Menstruālā cikla laikā ir septiņas dažādas hormonālas fāzes. Normāls cikla garums ir no 21 līdz 35 dienām.

Lūk, kā mēneša laikā sievietes organismā uzvedas hormoni:

1.–4. menstruāciju diena. Hipofīze izdala folīkulu stimulējošo hormonu (FSH). Tas pakāpeniski paaugstina zemo estrogēnu līmeni. Jūs ievērojat, ka mazinās sasprindzinājums, uzlabojas noskaņojums, taču iespējamas sāpīgas mēnešreizes. Sāpes rada prostaglandīnu izdalīšanās, kas izraisa dzemdes kontrakcijas. Tās var mazināt pretsāpju līdzekļi, piemēram, ibuprofēns.

5.–8. menstruālā cikla diena. Joprojām paaugstinās estrogēnu līmenis, lai sagatavotos ovulācijai. Izzuduši PMS simptomi, organismā vairs nekrājas šķidrums, ir labs noskaņojums. Neieslīgstiet nepareizā ēšanas ieradumā, lai izvairītos no nepatīkamā PMS.

9.–12. menstruālā cikla diena. Pirms ovulācijas strauji paaugstinās estrogēnu līmenis. Jums ir optimistisks noskaņojums un esat enerģijas pilna.

13.–16. menstruālā cikla diena. Šajā laikā notiek ovulācija (parasti 14 dienas pirms nākamām mēnešreizēm), maksimumu sasniedz estrogēnu un luteinizējošā hormona (LH) līmenis, ko ražo hipofīze. Iespējams, ovulācijas laikā vienā vēdera pusē jūtat sāpes.

17.–20. menstruālā cikla diena. Pēc ovulācijas estrogēnu līmenis krītas, toties paaugstinās progesterona līmenis. Dažām sievietēm šā hormona paaugstināšanās izraisa PMS simptomus divu nedēļu garumā. Lai mazinātu šos simptomus, ieteicamas regulāras maltītes (novērsīs glikozes līmeņa pazemināšanos) un pusstundu ilgas ikdienas pastaigas — stresa mazināšanai.

21.–24. menstruālā cikla diena. Turpina paaugstināties progesterona līmenis, nedaudz paaugstinās estrogēnu līmenis. Šo hormonu svārstību dēļ, iespējams, jūtaties nogurusi, ciešat no bezmiega, vēdera uzpūšanās. Ieteicama atpūta, jālieto pietiekami daudz šķidruma.

25.–28. menstruālā cikla diena. Estrogēnu līmenis krītas, bet progesterona līmenis joprojām ir augsts. Dzemdes gļotāda un neapaugļotā olšūna ir gatavas izstumšanai. Šajā laikā visbiežāk novērojamas galvassāpes un migrēna. Ieteicamas regulāras maltītes, uzturā jāierobežo cukura daudzums. Iespējams, ka vienu brīdi esat raudulīga, bet otru dusmīga. Varbūt palīdzēs, ja pastāstīsit apkārtējiem, kā jūtaties.

Komentāri