Pk, 2.12.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

PVD: nav zināms, kāpēc ĀCM skāris cūku novietni «Rukas» Krimuldas novadā

LETA
PVD: nav zināms, kāpēc ĀCM skāris cūku novietni «Rukas» Krimuldas novadā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni «Rukas» Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, intervijā LNT raidījumam «900 sekundes» atzina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vienlaikus viņš arī norādīja, ka šī ir lielākā saimniecība, kuru Latvijā skāris ĀCM. «Ja mēs runājam par ĀCM, tad tā ir lielākā krīze, kāda ir bijusi Latvijā,» sacīja Balodis, piebilstot, ka līdz šim šī slimība nebija skārusi komercsaimniecības - slimība iepriekš bija konstatēta mazajās saimniecībās vai piemājas saimniecībās.

Tāpat Balodis atzīmēja, ka līdz šim ĀCM nebija skāris mājas cūkas ziemā. «Šis periods ir ļoti interesants - nekad mums nav bijis neviens gadījums ziemā. Šoreiz slimība ziemas periodā ir nonākusi saimniecībā ar pietiekami augstu biodrošības līmeni, kuru pārbaudījuši gan mūsu inspektori, gan Eiropas Komisijas inspektori - saimniecību, kurā ir notikušas pat Eiropas Komisijas rīkotas mācības,» viņš teica.

Balodis arī sacīja, ka pagaidām PVD nav skaidrojuma, kā šī slimība ir nonākusi minētajā saimniecībā, taču to izvērtēs ne tikai PVD, bet arī Valsts policija. «Tiek skatītas visas versijas, tajā skaitā Valsts policija ir ierosinājusi procesu un arī tā savas kompetences ietvaros skatīsies dažādus apstākļu kopumus, kas varēja novest pie slimības nonākšanas saimniecībā,» teica PVD vadītājs.

Pēc viņa minētā, šobrīd primārais darbs ir likvidēt visas saimniecībā esošās cūkas. «Primārais mūsu darbs ir likvidēt slimās un inficētās cūkas - principā viss šis ganāmpulks ir pēc iespējas ātrāk jālikvidē, lai varētu sākt gan dezinfekciju, gan mazgāšanu, tīrīšanu,» teica Balodis, atzīstot, ka pagaidām nevar pateikt, cik ilgā laikā tiks likvidēts viss ganāmpulks, jo, ņemot vērā, ka saimniecībā ir samērā daudz lielu sivēnmāšu, kuru svars ir virs 200-300 kilogramiem, darbi nerit tik ātri kā vēlētos.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka PVD konstatējis šogad pirmo ĀCM uzliesmojums mājas cūkām - slimība skārusi cūku novietni «Rukas» Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku ganāmpulku.

Noteikta arī karantīna - aizsardzības zona triju kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Cūku audzēšanas kompleksa apsaimniekotājs ir SIA «Ancers», liecina informācija uzņēmuma mājaslapā. Tajā teikts, ka «Ancers» šķirnes cūku audzētava veidojusies uz kādreizējās zinātniski pētnieciskās saimniecības «Krimulda» bāzes. Uzņēmumam esot divi cūku audzēšanas kompleksi - viens Krimuldas pagastā sivēnmāšu turēšanai un sivēnu ražošanai, otrs Salaspilī - gaļas cūku audzēšanai. Kopējais ganāmpulka lielums esot 8500 dzīvnieku.

Kā liecina «Firmas.lv» dati, «Ancers» dibināts 1994.gadā. Pērn uzņēmuma apgrozījums bija 2 588 384 eiro, bet peļņa 254 524 eiro. Uzņēmuma īpašniece ir Dace Kalvāne.

Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar ĀCM mājas cūkām tika konstatēts pagājušā gada 22.septembrī Gulbenes novada Rankas pagastā, kad slimības dēļ nācās likvidēt 119 mājas cūkas. Kopumā pagājušajā gadā slimība tika konstatēta trijās Latvijas saimniecībās. Slimības dēļ tika likvidētas 311 mājas cūkas.

ĀCM turpina izplatīties meža cūku populācijā. Šogad vūruss konstatēts 43 meža cūkām, bet pagājušajā gadā slimība skāra 1146 meža cūkas.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu