Tautas partija (TP) uzskata, ka 8. Saeimā ir iespējams izveidot stabilu labējo partiju koalīciju, kura spētu efektīvi strādāt, lai izpildītu valstiskos uzdevumus, kas saistīti ar pievienošanos Eiropas Savienībai, kā arī lai risinātu sociālos jautājumus, teikts šodien partijas izplatītajā paziņojumā.
TP priekšsēdētājs Atis Slakteris norāda, ka premjera lepnums neļauj «uzkāpt dažus pakāpienus līdz labējas partijas frakcijai Saeimā, jo vienkāršāk ir izsaukt [Tautas saskaņas partijas (TSP) priekšsēdētāju Jāni] Jurkānu uz valdību».
«Ja [premjers, partijas «Jaunais laiks» (JL) vadītājs Einars] Repše ir gatavs vienoties par sadarbību ar TSP tikai varas noturēšanas un savu personisko ambīciju dēļ, tad ir jāuzdod jautājums par JL patieso vēlmi strādāt valsts labā un spēju pārvarēt vienas personas iegribas,» uzskata Slakteris.
«Piecpadsmit mēnešus Latvijā ir darbojusies Einara Repšes valdība. Šī valdība ir sevi izsmēlusi, un tās premjers ir visai valstij pierādījis, ka ir neveiksmīgs vadītājs,» teikts TP paziņojumā presei.
TP uzskata, ka Repšes valdības tālākais liktenis ir iezīmējies — «Repšes «plāns B» ir sadarbība ar Tautas saskaņas partiju (TSP), kas jau paspējusi paziņot, ka neatbalstīs neuzticības izteikšanu Repšem». TP uzskata, ka šāda politisko notikumu attīstība ir kategoriski nepieņemama valstij un aicina JL apzināties savu partijas atbildību.
«Izvēle ir vienkārša — vai nu ilgtermiņa sadarbība ar ideoloģiski tuvām partijām, vai arī varas paturēšana ar kreisi orientētās TSP palīdzību,» teikts paziņojumā. TP uzskata, ka «šāda lēmuma pieņemšanā nopietnai partijai vajadzētu spēt pārvarēt atsevišķu personu ambīcijas un nerimstošo varaskāri».
Kā ziņots, paredzētā Repšes un TP tikšanās par iespējamo sadarbību vakar nenotika, jo TP atteikusies doties uz tikšanos Ministru kabinetā, bet premjers, lai arī bija Saeimas namā, nevēlējās doties uz TP Saeimas frakcijas telpām.
Tiek pieļauts, ka TSP varētu atbalstīt Repšes valdību. Vakar tiekoties ar premjeru, Jurkāns solījis neatbalstīt Repšes valdības demisiju, ja vien TSP nebūs piedāvāta vieta jaunās valdības modelī.
Gan Jurkāns, gan Repše pēc sarunām apgalvoja, ka nekādas vienošanās par sadarbību nav noslēgtas. Kāds TSP politiķis aģentūrai LETA sacīja, ka TSP cer uz vietu valdībā, izstumjot no tās apvienību «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK (TB/LNNK), kas ir paziņojusi, ka nestrādās kopā ar Jurkānu.
Ja valdošajā koalīcijā apvienotos TSP, JL un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), tai Saeimā būtu 52 balsis, taču ar laiku TSP varētu papildināt savu frakciju un tādējādi arī valdību atbalstošo deputātu rindas, piesaistot deputātus no kreisās opozīcijas — PCTVL, izteicās aģentūras LETA informācijas avots.
Politiķis norādīja, ka partija vēlētos iegūt satiksmes ministra amatu, ko varētu ieņemt TSP Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs.
JL frakcijas vadītājs Krišjānis Kariņš, atbildot uz jautājumu, vai partija varētu sadarboties ar TSP, sacīja: «Mūsu valsts cieš no sīkās pozicionēšanās. Situācija ir smaga, un iespēja JL palikt valdībā ilgstoši ir tikai tad, ja varam papildināt koalīciju.»
Savukārt Saeimas frakcija «Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» jau sākusi domāt, kā nepieļaut TSP virzīšanos uz valdības pusi, tāpēc, iespējams, jau nākamnedēļ rosinās izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska (JL) demisiju, tādējādi liekot TSP, kas līdz šim kritizējusi ministru, izvēlēties — vai nu atbalstīt ministra demisiju, vai arī iekļauties JL vadītā koalīcijā.
«Vakar, tiekoties ar JL, mēs saņēmām skaidru apliecinājumu, ka koalīcija ir stabila,» aģentūrai LETA uzsvēra TB/LNNK priekšsēdētājs Jānis Straume.