/nginx/o/2018/07/11/8680370t1hbc0c.jpg)
«Steidzies nopirkt lētāk!» mudina veikalu tīkls «RD Electronics», biedējot, ka pēc 1. maija gaidāms cenu pieaugums atsevišķām sadzīves tehnikas grupām. Taču Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūta direktore Raita Karnīte «Vakara Ziņām» atzina, ka tieši sadzīves elektronikai cenas krītas.
Turklāt cenu kritums gaidāms ne tikai šajā nozarē. Prognozējams, ka pēc 1. maija, kad Latvija kļūs par Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, lētākas kļūs rūpniecības preces, aviolidojumi un telekomunikāciju pakalpojumi. Lētākas varētu kļūt preces, kas ražotas ES valstīs, bet dārgākas — citur ražotās, piemēram, Āzijā.
«RD Electronics» sola krasu cenu lēcienu
Paniskā sāls, etiķa esences un sērkociņu izpirkšana liecina par ļaužu bailēm no ES un no iespējamā cenu pieauguma. «Cenas kļūs augstākas,» norāda Karnīte, taču ne jau visās preču un pakalpojumu grupās.
«RD Electronics» pircējus mudina uz iepirkšanos, savās reklāmās norādot, ka pēc 1. maija preces kļūs dārgākas. Tas ir pretrunā ar Karnītes sacīto. «Mēs jau nesakām, ka visas preces kļūs dārgākas,» «Vakara Ziņām» taisnojas «RD Electronics» reklāmas menedžere Natālija Čekmeza. Proti, pēc 1. maija muitas nodoklis paaugstināsies televizoriem un audiotehnikai, kas nav ražota ES. «Mūsu veikalos puse preču nāk tieši no Āzijas,» skaidroja Čekmeza.
Uz iebildi, ka samazināsies to preču cenas, kas ir ražotas ES valstīs, viņa vien noteica: «Nezinu, kas būs lētāk.» Jāpiebilst, ka ES valstīs, piemēram, Vācijā, sadzīves tehnikas un elektronikas cenas ir krietni zemākas nekā Latvijā.
Samazināsies telekomunikāciju tarifi
Cilvēki sēj paniku — lūk, būsim ES dalībvalsts, un cenas būs tādas pašas kā citur Eiropā, bet algas paliks tās pašas zemās! Tā nu gluži nav. Izrādās, pat vienotajā Eiropā nav izlīdzinājušās cenas. Atšķirības pat ir palielinājušās, kopš ieviesta Eiropas vienotā valūta eiro.
Kas kļūs lētāks pēc 1. maija? «Telekomunikāciju pakalpojumi,» atbild Karnīte. Arī «Nozare.lv» redaktors Sandis Fatjanovs «Vakara Ziņām» norāda, ka sabiedrība izjutīs telekomunikāciju pakalpojumu tarifu samazināšanos, kas saistīts ar jaunu operatoru ienākšanu Latvijas tirgū.
Fatjanovs arī teic, ka varētu samazināties aviobiļešu cenas. To jau sāk īstenot nacionālā aviokompānija «airBaltic». Pēc iestāšanās ES zudīs noslēgto gaisa satiksmes līgumu nozīme, jo starp ES dalībvalstīm divpusējie līgumi vairs nepastāvēs. Palielināsies reisu skaits uz Rīgu, būs lielāka konkurence un vēl lielāks spiediens uz cenu samazināšanos. Taču Karnīte brīdina, ka līdz ar cenu samazināšanos jutīsim arī servisa līmeņa pazemināšanos.
Apģērbsimies lētāk
Tie, kas regulāri ceļo pa Eiropas valstīm, jau pamanījuši, ka ES valstīs ir iespējams apģērbties lētāk nekā Latvijā. Sagaidāms, ka, iestājoties ES, tur ražotie apģērbi un apavi kļūs lētāki arī pie mums.
Ir gaidāms importēto preču cenu samazinājums. Taču, kā brīdina Fatjanovs, tas pārsvarā skars ne plaša patēriņa preces. Piemēram, lētāki varētu kļūt akmens, ģipša, cementa, stikla un keramikas izstrādājumi. Tāpat cenu lejupslīde varētu skart ieročus un munīciju, naglas, kažokādas izstrādājumus, pinumus.
Pārtikas cenu kāpumu ierobežos pirktspēja
Fatjanovs uzskata, ka sevišķi strauji cenu pieaugumu nevar gaidīt arī pārtikas precēm, jo to ierobežos zemā pirktspēja. Viņš lēš, ka ievedmuitas atcelšana par vienu trešdaļu var samazināt no ES valstīm ievestā sviesta un siera cenas.
Jāatgādina, ka šogad jau krietni cēlušās piena produktu cenas un daļēji šis pacēlums jau ir «norakstīts» uz ES. Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Marģers Rava jau iepriekš prognozēja, ka pēc 1. maija šajā sektorā cenas vairs īpaši necelsies, jo to ierobežos konkurence.