka cilvēka vielmaiņa neizbēgami palēninās, viņam kļūstot vecākam. Šajā ziņā to izmainīt nav cilvēka spēkos. Tas, ko ir iespējams izdarīt, ir - samazināt vielmaiņas palēnināšanās tempu, un tas ir izdarāms ar vecajām labajām fiziskajām aktivitātēm. Papildus šai ne pārāk iepriecinošajai ziņai ir vēl kāda - vēl jo nepatīkamāka. Vielmaiņas ātrumu ļoti viegli var ietekmēt negatīvi - palēnināt. Visvienkāršākais veids, kā to izdarīt, ir - izmēģināt dažādas diētas.

Vairākkārtīgi dažādu diētu izmēģinājumi, kuru rezultātā notiek krasas svara svārstības, smagi iedragā organisma vielmaiņu. Pie tam, atjaunot savu vielmaiņu var būt arī neiespējami. Vissmagākās sekas var rasties, ja dažādas diētas izmēģina jau pusaudžu gados, kad organismā vēl notiek augšanas un attīstības procesi. Dažkārt pilnīgi pietiek tikai ar vienu «superdiētu», lai sabojātu savu vielmaiņu un iedragātu veselību uz visu atlikušo mūžu.

Pēdējā un visinteresantākā lieta - viens un tas pats cilvēks var palēnināt un paātrināt savu vielmaiņu atkarībā no tā, vai viņam ir vairāk tauku, vai muskuļu. Ja cilvēkam ir vairāk muskuļu, viņa vielmaiņa ir ātrāka, nekā tad, ja viņam jau ir liekais svars. Attiecīgi, ja miesās pilnīgāks cilvēks apēd tik pat daudz, cik muskuļains, liekais svars papildus uzkrāsies apaļīgajam, bet otrajam no tā nebūs ne silts, ne auksts.

No visa iepriekš teiktā varam secināt, ka nokļūt nepārraujamā apburtā lokā ir ļoti viegli. Ar gadiem Jūs vielmaiņa palēninās un nemanot rodas liekais svars. Jo lielāks ir jūsu svars, jo lēnāka ir Jūsu vielmaiņa. Jo lēnāka ir Jūsu vielmaiņa, jo ātrāk veidojas jauns liekais svars. Tas savukārt veicina vēlmi izmēģināt kādu ātru diētu, kas noved pie tālākas vielmaiņas palēnināšanās un atkārtota svara pieauguma.

spiediet šeit

Komentāri (36)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu