Zinātnieki izveidojuši embriju, izlabojot vecāku DNS defektu

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Scanpix/Reuters

Ņūkāslas universitātes zinātniekiem izmantojot vīrieša un divu sieviešu DNS izdevies mākslīgi izveidot embriju, vēsta BBC News. Pēc zinātnieku teiktā, viņu radītā tehnoloģija var palīdzēt mātēm, kurām ir retas ģenētiskas novirzes, radīt veselus pēcnācējus.

Eksperimentu mērķis bija novērst bojātas mitohondrijas DNS nodošanu no mātes – bērnam. Pašlaik klīnikām, kuras nodarbojas ar mākslīgo apaugļošanu ir liegts pielietot šādas procedūras.

Katru gadu viens no 200 jaundzimušajiem ir mutējošās mitohondrālās DNS nēsātājs. Vairumā gadījumu novirzes ir nelielas, pat bez ārējiem simtomiem. Taču no 6500 bērniem, kuri dzimuši ar DNS problēmām, viens saslimst nopietni: starp slimībām ir muskuļu novirzes, aklums, sirds – asinsvadu sistēmas problēmas, kas dažkārt beidzas ar nāvi.

Jaunā tehnoloģija var ļaut ārstiem nomainīt bojāto mitohondriju mākslīgās apaugļošanas procesa laikā. Pētījumā tika izmantota nesen apaugļota olšūna, kura palika pāri pēc mākslīgās apaugļošanas. No tēva spermatozoīda un mātes olšūnas tika paņemti kodoli, kuri saturēja vecāku DNS, šādā veidā atbrīvojoties no bojātās mitohondrijas. Pēc tam abus kodolus ievietoja citā olšūnā, no kuras iepriekš tika izņemts kodols, taču atstāja visus citus organoīdus, tajā skaitā mitohondrijas. Šādā veidā embrijs saturēja abu vecāku gēnus un nenozīmīgu daudzumu mitrohondriālās DNS no donora olšūnas.

«Tas ko mēs izdarījām ir līdzīgs akumulātora nomaiņai klēpjdatorā. Tagad enerģijas apgāde darbojas normāli, kaut arī informācija uz cietā diska ir palikusi bez izmaiņām. Šādas operācijas rezultātā dzimušajam bērnam būs normāli funkcionējušas mitohondrijas, bet visā citā ziņā viņš mantos tēva un mātes ģenētisko informāciju,» teica pētnieku grupas vadītājs profesors Dags Ternebuls.

Kopumā Ņūkāslas universitātes zinātniekiem izdevās izveidot 80 embrijus. Pēc britu varas iestāžu izdotās licences, tie laboratorijas apstākļos attīstījās astoņas dienas. Zinātnieku komanda plāno turpināt pētījumus, lai noskaidrotu cik efektīva un droša ir šāda gēnu inženierija. Pašlaik likums neļauj izmantot šāda veida tehnoloģijas māslīgās apaugļošanas procesā. Pirms tam kad zinātniekiem pirms pieciem gadiem izdevās saņemt atļauju pētījumiem, viņiem divas reizes tika atteikts.

Pēc eksperta ētisko jautājumu ziņā medicīnā Donalda Brusa, kurš iepriekš vadīja vienu no izglītojošām programmām Skotijas baznīcā, vārdiem, pētījums paceļ un aizskar sarežģītus jautājumus ētikas ziņā un nes sevī potenciālus riskus.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu