Raksta foto
Foto: Aigars Jansons/AFI

Jautājums: «Smagā formā pārslimoju Herpes zoster. Zinu, ka slimības izraisītājs vīruss mājo nervu šūnās un ka to var mēģināt apārstēt, bet mana ģimenes ārste teica, ka tas nav iespējams. Otrreiz es tās šausmas nevēlos piedzīvot. Ko darīt?»

Herpes zoster izraisa vējbaku vīruss, kurš saglabājas nervu šūnās visiem cilvēkiem, kuri pārslimojuši vējbakas. Tas var parādīties organismā atkal pēc vairākiem gadiem un izraisīt slimību. Tautā to sauc arī par jostas rozi. Slimo biežāk pēc 50 gadu vecuma, un, pieaugot vecumam, pieaug arī risks. Tomēr nereti slimību novēro arī jauniem cilvēkiem vai cilvēkiem ar nomāktu imunitāti. Slimība izpaužas kā tirpšanas sajūta ādā, nejutīgums, nieze vai stipras, durstīgas sāpes, kam seko čulgām līdzīgi bojājumi vienā ķermeņa vai sejas pusē. Parasti pa nervu gaitu. Sāpes var saglabāties nedēļām, mēnešiem un pat gadiem pēc tam, kad izsitumi sadzīst. To sauc par pēcherpētisko neiralģiju.

Šie izsitumi ir lipīgi un īpaši bīstami cilvēkiem, kuri nav pārslimojuši vējbakas. Kontakts ar slimnieku var izraisīt vējbakas, ja tās nav pārslimotas. Inficēties var tuvu kontaktu laikā ar slimnieku. Tomēr nav iespējams inficēties tieši ar jostas rozi, jo slimību izraisa vējbaku vīruss, kas organismā ir snaudošā stāvoklī, kopš laika, kad pārslimotas vējbakas.

Slimības laikā jāvēršas pie ārsta un, cik vien ātri iespējams, jāsāk ārstēšana ar pretvīrusu preparātiem. Visefektīvāk medikamenti iedarbojas, ja tie sākti lietot uzreiz pēc pirmo izsitumu parādīšanās.

Lai arī slimība var būt ļoti sāpīga un niezoša, tā parasti nav bīstama un beidzas bez komplikācijām. Visbiežāk sāpes un izsitumi pazūd 3–5 mēnešu laikā. Parasti mūža laikā cilvēkiem ir viena šāda slimības epizode, bet cilvēkiem ar novājinātu imūno sistēmu (AIDS, onkoloģiskas slimības) tā var atkārtoties.

Komentāri