/nginx/o/2018/07/11/8693069t1hc4e0.jpg)
Mūsu mājās ir daudz un dažādu elektronisku ierīču, kas domātas darbam un izklaidei - televizors, DVD atskaņotājs, mūzikas centrs, dators, - un visiem tiem ir nepieciešams vesels vadu mudžeklis. Taču varbūt ir arī ērtāki risinājumi?
Cilvēka dzīvē parādās arvien vairāk dažādu tehnoloģisku ierīču. Pavērojiet savu mājokli! Protams, goda vietā katrā mājā ir lielāks vai mazāks televizors, citā pat vairāki. Visai plašs ir video un audio ierīču klāsts. Piemēram, lai varētu skatīties izvēlētās filmas, televizoram pievieno DVD atskaņotāju. DVD atskaņotājs atskaņo ne tikai videomateriālus, bet arī audio ierakstus. Tiesa, lai pievienotu DVD atskaņotāju mūzikas centram, jāizvelk pagarš vads. Abu šo ierīču izvietojums dažādās vietās radīs regulēšanas grūtības — vienā vietā palaižat atskaņotāju, citā regulējat skaļumu.
Aizvien lielāku nozīmi mājās iegūst dators. Šī ierīce ir universāla. Vispirms kā izziņas avots. Jau malkojot rīta kafiju, jūs varat internetā uzzināt, kas jauns noticis pasaulē, kamēr jūs gulējāt. Piemēram, noskatīties vakarējās LNT ziņas, ja to neesat paspējis tiešraidē. Tie, kas mācās, aizvien vairāk meklē informāciju tīmeklī. Arī Latvijas augstskolās daudziem mācību priekšmetiem tiek veidoti e-kursi. Tajos ir gan mācību viela, gan norādes, kur iegūt papildu informāciju, distances konsultācijas ar pasniedzējiem un iespēja pašam pārbaudīt savas zināšanas. Datorā var veidot arī savu bibliotēku. Pašlaik tīmeklī var atrast lielu skaitu grāmatu angļu un krievu valodā, daļu pat bez maksas.
Tā kā fotogrāfija nepārprotami pāriet digitālajā plaknē, dators kļūst par fotoalbumu krātuvi. Arī mājās uzņemtās videofilmas var glabāt datorā. Dators ir kļuvis ne tikai par mājas foto un video, bet arī par mūzikas un citas informācijas krātuvi. Ņemot vērā aizvien pieaugošo datora lomu un iespējas, datoru un elektronikas kompānijas strādā pie digitālās mājas projekta. Skatīties bildes, filmas vai klausīties mūziku datorā nav ērti. Datorā esošo informāciju nepieciešams labi sakārtot un aizvadīt uz vienu no televizoriem vai mūzikas centru.
Lai uzkrātu nepieciešamo informāciju un novadītu to pareizā vietā, «Microsoft» ir radījis «Windows XP Media center edition». Šī programmatūra pārvērš datoru par televizoru, radio, mūzikas centru, ciparu videomagnetofonu. Gan internets, gan televīzijas signāls tiek ievadīts datorā. Piemēram, ja rodas nepieciešamība ierakstīt TV programmu, datora DVD ierīce veic šo operāciju. Izmantojot datoru, televīzijas raidījumu var nobīdīt laikā, aizkavēt, atkārtot, kā arī ieplānot, lai dators ieraksta programmu, ja neesat mājās. Tālāk dators ar vadu vai bezvadu savienojumu tiek pieslēgts pie nepieciešamās elektronikas (televizora u. c.).
Tātad patlaban gan no ražotāju, gan lietotāju puses jūtama tendence multimediju tehnoloģiju ierīces apvienot ar visai izplūdušo mājas vispārējās datorizācijas ideju. Tomēr eksistē kāda pavisam vienkārša problēma, kuru jūs varētu pirmajā brīdī nenovērtēt. Jūsu māja jau tagad ir pārpildīta ar dažādiem vadiem un elektriskiem tīkliem. Ir gan elektrības vadi, gan vadu mudžeklis aiz mūzikas centra, telefona vadi, signalizācijas vadi un tā tālāk. Daudzi domā, ka šo tīklu skaits nākotnē varētu pieaugt. Vai tas nozīmē, ka mums būtu jāsatinas kilometriem garos papildu vados? Tas nav nepieciešams.
Nekādu jaunu vadu
Protams, nav iespējams visus savienojumus mūsu mājās uzreiz padarīt par bezvadu, bet jaunu vadu neparādīšanās šķiet pievilcīga. Daudzas kompānijas jau to ir realizējušas, un ir vairāki varianti, kā panākt, lai jūsu mājās neparādītos jauni vadi. Piemēram, elektrības vadus var izmantot ne tikai strāvas pievadei, bet arī datu pārraidei. Datus var pārraidīt arī radio frekvencēs, caur jau esošiem telefona vadiem vai ar infrasarkano savienojumu starpniecību. Pēdējās divas iespējas praksē ir mazāk lietotas, jo daudzās mājās vai dzīvokļos nav vairāku telefona līniju ar daudziem telefona aparātiem, bet infrasarkanie savienojumi, ja tādi vispār ir, lielākoties darbojas tikai vienā istabā.
Ir firmas, kuras koncentrējas tieši uz radio frekvenču sakariem, kas būtībā nozīmē pierīkot radio visām mājas ierīcēm un noregulēt tā, lai šīs ierīces spētu sazināties. Lai saprastu šo izvēli, atliek tikai aplūkot divas bezvadu sakaru galvenās priekšrocības: mobilitāti un vieglo ierīkošanu. Labi mobilitātes piemēri ir mobilais telefons un jaunākās navigācijas iekārtas. Viegla ierīkošana arī ir liela priekšrocība, jo jūs varat nolikt savas mājas iekārtas tur, kur pats vēlaties, bez caurumu urbšanas sienā vai grīdā. Vēl viena bezvadu sakaru priekšrocība ir tā, ka nākotnē mums varētu būt mobilas mājas ierīces, kuras varētu darbināt no jebkuras citas telpas.
Standarti
Jebkurai ierīcei, kurai jāsavieno ar citu ierīci, jāsastāv no divām daļām: no daļas, kas veic ierīces galveno funkciju, un savienojuma daļas. Ir iespējams uzlabot savienojuma daļu, netraucējot ierīces funkcijas. Visai svarīgs ir ātrs savienojums, tāpēc jādomā par informācijas daudzumu, kas var tikt pārraidīts vienā sekundē. Dažāda tipa savienojumiem ir dažādas prasības. Piemēram, video savienojumos, kas ir visprasīgākie, nepieciešams informācijas pārraides ātrums 10 Mbit/s vai pat vairāk. Nākamais prasīgākais savienojums ir audio — 1 Mbit/s. Vismazāk prasīgie savienojumi ir tālvadības pultīm un to uztvērējiem, kuros pārraides ātrums svārstās no 10 kbit/s līdz 100 kbit/s. Saprotams, ka prasīgākie savienojumi izmaksā dārgāk. Tā kā savienojumu ierīces ir ļoti dažādas, kļūst būtiski pasaules standarti. Pārejot uz standartiem, tā vietā, lai izmantotu tikai individuāli savietojamas ierīces, ražotāji iegūst potenciāli lielāku tirgu un var piedāvāt zemākas cenas. Tajā pašā laikā tiek izdomāti arī jauni standarti. Vairākums firmu galvenokārt darbojas trīs lauciņos: video, audio un vadības.
Video
Līdz šim ir izdomāts, ka caur bezvadu video savienojumiem pārraidīs saspiestus video datus, jo tie prasa mazāku datu pārraides ātrumu. Bezvadu video demonstrēšana jau vairākkārt notikusi IFA izstādēs. Firma «Philips» strādā pie jauniem, ātriem bitu pārraides standartiem. Problēma ir šāda: lielākajā daļā bezvadu savienojumu signāls izplatās viļņu veidā visos virzienos, tāpēc liela daļa signāla tiek vienkārši izniekota. Lai no tā izsargātos, jāizmanto antena, kas raida virzītu staru, dodot iespēju datus pārvietot ātrāk un ar mazāku enerģijas patēriņu.
Jau šobrīd ir iespējams iegādāties bezvadu TV savienojumu «Philips SBCVL 1400». Tas ļauj jums skatīties divus dažādus video avotus (piemēram, videomagnetofonu, DVD, kabeļu TV, satelīttelevīziju) jūsu galvenajā televizorā un otrā televizorā pavisam citā istabā, vienlaikus sadalot saturu uz abiem. Šī ierīce var bez vadiem pārraidīt audio un video signālus caur sienām un griestiem līdz pat 30 metru attālumā. Attēla un skaņas kvalitāte ir ļoti laba. Tālvadības pulti var lietot no vienas istabas, nemaz neejot uz otru, un to pat nevajag nomērķēt uz uztvērēju. Pircēju atsauksmes ir samērā cildinošas, daudzi uzsver sistēmas vieglo uzstādīšanu. Kāds pircējs pat stāsta, ka ierīkošana ir bijusi ļoti vienkārša, salīdzinājumā ar viņa 70 kg smagā «Sony» platekrāna televizora ienešanu guļamistabā.
Taču šim jauninājumam piemīt arī negaidīti trūkumi. Ja jūsu kaimiņam ir tāds pats bezvadu uztvērējs un raidītājs, pēkšņi varat attapties, skatoties pavisam citu programmu. Sistēmai var rasties konflikti ar citām līdzīgām ierīcēm, kuras izmanto 2,4 GHz frekvenci, piemēram, digitālajiem telefoniem vai dažu standartu bezvadu datoru tīkliem. Kādam Lielbritānijas iedzīvotājam šīs ierīces dēļ gadījās ķibele — viņa kaimiņš nevarēja ieslēgt sava jaunā auto signalizāciju un no attāluma atvērt automašīnas durvis.
Arī Latvijā nopērkams bezvadu TV savienojums «Philips SBC VL 1200», kas ir līdzīgs aprakstītajam. Tam ir divas SCART ieejas/izejas raidītājam, viena uztvērējam. Šīs 97 latu vērtās aparatūras darbības rādiuss ir no 30 (telpās) līdz 100 metriem (ārā).
Audio
Tiek mēģināts pārraidīt audio signālus caur tādiem bezvadu savienojumiem kā «Bluetooth», kas sākotnēji attīstījušies mobilo telefonu vajadzībām. Šā darba beigu produkti būs bezvadu savienojumi ar skaļruņiem, austiņām vai plaukstdatoriem. Audio un video signāliem jābūt daudz precīzāk sinhronizētākiem nekā datu signāliem, kā arī tie ir daudz uzņēmīgāki pret bitu bojājumiem. Šeit ražotāju darbībā iezīmējas divi galvenie mērķi: cenas samazināšana un ierīču darbības uzlabošana. Arī Latvijā var nopirkt dažas bezvadu audio ierīces: «Philips» veikalā Rīgā atrodamas bezvadu austiņas un bezvadu CD pleijers, bet interneta veikalā par 329 latiem var pasūtīt pat iespaidīgo «Philips» bezvadu mūzikas centru LX 3750W.
Distances vadība
Dzinējspēks distances vadības lauciņā ir kontroles mezgla cena. Mikroshēmas, kuras tiek izmantotas šajos mezglos, ir mazāk sarežģītas, tāpēc lētākas nekā savienojumos ar lielāku bitu ātrumu. Vēl viena raksturīga iezīme: šiem elektroniskajiem blokiem jābūt strāvu ekonomējošiem, jo daudzi sensori un tīkli ar zemu bitu ātrumu ņem enerģiju no baterijām un ir arī cilvēki, kuri uzskata, ka šīm ierīcēm ar vienu bateriju jādarbojas pat desmit gadu! Ir jau izveidoti sensori un bezvadu telemetrijas sistēma ūdens līmeņa noteikšanai. Līdzīgi, lēti un strāvu maz patērējoši uztvērēji drīz parādīsies rotaļlietās, spēlēs un dažādos mājas sensoros, kas visi tiks saslēgti vienotā tīklā.
Bezvadu nākotne
Patērētāju elektronikas giganta «Philips» nākotnes sapnis — mājas ierīces savienot kopējā bezvadu tīklā — tika demonstrēts šā gada martā notikušajā «CeBIT 2004» tehnoloģiju izstādē Hannoverē. Piedāvātais bezvadu tīmeklis ir balstīts uz iepriekš aprakstītajiem sakaru standartiem un jau labi pārbaudītajiem tehniskajiem risinājumiem, taču jauns sasniegums ir sekmīga salīdzinoši atšķirīgo mājas ierīču sadarbības iespēja. Tīkla sirds ir platjoslas internetam pieslēgtā bezvadu bāzes stacija CPWBS001, caur kuru iet arī visi mājas savienojumi. Vēl ir nepieciešams bezvadu USB adapteris CPWUA001, kas savieno galveno datoru ar bāzes staciju (šāds adapteris CPWNA001 pieejams arī portatīvajiem datoriem).
«Philips» produktu sērija «Streamium» paredzēta tradicionālo mājas audio iekārtu un televizoru aizvietošanai ar «Wi-Fi» bezvadu pieslēgumu apgādātām multimediju ierīcēm. Piemēram, «Streamium MX6000I» ir mājas kinozāle ar pieciem skaļruņiem un DVD atskaņotāju, ar «Streamium SL300I» kopējam bezvadu tīklam var pievienot TV un audio ierīces, bet «Streamium MC-i250» ir ļoti kompakta bezvadu audio ierīce jebkurai istabai. Visām pieslēgtajām ierīcēm kļūst pieejama galvenā datora atmiņa ar mūzikas, attēlu un skaņas failiem. Lai šo multimediju saimniecību vadītu, tiek piedāvāta plaukstas datoram līdzīga pults «iPronto», kurai neiztikt bez skārienjutīgā ekrāna. Lietojot šo pulti, var pat sērfot internetā vai sastādīt atskaņojamo dziesmu sarakstu bezvadu mūzikas centram.
Tomēr ir padomāts arī par nopietnas skaitļotāja jaudas lietošanas cienītājiem, kuru rīcībā ir neliels dators «DesXcape». To gan varētu saukt vienkārši par rokā turamu 15 collu XGA LCD ekrānu ar dažām pogām, skārienjūtīgu ekrānu un iespēju pieslēgt ārējo klaviatūru. Atpūšoties dārzā, jūs varat mierīgi apskatīt savu e-pastu, gan arī veikt jebkuru nopietnu darbu, it kā jūs sēdētu birojā pie sava galda datora. «DesXcape» var lietot līdz pat piecām stundām, un, kad baterijas beigušās, tas tikai jāpieslēdz uzlādes stacijai.
Nobeigumā jāsecina, ka neatkarīgi no esošo kabeļu un vadu tīklu pārveidošanas par bezvadu savienojumiem droši vien tuvākā nākotnē tiks izstrādātas un pārdošanā parādīsies arvien jaunas ierīces. Lietojumi, kuros mobilitāte ir noteicoša, tādi kā portatīvā datora automātiska pieslēgšanās pie tuvākā printera vai automātiski pārraidīts attēls no plaukstas datora uz lielāku ekrānu tajā brīdī, kad jūs ienākat istabā, ir tuvi realitātei jau šodien. Tātad izaicinājums nākotnei ir ne tikai padarīt esošos savienojumus par bezvadu, bet arī atklāt tādas jaunas lietojumu sfēras, kurās agrāk pat vadi nekad nav eksistējuši.