Vēl var paspēt - sākusies pirmā sanpauliju izstāde Latvijā

FOTO: LU Botāniskais dārzs

Maija beigās, no 24. līdz 30. maijam, Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Palmu mājas vestibilā norisināsies Latvijā pirmā sanpauliju izstāde. Aplūkojama būs daļa no Latvijas Kaktusu un citu sukulentu biedrības sanpauliju audzēšanas ekspertu kolekcijas. Izstāde dos iespēju vienuviet apskatīt līdz šim neredzētu sanpauliju daudzveidību.

Sanpauliju jeb Āfrikas vijolīšu izstāde LU Botāniskajā dārzā būs pirmā izstāde Latvijā, kurā vienuviet apskatāmi tikai šie augi neredzēti lielā skaitā. Līdz šim daļa no Latvijas sanpauliju kolekcijas ir bijusi izstādīta vienīgi Latvijas Dabas muzeja kaktusu izstādēs.

Sanpaulijas dabā sastopamas Uzambāras kalnos Āfrikā. To savvaļas formas augušas ēnainos mežos.

Šobrīd savvaļā sanpauliju skaits ir ievērojami samazinājies, tāpēc norit saglabāšanas darbi - sanpauliju savvaļas formas pavairo nebrīvē un izstāda sākotnējās dzīvotnēs.

Sanpaulijas labi pazīstamas arī Latvijā, jo lielā skaitā podiņos pieejamas gandrīz katrā ziedu tirdzniecības vietā, tomēr kāda sanpauliju audzētāja stāsta: «Gribam kliedēt maldīgo uzskatu, kas tik daudziem ir radies, iegādājoties sanpaulijas veikalos. Sanpaulijas nebūt nav viendienītes puķu podā. Tās ir pasaulē iecienīts telpaugs, kas kā neviens cits ir izpelnījies lielu selekcionāru uzmanību un ļaužu mīlestību.»

Ar katru gadu selekcionāri palielina sanpauliju dažādību. Tiek radītas šķirnes, kas līdzinās rozēm, citas vijolītēm un pat tādas, kurās klasisko sanpauliju grūti ieraudzīt. Laikā, kad sanpaulijas nezied, tās priecē ar raibām vai krokotām lapu rozetēm. Šos telpaugus var iestādīt ļoti dažādos veidos, tostarp veidojot kompozīciju stikla traukā ar ļoti mazām sanpaulijām vai sanpauliju nokarenās formas iestādot piekaramos puķu podos.

Sanpaulijas ir samērā viegli kopjams un pavairojams augs, ja vien zina, kā to pareizi darīt. Lai to noskaidrotu, visi interesenti ir aicināti piedalīties sanpauliju kopšanas meistarklasē, kas notiks šodien, 25. maijā, plkst. 18.30 un kurā ar pieredzi dalīsies pieredzējuši sanpauliju audzētāji. Dalībai meistarklasē iespējams pieteikties, rakstot uz agnese.reke@lu.lv vai zvanot uz 67450860.

Mūzikas cienītāji ir laipni gaidīti svētdien, 27. maijā, plkst. 15.00 vienmēr zaļajā Palmu mājā, kur viesosies muzikālā apvienība «Mama Nature» no Sanktpēterburgas, kas ar muzikālu meditāciju aicinās meklēt harmoniju dabā un cilvēkā.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Vasaras sezonā dārzs apmeklētājiem būs atvērts no plkst. 10.00 līdz 21.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā vasaras sezonā: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.90 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 3.90, pieaugušajiem – EUR 4.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija - www.botanika.lu.lv.

Redaktors iesaka