/nginx/o/2018/07/11/8659417t1haf11.jpg)
Pirmkārt, dzert nevajag vai vismaz nevajag dzert daudz. Latvijas (un lielākoties citu Eiropas valstu likumdošana) paredz pieļaujamo alkohola līmeni, sēžoties pie stūres — 0,5 promiles.
Transportlīdzekļa, arī traktortehnikas, vadītājam aizliegts vadīt transportlīdzekli:
1) atrodoties alkoholisko dzērienu iespaidā (alkohola daudzums cilvēka organismā nedrīkst radīt tādu alkohola koncentrāciju asinīs, kas sasniedz 0,5 promiles vai tam atbilstošu koncentrāciju citās bioloģiskajās vidēs. Ceļu satiksmes likums) .
Savukārt tiem, kam braukšanas pieredze ir mazāka par 2 gadiem — nekādu atlaižu — pie stūres tikai skaidrā.
Sk. arī http://www.csdd.lv/index.htm, normatīvie dokumenti, Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss.
Alkohols mazās devās darbojas ļoti individuāli, katram atšķirīgi. Pilnīgi skaidrs, ka pat mazā devā alkohols mazina koncentrēšanās spēju, palielina nogurumu un rada miegainību. Tai pašā laikā lielai daļai cilvēku alkohols mazās devās uzlabo reakcijas ātrumu. Taču tas nav iemesls spekulēt ar alkohola lietošanu.
Ko nozīmē šīs 0,5 promiles. Atkal — ļoti individuāli — muskuļoti tipi var iedzert vairāk lai sasniegtu šo līmeni, vārgiem — mazāk. Parasti reibums atkarīgs no masas. 60 kg smagam vīram 0,5 promiles var būt sasniegtas jau no pirmā alus kausa — raženam 100 kg atlētam — no otrā. Tieši proporcionāli — 50 vai 100 g šņabja vai konjaka. Alus labāk jūtams izelpojamā gaisā, tādēļ pie vienāda dzēruma policisti biežāk mēģinās pārbaudīt alus dzērāju.
Tātad esam vienojušies. Pie stūres ar alkohola saturu mazāk par 0,5 promilēm asinīs. Taču arī šī mazā deva var būt vainu pastiprinošs apstāklis avārijas situācijā.
Ko darīt, ja ir dzerts, bet jābrauc tik un tā. Labu būtu, ja pie rokas alkometrs, bet parasti tāda jūsu portfelī nav. Tad izdzertā alkohola devu varētu rēķināt pēc iepriekš ieteiktās formulas. Jūs esat liels un ražens, taču četri ali ribās — tātad alkohols jūsu asinīs pārsniedz promili. Šādu situāciju analizēsim, jo es nekādi negribētu redzēt pat nākamajā dienā pie stūres tipu, kas izdzēris pusotru polšu.
Cilvēka organisms vidēji noārda 0,2 promiles alkohola stundā, tas gan arī Ļoti individuāli. Tātad iespēja ir četras, piecas stundas pagulēt vai atpūsties un pie stūres sēsties tikai tad. Alkohols vēl asinīs būs, bet noteikti lejpus pieļaujamās normas.
Otra izeja — smags fizisks darbs vai treniņš. Šādā situācijā alkohols noārdās straujāk — 0,5 promiles un vairāk stundā. Noskrieniet stundu, un būsit skaidrs, ja vien skrējis būsit gana strauji ar pulsa ātrumu ne mazāk par 150 reizēm minūtē. Ja vien nebūsit izdzēris tik daudz, ka pie šādas slodzes nomirsiet.
Atcerieties — ļoti laba slodze ir arī malkas skaldīšana (dzērumā nocirstos pirkstus vislabāk piešūt Gaiļezerā), bet īpaši sekss. Viena ražena stunda– un diezgan liela garantija, ka alkohols sadalīts ūdenī un ogļskābajā gāzē vai caur nierēm nonācis urīnā.
Diurēzes stimulācija vai aktīva čurāšana būtu otrs virziens, kādā virzīt savu alkohola līmeņa mazināšanu. Izdzeriet pusotrus litrus šķidruma, vislabāk persiku, plūmju, aprikožu sulas. Dzeriet vēl un vēl, čurājiet aktīvi, tādējādi Jūsu alkohols asinīs var samazināties par 0,3, pat 0,4 promilēm stundā.
Diurētisks vai čurāšanu stimulējošs līdzeklis ir kafija un stipra tēja. Tikai nepārdzeriet šos šķidrumus, lai sirds neklauvē kā stipras slodzes laikā.
Protams, ir medikamenti, kas palīdz sadalīties alkoholam, kas palīdz tos izvadīt no organisma, taču ar šīm metodēm jūs savam organismam neko labu nedarīsit. Šīs metodes visplašāk izmantoja čekisti, kad viņiem ar iespējamajiem dzimtenes nodevējiem bija jādzer un jādzer, bet pašiem jāpaliek skaidrā.
Īsais priekšlikums — dzēris, pēc trim stundām jābrauc. Izdzer litru šķidruma, noskrien stundu — kilometrus divpadsmit. Izdzer kafiju. Nu jau visai droši.