Mati ir ļoti jutīgi pret pārmaiņām organismā — tie ir kā organisma barometrs. Ja kaut kas nav kārtībā ar mūsu organismu, svarīgākās uzturvielas tiek nozīmīgākajiem orgāniem un mati tiek atstāti novārtā, tādēļ arī cieš to izskats.

Varbūt trūkst dzelzs?

Ja mati kļūst plāni, tas var liecināt par dzelzs deficīta anēmiju. Visbiežāk no tās cieš grūtnieces un menstruējošas sievietes. Vienā mēnešreizē sieviete zaudē ap 10–20 mg dzelzs, bet visā grūtniecības laikā — 600–1000 mg. Ja šķiet, ka mati ir plāni un nespodri anēmijas dēļ, dodies pie ģimenes ārsta. Iespējams, ka pēc analīžu veikšanas viņš ieteiks uzturu ar bagātu dzelzs saturu (vērša gaļu, lapu dārzeņus, ābolu–dzērveņu sulu) vai arī parakstīs dzelzs un vitamīnu preparātus. Šai laikā vismaz stundu pēc ēšanas nedzer tēju, jo tā satur tanīnu, kas kavē dzelzs uzsūkšanos.

Vainīgas zāles

Matus nelabvēlīgi ietekmē daži medikamenti. Antikoagulanti (kavē asinsreci), nomierinoši līdzekļi, trankvilizatori, antibiotikas, ja tās jālieto ilgstoši. Šie medikamenti var noplicināt organisma B grupas vitamīnu rezerves. Visdramatiskākā ir ķīmijterapijas ietekme, ko lieto audzēju gadījumā. Taču, par laimi, mati ataug, tiklīdz to pārtrauc.

Ja tev ir aizdomas, ka parakstītās zāles ietekmē matus, jautā savam ārstam vai aptiekāram. Nepārtrauc zāļu lietošanu uz savu roku.

Sausi, smalki mati var liecināt par pazeminātu vairogdziedzera funkciju.

Novecošanās

Mati diametrā kļūst tievāki jau pēc 25 gadu vecuma. Tātad 40 gadu vecumā tie vairs nebūs tādi kā jaunībā. Ap menopauzi mati kļūst smalkāki, sausāki un trauslāki, tas notiek tādēļ, ka samazinās sievišķo hormonu estrogēnu produkcija. Vīrieši visbiežāk matus strauji sāk zaudēt pēc 40 gadu vecuma.

Ko darīt ar blaugznām

Stress, hormonu svārstības, sāls, cukurs un tauki uzturā var mainīt matu folikulu sekrētu, un sāk vairoties rauga sēnīte, kas rada pastiprinātu ādas lobīšanos. Pretēji pieņēmumam, ka blaugznas ir sausu matu parādībā, blaugznas ir taukainu matu problēma.

Cits iemesls, kas rada galvas ādas niezi un ādas lobīšanos, ir zvīņēde (ādas slimība, kuras simptomi ir sārti izsitumi vai sārti ādas laukumi, ko klāj sudrabainas zvīņas).

Nelietojiet ikdienā pretblaugznu šampūnu. Lai gan šie šampūni novērš blaugznas, mati kļūst nespodri vai taukaini. Vislabāk lietot pārmaiņus pretblaugznu šampūnu ar ikdienas šampūnu. Tādējādi mazināsies ādas lobīšanās, mazināsies taukošanās pie matu saknēm un mati nebūs sausi galos.

Sausi mati

Ja mati kļūst sausi, to rada mazaktīvi tauku dziedzeri, kas nepietiekamā daudzumā izstrādā taukus. Mata struktūra kļūst trausla, tie lūst un galos šķeļas. Sausi mati var būt arī vairogdziedzera funkciju traucējumu gadījumā, jo nepietiekami tiek producēti vairogdziedzera hormoni. Pārbaudi savu veselību.

Līdzēt var matu maskas sausiem matiem. Dažreiz palīdz aktīva galvas ādas masāža, kas stimulē tauku dziedzerus. Lietojiet šampūnu un mitrinošas maskas sausiem matiem. Izvairieties lietot kondicionieri lielā daudzumā, tas radīs pretēju efektu un mati izskatīsies taukaini un nespodri.

Komentāri