Personas, kas kopj bērnu līdz gada vecumam un vēlas saņemt bērna kopšanas pabalstu, nevarēs būt nodarbinātas, to paredz šodien Saeimā pieņemtie grozījumi Valsts sociālo pabalstu likumā. Pašreiz bērna kopšanas pabalsts tiek maksāts arī tad, ja persona strādā nepilnu darba laiku.

Saskaņā ar grozījumiem bērna kopšanas pabalstu piešķirs personai, kura kopj bērnu līdz gada vecumam, ja šī persona nav nodarbināta vai ir nodarbināta un atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Bērna kopšanas pabalstu arī turpmāk piešķirs no viena līdz divu gadu vecumam, ja persona nav nodarbināta vai ir nodarbināta un atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, vai atbilstoši Ministru kabineta noteiktajai kārtībai strādā nepilnu darba laiku. Pabalstu nepiešķirs, ja tajā pašā laika posmā otram no vecākiem ir piešķirts maternitātes pabalsts.

Grozījumi arī paredz, ka par dvīnīšiem, trīnīšiem vai vairāk vienās dzemdībās dzimušajiem bērniem par katru nākamo bērnu papildus bērnu kopšanas pabalstam tiks piešķirta piemaksa, kādu noteiks Ministru kabinets.

Kā ziņots, plānots, ka nākamgad bērnu pabalsts vienam no jaunajiem vecākiem tiks maksāts 70% apmērā no vidējās algas, no kuras veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas 12 mēnešu laikā pirms bērna piedzimšanas.

Minimālais bērnu kopšanas pabalsts nākamgad būs 56 lati mēnesī, bet maksimālais — 392 lati. Nestrādājošās māmiņas saņems pabalstu līdz 50 latiem mēnesī, bet personas, kuras kopj bērnu vecumā no viena līdz diviem gadiem — līdz 30 latiem mēnesī.

Patlaban bērna kopšanas pabalsts par bērnu vecumā līdz 1,5 gadiem ir 30 lati mēnesī, bet par bērnu no 1,5 līdz divu gadu vecumam — 7,50 lati.

Saeimā šodien ilgi tika diskutēts par JL frakcijas deputātes Silvas Bendrātes ierosinājumu izmaksāt bērna invalīda kopšanas pabalstu. Viņa bija ierosinājusi, ka šā pabalsta apmēru un piešķiršanas kārtību noteiks Ministru kabinets un ka pabalsta apmērs nebūs atkarīgs no kopšanā esošo bērnu skaita.

Pret Bendrātes ierosinājumu iebilda labklājības ministre Dagnija Staķe (ZZS), kura apgalvoja, ka bērna invalīda kopšanas pabalsts «nesekmēs invalīdu integrāciju sabiedrībā», turklāt tas sašaurinās bērnu invalīdu vecāku iespējas dzīvē.

Savukārt Bendrāte uzstāja, ka vecākiem ir jādod iespēja «kopt mājās savu bezcerīgo bērnu».

Lai panāktu savu priekšlikumu atbalstīšanu, JL deputāti rosināja grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā neizskatīt kā steidzamus. Pret to iebilda Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Jevgeņija Stalidzāne (LPP) un labklājības ministre Staķe, kuras norādīja, ka no grozījumu pieņemšanas ir atkarīga «māmiņu algu» izmaksa no nākamā gada janvāra.

Pēc gandrīz stundu ilgas diskusijas deputāte Bendrāte savus priekšlikumus par bērna invalīda kopšanas pabalsta ieviešanu atsauca. JL frakcijas deputāts Edgars Jaunups paziņoja, ka, ņemot vērā Bendrātes ierosinājumus, JL frakcija jau šodien sagatavos un iesniegs izskatīšanai Saeimā jaunu likumprojektu.