Kā pagatavot garšīgu šašliku: padomi no gaļas izvēles līdz cepšanai

FOTO: receptes.lv

Dienas kļuvušas garākas, saule silda arvien vairāk, brīvdienas nenovēršami tuvojas, un tā vien šķiet, ka neizbēgams ir apetīti rosinošs šašliks. Var šķist, ka tas taču ir tik viegli - pagatavot maigu, sulīgu gaļu, tomēr ne vienmēr tas izdodas. Visiem taču gribas iepriecināt sevi un tuvākos ar gardu, uz oglēm grilētu gaļu. Patiesībā bez liekas spriedelēšanas, neko nesarežģījot un sekojot vienkāršiem padomiem, var pagatavot brīnišķīgu šašliku, ziņo originalfood.ru.

 

FOTO: depositphotos.com

Ideāla gaļa šašlikam

Gaļas izvēlei jāpievēršas nopietni un atbildīgi. Nav vērts paķert pirmo gabalu, kuru ieraugi, un domāt, ka jebkura gaļa, gatavota uz oglēm, izdosies tik garda kā plānots. Ideālā gaļa šašlikam būs jauna teļa, cūkas vai jēra gaļa, arī vista, bet to var gatavot arī bez marinēšanas.

Uzmanība jāpievērš gaļas izskatam. Kā zināms, jo gaišāks gaļas gabals, jo no jaunāka dzīvnieka tas iegūts. Lai pagatavotu labu liellopa gaļas šašliku, piemērots būs gabals ar nelieliem tauku slāņiem pa vidu, tā saucamais rostbifs.

Cūkgaļai piemērotākais būs filejas gabals, kakla daļas gabals, krūtiņa ar kaulu vai šķiņķis - liesam un netreknam šašlikam.

No jēra gaļas piemērotāks būs šķiņķis, krūtiņas vidusdaļa ar kaulu. Vērtīgākā ir jēra liemeņa daļa - mīkstā gaļa no krūtiņas priekšējās daļas (ar ribiņām), šašliks izdosies nevainojams.

Visgrūtāk ir pagatavot labu teļa gaļas šašliku. Ja šajā jomā esi iesācējs, sākumā gatavo, izmantojot vistu, cūkgaļu vai jēru, tad šašliks tiešām nebūs sauss un sīksts.

Svarīgi: noteikti nevajag izmantot saldētu gaļu!

 

FOTO: depositphotos.com

Marināde

Der atcerēties, ka cepta gaļa bez marinādes nav šašliks! Marinēšanas laiks, protams, ir atkarīgs no izvēlētā marinādes veida un produktu daudzuma, tomēr labāk gaļu nākamajai dienai iemarinēt vakarā, nevis dienā, kad jau plānots doties dabā. Ja ir piemeklējis laika trūkums un ir atlikušas vien 2 - 3 stundas, lai sagatavotu gaļu, ātrākais marinādes veids būs, izmantojot etiķi.

Lai nenomāktu bagātīgo, dabīgo gaļas garšu, nevajadzētu aizrauties ar marinādes sastāvdaļu daudzumu. Reizēm pietiek pievienot tikai sāli, piparus un sīpolus. Ja ir aizdomas, ka gaļa būs sīksta, to izmērcē ūdenī, pievienojot nedaudz konjaka.

 

FOTO: depositphotos.com

Cepšanas process

Nekādā gadījumā gaļu nedrīkst cept tiešā liesmā. Gatavojot šašliku pēc senākām metodēm, ogles jāiegūst no malkas, bet jāizvēlas pareizā - bērza, ozola vai augļu koku. Protams, var izmantot gatavās kokogles, tādā veidā atvieglojot un paātrinot procesu. Lai nesabojātu ēdienu ar ķīmisku aromātu, nav ieteicams izmantot degvielu, petroleju un līdzīgus šķīdumus, lai aizdedzinātu malku vai ogles. Ja izvēlēta malka, sagaidi, kamēr tā pilnībā izdeg un ir izveidojušās ogles, tad vari ķerties klāt šašlika cepšanai.

Cepšanas procesā rūpīgi jāseko līdzi, lai, paaugstinoties temperatūrai, neparādās atklāta liesma un neapdedzina gaļu; ja tas nenotiek, šašliks izdosies gards un maigs.

Lai noteiktu šašlika gatavību, tas jāpadursta ar nazi; ja no gaļas izdalās neliels daudzums baltas krāsas šķidruma, gaļa ir gatava, tā jāņem nost no grila un jāķeras pie baudīšanas.

Ja visi noteikumi ievēroti, šašliks noteikti izdosies sulīgs, maigs un ar patīkamu garšu!

Uz augšu