/nginx/o/2018/07/12/8712501t1h34b5.jpg)
Arī Latvijā iespējams dažās stundās tikt pie gariem matiem. Lielākā pieredze īsā laikā patapināt garus un kuplus matus ir salona «Matu meistari» vadītājai Gundegai Lapiņai.
Pieaudzējot matus, ātri izmainīsiet matu garumu, kuplumu, kā arī krāsu. Balinot un krāsojot tumšus matus, būs grūti iegūt vēlamo gaišāko toni, tāpēc friziere Gundega Lapiņa iesaka matiem pieaudzēt krāsainas šķipsnas, jo tā var radīt lielisku efektu — panākt precīzu izvēlēto krāsu spēli, kā arī matu apjoma un garuma korekciju. Moderni un interesanti izskatīsies pieaudzētas asimetriskas, krāsainas šķipsnas, it īpaši kopā ar vienkrāsainu tērpu.
Vislielākais pieprasījums pēc pieaudzētajiem matiem ir pavasarī un gada nogalē pirms ballēm. Bieži vien pieaudzētus matus izvēlas līgavas.
Matus var pieaudzēt jebkura garuma un biezuma matiem, taču process veicas vislabāk, ja īstie mati ir vidēja garuma. Matus nevajadzētu pieaudzēt, ja tie pastiprināti izkrīt, piemēram, pēc ķīmijterapijas un apstarošanas.
Procesu var veikt divējādi: ar keratīna vai vaska kapsulām, kuras ar speciālu aparātu piekausē tuvu matu saknēm. Mati saglabā labu izskatu ilgāku laiku, ja ir pieaudzēti ar keratīna kapsulām. Lietojot vaska tehnoloģiju, mati kalpo īsāku laiku (2–3 mēnešus). To izmanto, pieaudzējot savus vai citam frizētavas klientam nogrieztus matus. Šajā gadījumā tie frizētavā tiek apstrādāti un krāsoti, tāpēc nav garantijas, ka krāsa ar laiku nenomazgāsies. Pieaudzējot matus ar keratīna kapsulām, lieto rūpnieciski apstrādātus matus, un tad tiek dota vismaz piecu mēnešu garantija. Bieži vien tie saglabā savu sākotnējo izskatu līdz pat gadam.
Pieaudzējuma vietas ir nedaudz redzamas, taču tām ķemmē pāri savus matus. Pirmajā naktī nelielie mezgliņi guļot var nedaudz traucēt, taču vēlāk tos vairs nejūt.
Dažādos salonos matu pieaudzēšanas cena atšķiras. Kvalitatīvu rūpnieciski sagatavotu matu šķipsna atkarībā no tās garuma un biezuma maksā no Ls 1, 50 līdz 3. Kopējā cena, protams, ir atkarīga no pieaudzēto šķipsniņu skaita, tā var svārstīties no desmit līdz pat astoņsimt latiem. Lai iegūtu ļoti biezus un garus matus, nepieciešams pieaudzēt no 150–300 šķipsnām. Kuplākus matus, būtiski nemainot to garumu, var iegūt, pieaudzējot apmēram 50–70 šķipsnas.
Frizētavā pavadītais laiks ir atkarīgs no pieaudzējamo šķipsnu skaita un meistara darba ātruma. Piemēram, 150 šķipsnas, ja meistars strādā ātri, var pieaudzēt apmēram divās stundās.
Ja vēlaties, lai mati tiktu pieaudzēti kvalitatīvi un pēc tam nebūtu vilšanās, ka, piemēram, mati pieaudzēšanas vietā lūst, pārliecinieties, vai frizierim piešķirts atbilstošs sertifikāts, jo dažkārt pakalpojumu piedāvā arī šo tehnoloģiju pietiekami labi neapguvuši frizieri.
Matu savienojuma vietas ar parasto ķemmi izķemmēt nevar, taču šim nolūkam var iegādāties speciālas sukas. Pieaudzētajiem matiem ik pa laikam nepieciešama profilakse, ko var veikt mājās vai arī frizētavā, kad meistars ar rokām, ķemmi un birstīti matus izsukā un sadala, lai šķipsniņas nesaveltos kopā.
Profesionāļi lielākoties izmanto rūpnieciski sagatavotus matus. Gundega Lapiņa neiesaka lietot matu pieaudzēšanai sintētiskos, kā arī no Ķīnas ievestos matus — tie ir domāti parūkām un šinjoniem. Lai padarītu Ķīnas izcelsmes matus smalkākus un līdzīgākus eiropiešu matiem, tos vispirms slīpē un tad pārklāj ar silikonu, lai tie labāk ķemmētos. Šie mati nav domāti biežai mazgāšanai, jo pēc pāris nedēļām silikona kārtiņa nomazgāsies un mati savelsies.
Pieaudzējamie mati parasti ir viegli lokaini, it kā tajos būtu ielikti spirālilgviļņi, tāpēc tos var lieliski ieveidot ar difuzoru. Tos var tīt uz ruļļiem, veidot ar fēnu, stiept, gofrēt un arī krāsot, taču vēlams izvēlēties pašreizējai krāsai tuvu toni, jo mati savienojuma vietā saglabās iepriekšējo krāsu, piemēram, izbalinot baltas šķipsnas melnos matos, pieaudzējuma vietas paliks melnas.
Ja pieaudzētie mati apnīk, tos var ātri noņemt — kapsulas izšķīdina ar speciālu šķīdumu, tās paliek vaļīgas un nokrīt. Vieta, kur mati bijuši pieaudzēti, netiek bojāta.