/nginx/o/2018/07/11/8638083t1h5649.jpg)
Labas lietas var sabojāt arī sīkums. Vistiešāk tas attiecas uz logiem un to montāžu. Arī kvalitatīvi izgatavoti logi nekalpos, ja nebūs pareizi samontēti. Kā pareizi montēt logus, lai nodrošinātu to nevainojamu ekspluatāciju?
Paņēmieni, ko izmantoja agrāk
Logu montāža — kā to darīja agrāk un kā to vairs nedara tagad, kad tirgū ir parādījušies jauni celtniecības materiāli, piemēram, montāžas putas, hermētiķi un elastīgie enkuri? Arī plastmasas logi un stikla paketes ir jauns izgudrojums, savukārt jaunie materiāli ļauj montāžu paveikt daudz ātrāk un, galvenais, garantē tās kvalitāti.
Arī agrāk logu komplektus būvlaukumā piegādāja ar iestrādātu furnitūru un raudzījās, lai loga bloka ārējais izmērs būtu par 3–5 cm mazāks nekā logu ailas izmērs. Logu aplodas mūra sienai piestiprināja ar naglām pie ķieģeļa lieluma masīviem koka klucīšiem. Atkarībā no loga augstuma sienā tika iemūrēti 2–3 darvoti koka klucīši. Efektīgāki skaitījās sienā iemūrēti ķīļveida koka klucīši, kuru šaurākais gals vērsts uz ailas pusi, jo tie pretojas izraušanai. Klucīšus novietoja sāniski — tā lai naglas ietu perpendikulāri koksnes šķiedrai. Pirms loga montāžas aplodas ārējo virsmu, kas saskarsies ar mūri, apstrādāja ar antiseptiskiem līdzekļiem un pārklāja ar ruberoīdu.
Logu blokus ailē pirms piestiprināšanas izlīmeņoja ar svērteni, stūreni vai līmeņrādi. Pareizi ievietotas loga aplodas izmēriem pa diagonāli bija jāsakrīt. Liekot vairākus logus, daži meistari izmantoja pašdarinātus līmeņotājus, kuri sastāvēja no garas gumijas caurules un divām stikla caurulītēm. Ielejot caurulē iekrāsotu ūdeni, tas pēc savienoto trauku principa caurulītēs nostājās vienādā līmenī. Precīzi līmeņojot, iespējams ielikt logus visā mājā vienādā augstumā.
Pēc logu bloku izlīdzināšanas tos piestiprināja ar garām naglām, ko izdzina cauri ķīļiem un ap 12 cm iegremdēja koka klucītī. Spraugas starp aplodu un loga ailu no ārpuses 3/4 dziļumā aizdrīvēja ar pakulām, un trūkstošo 1/4 pildījuma no iekšpuses aizdrīvēja ar ģipsī samērcētu pakulu grīsti. Ģipsis žūstot izpletās un veidoja blīvu izolāciju. Šādi tika montēti logi vēl pirms desmit gadiem.
Kā novērst nekvalitatīvu logu montāžu?
Stāsta LLDRA vadītājs, Dr. eng. sc. Jānis Tehts.
Prasības. Ceļot vai renovējot māju, ar logu montāžas prasībām, ieskaitot montāžas mezglu konstrukciju un šuvju lielumu, var iepazīties būvprojekta dokumentācijā. Būvprojektā tiek ņemtas vērā visas loga slodzes, to skaitā vēja, mitruma un temperatūras slodze, kurai tie tiks pakļauti lietošanas laikā. Ja nav speciāla būvprojekta, klientam ir tiesības pieprasīt pārdevējam ražotāja apstiprinātu tipveida logu montāžas instrukciju, kurā norādītas logu bloku montāžas tehnoloģisko operāciju prasības, uzskatīti lietotie materiāli, to savietojamība un sniegti tipveida montāžas mezglu rasējumi.
Montāžas noteikumi. Logus montāžas vietā piegādā pilnā komplektācijā statņos, kuri novērš to deformāciju. Montējot logu un izvēloties šuves aizpildītāju, jārēķinās, ka izstrādājums mainīs izmērus temperatūras un mitruma dēļ. Šuvju aizpildītājam jābūt pietiekoši elastīgam, lai šīs svārstības uztvertu. Montāžas mezglu konstrukcijai ir jāaizsargā telpa no mitruma, jānodrošina lietusūdens un kondensāta izvadīšana konstrukcijas ārpusē. Tādēļ, veidojot montāžas šuves, to iekšējai daļai jābūt blīvākai nekā ārējai.
Lai izvairītos no kondensāta veidošanās, telpas iekšienē nedrīkst pieļaut aukstuma tiltiņu veidošanos. Montāžas šuvēm pa visu loga bloka perimetru jābūt blīvām un hermētiskām, atbilstošām ekspluatācijas prasībām telpas iekšienē un ārienē. Šuvju tvaika izolācijai telpas iekšpusē jābūt ar lielāku pakāpi nekā šuvēm ārpusē, kurām jābūt noturīgām pret tiešo ultravioleto starojumu, mitrumu un vēju.
Logu bloku logu ailē novieto uz cietiem polimēra vai koka klucīšiem. Ja logs tiek ievietots daudzslāņainas sienas siltinātāja zonā, loga slodze ir jāizvieto uz sienas nesošās daļas.
Visu un it īpaši plastmasas logu montāžai ir jāizmanto elastīgi enkuri, celtniecības dībeļi vai montāžas skrūves. Nolīmeņotu logu vertikālās un horizontālās novirzes nedrīkst pārsniegt 1,5 mm uz 1 m un ne vairāk kā 3 mm visā loga augstumā. Attālumi starp aplodas stiprinājumiem baltajiem profiliem nedrīkst pārsniegt 700 mm. Citas krāsas profiliem — 600 mm. Pirms montāžas šuvju aizpildīšanas tiek izņemti koka ķīlīši, kuri izmantoti loga fiksācijai. Lai nodrošinātu loga ekspluatācijas prasības, plastmasas loga montāžas šuves aizpilda ar montāžas putām vai minerālvati. Montāžas putas sacietē lēnāk un mazāk maina tilpumu. Putu siltinātāji nedrīkst saturēt bituma piedevas un palielināt tilpumu pēc montāžas. Ja logu ievieto jaunbūvē, kur ir kvalitatīva loga ailas ārējā mala, montāžas šuves aizdarei lieto kompresijas blīvlentas. Pārējos gadījumos montāžas šuves aizdara ar silikona hermētiķiem. Plastmasas logu montāžas šuvju krāsošana nav vēlama. Lai montāžas gaitā netiktu bojāti logu profili, tie ir aplīmēti ar aizsargplēvi, kura noteikti jānoņem desmit dienās.
Logu montāža ir atbildīgs darbs, kas prasa profesionālas iemaņas. Tāpēc ieteicams to uzticēt logu ražotājiem. Sīkāku informāciju par tiem var iegūt profesionālajā asociācijā, kurā apvienojušies pieredzējuši uzņēmumi. Kvalificēts speciālists pēc darba parakstīs pieņemšanas — nodošanas aktu un uzņemsies atbildību par padarīto.