Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Holesterīns — par un pret

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Holesterīns ir taukiem līdzīga viela, kas ietilpst gandrīz
visos organisma audos, stāsta Rīgas Stradiņa Universitātes asociētais profesors Jānis Jirgensons.

Tas nepieciešams šūnu membrānu funkcionēšanā un dažādu bioloģiski svarīgu vielu veidošanā, taču, ja holesterīna organismā ir par daudz, tas izgulsnējas asinsvados, veidojot tajos sašaurinājumu un radot aterosklerozi. Izveidojoties aterosklerotiskai plātnītei, apasiņojamajai zonai nepieplūst pietiekami daudz asiņu un uztraukuma vai fiziskas slodzes gadījumā var rasties spiedošas, žņaudzošas sāpes krūšu kurvī — stenokardija, bet, asinsvadam nosprostojoties pilnībā, — infarkts.

Paaugstināts holesterīna līmenis ir tikai viens no sirds slimību veicinošiem faktoriem. Tikpat negatīva ietekme ir smēķēšanai, augstam asinsspiedienam, mazkustīgam dzīvesveidam, liekai masai, cukura diabētam.

Holesterīns veidojas aknās no taukiem un tiem līdzīgajām vielām, kuras cilvēks uzņem ar uzturu.

Holesterīna līmenis

Holesterīna līmeni var noteikt vairākās medicīnas iestādēs, speciālos kardioloģijas kabinetos un daudzās aptiekās. To mēra milimolos litrā asiņu. Ekspresdiagnostikā, kas maksā no Ls 1 līdz 2, kopējo holesterīna līmeni noskaidro trīs minūtēs — iedur pirkstā, iegūto asinspilienu uzliek uz teststrēmeles un nolasa rezultātu uz mēraparāta displeja.

Cilvēkam, kuram kopējais holesterīna līmenis nepārsniedz 5 mmol/l, ārsts nav konstatējis citus riska faktorus un koronāro sirds slimību, tālāki izmeklējumi nav nepieciešami. Ja kopējais holesterīna līmenis ir paaugstināts, nepieciešams veikt lipidogrammu — noteikt labā jeb augsta blīvuma (ABL) un sliktā jeb zema blīvuma (ZBL) holesterīna un triglicerīdu (parasto tauku) līmeni. Sliktā holesterīna līmenim asinīs vajadzētu būt pēc iespējas zemākam, bet labā — pēc iespējas augstākam. Zema blīvuma holesterīns, nonākot asinsvadu sienās, veido aterosklerotisko plātni, bet liekais augsta blīvuma holesterīns tiek transportēts atpakaļ uz aknām.

Veicot lipidogrammu, asinis ņem no vēnas tukšā dūšā. Šī
analīze maksā Ls 3–8.

Optimālais holesterīna līmenis

Kopējais holesterīns < 5 mmol/l
ZBL holesterīns < 3 mmol/l
ABL holesterīns <1,1 mmol/l
Triglicerīdi < 2 mmol/l

Holesterīna līmenis jāvērtē katram individuāli. Piemēram, divdesmit gadus vecai sievietei, kura nesmēķē, kurai nav augsts asinsspiediens un cukura diabēts, nekaitēs arī nedaudz paaugstināts holesterīna līmenis, bet korpulentam piecdesmitgadīgam smēķējošam vīrietim ar cukura diabētu un augstu asinsspiedienu tas var būt bīstams. Piemēram, ja holesterīna līmenis ir 5,3 mmol/l un cilvēks ir vesels, nav vērts uztraukties, taču, ja bijis infarkts, pastāv tā atkārtots risks.

Kā mazināt holesterīna līmeni

Lai izvairītos no paaugstināta holesterīna līmeņa, jālieto veselīgs uzturs un jākustas. Nav ieteicams uzņemt vairāk kā 300 miligramus holesterīna dienā. Holesterīns sastopams lielākoties piesātinātajos dzīvnieku izcelsmes taukos, piemēram, sviestā, treknās desās, visvairāk iekšējos orgānos — aknās, nierēs, smadzenēs. Ja cilvēks ir fiziski aktīvs, viņš var atļauties ēst vairāk treknu produktu, jo tauki fiziskas slodzes laikā «sadeg».

Taukiem vajadzētu būt ne vairāk kā 30% no kopējā uzņemtā kaloriju daudzuma. Lai mazinātu holesterīna līmeni, jāpievērš uzmanība pareizai tauku izvēlei. Piesātinātās taukskābes (gaļa, sviests, krējums) palielina sliktā holesterīna līmeni asinīs, bet nepiesātinātās taukskābes (augu eļļas, zivju tauki) pazemina sliktā holesterīna līmeni.

Holesterīna daudzums mg/100 g*

Smadzenes 3000 

Olas dzeltenums 1400 

Vesela ola 470 

Aknas/ nieres 350 

Sviests 280 

Sirds/ mēle 140 

Desa/ krējums 100 

Siers ar 60% tauku saturu 100 

Liellopu / cūkas gaļa 90 

* Pēc Vācijas Pārtikas savienības datiem

Ja holesterīna līmenis pārsniedz 8 mmol/ l un diēta nelīdz, to var pazemināt ar medikamentiem — holesterīna sintēzes inhibitoriem — simvastatīnu, pravastatīnu, atorvastīnu, fluvastatīnu. Šīs zāles kavē holesterīna veidošanos aknās, nomācot šim nolūkam nepieciešamu enzīmu. Pierādīts, ka statīni ir vienīgie medikamenti, kuri mazina mirstību no sirds koronārās slimības. Atkarā no devas tie mēnesī maksā no desmit līdz pat simts latiem. Tiklīdz zāļu lietošana tiek pārtraukta, holesterīna līmenis atkal paaugstinās un pieaug infarkta vai insulta risks.

Triglicerīdu līmeni pazemina fibrāti — fenofibrāts un ciprofibrāts, tāpēc tos lieto galvenokārt cukura diabēta ārstēšanai.

Mēra holesterīna līmeni un veic lipidogrammu:

· P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, tel. 7069394, 7614129

· «Veselības centrā 4», tel. 7270617

· Vecmīlgrāvja slimnīcā, tel. 7340836

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu