Raksta foto

Stress, hormoni, neveselīgs uzturs — tas viss var ietekmēt matu izskatu.

Mati ir ļoti jutīgi pret pārmaiņām organismā, tie ir kā organisma barometrs. Ja kaut kas nav kārtībā ar mūsu organismu, svarīgākās uzturvielas tiek nozīmīgākajiem orgāniem un mati tiek atstāti novārtā, tādēļ arī cieš to izskats.

Mums visiem gadās, ka kādu dienu mati izskatās slikti, parasti tajā vainojam matu krāsas, lakas utt. Bet vai tev kādreiz ir ienācis prātā, ka nepietiek tikai nomainīt šampūnu, lai mati atkal būtu mirdzoši?

Tiesa, sievietēm pārmaiņas matu izskatā biežāk liecina par nabadzīgu uzturu, hormonālām svārstībām vai reakciju pret kādu medikamentu. Šie traucējumi ir novēršami, galvenais — pareizi noteikt cēloni.

Kāpēc izkrīt mati

Mati var sākt izkrist vai kļūt plānāki dažādu iemeslu dēļ, tai skaitā pēc emocionālas traumas, slimības, operācijas, vairogdziedzera darbības traucējumiem, anēmijas vai hormonu svārstībām. Matu zudumu var izraisīt arī stress, jo tas palielina adrenalīna izdalīšanos, kas liek organismam pastiprināti izstrādāt vīrišķo hormonu — testosteronu. Ja matu folikuli ir jutīgi pret šo hormonu, tie var sākt izkrist. Mati var izkrist arī pēc dzemdībām, jo grūtniecības laikā tie aug pastiprināti.

Palīdzēs ārsts

Negaidi, kamēr mati kļuvuši plāni, dodies pie ārsta. Ja matu izkrišana saistīta ar hormoniem, matu zudumu var kontrolēt kontraceptīvie preparāti, kas satur sievišķo hormonu —estrogēnu. Estrogēni atsver androgēnu līmeni — vīrišķie hormoni, ko saista ar plikpaurību vīriešiem. Paaugstinātu androgēnu līmeni konstatē arī sievietēm, kurām paliek plānāki mati.

Ja matu izkrišanā vainojams stress, svarīgi atrast veidu, kā mazināt spriedzi. Stresu bieži var novērst fiziskas nodarbības vai joga.

Mati ātri kļūst taukaini

Mati parasti pie saknēm ir taukaini, tāpat nav nekas neparasts, ja spīd degungals vai piere. Pārlieka matu taukošanās visbiežāk vērojama pubertātes un menopauzes laikā, kā arī stresa gadījumā. Smagākos gadījumos, ja problēma netiek novērsta, tauki var bloķēt matu folikulus un tādējādi ietekmēt matu augšanu. Retos gadījumos tas var izraisīt matu izkrišanu.

Matu mazgāšanai jālieto maigs šampūns un remdens ūdens. Pārāk silts ūdens un stiprs šampūns pastiprina tauku dziedzeru darbību. Galvas ādu ieteicams masēt ar plaukstām, nevis pirkstu galiem, jo tas vairāk kairina ādu un pastiprina tauku dziedzeru darbību. Matus jāskalo ar vēsāku ūdeni.

Mati ir nespodri

Nespodrus matus visbiežāk rada nepietiekams uzturs. Mati sastāv gandrīz tikai no olbaltuma, tātad, ja uzturā ir nepietiekams olbaltumu daudzums, mati zaudē spīdumu. Nespodri mati var liecināt, ka ar uzturu nesaņem arī pietiekami daudz tauku un vitamīnu. Tāpat arī smēķēšana un uzturēšanās piesmēķētās telpās satauko matus. Dūmi padara matus saķepušus un nespodrus.

Līdzsvarots uzturs ir labākās zāles mirdzošiem matiem. Matu folikuliem nepieciešamas aminoskābes, no kā veidot olbaltumus. Olbaltumiem bagāts uzturs ir gaļa, putnu gaļa, zivis, olas, piena un sojas produkti. Šie produkti jāuzņem ikdienā. Iespējams, ka nepieciešams lietot uztura bagātinātājus, lai nodrošinātu ikdienā nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu daudzumu. Pats par sevi saprotams, ka jāmēģina atmest smēķēšanu un jāvairās uzturēties piedūmotās telpās.

Turpmāk vēl.

Komentāri