Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Porcelāna plāksnītes uz zobiem?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Gadiem ilgi cilvēki centušies iegūt baltākus un skaistākus zobus, nekā daba devusi. Viens no veidiem, kā to panākt, ir zobiem pielīmēt porcelāna plāksnītes.

Kā iegūt baltākus zobus

Veseli un skaisti zobi ir spīdīgi un gaiši. Ja zobs nav pilnībā vesels, mainās tā izskats, tas kļūst it kā matēts un nespodrs. Lai uzlabotu zobu krāsu, tos var baltināt vai balināt. Šim nolūkam izmanto speciālas zobu pastas, kuras atkarībā no sastāva zobus iekrāso vai izbalina. Šīs procedūras iespējams veikt gan mājas apstākļos, gan zobārstniecības kabinetā. Ja baltināšana un balināšana nav pietiekami efektīvas, iespējams izmantot porcelāna jeb keramikas plāksnītes, kuras zobārsts pielīmē zobam. Latvijā 90. gadu sākumā keramikas plāksnīšu vietā izmantoja speciālu plastmasas materiālu, kas nav tik izturīgs un vizuāli skaists kā keramika, tāpēc tagad to vairs neizmanto.

Porcelāna plāksnīšu izmantošana

Vispirms zobārsts noņem zoba formas nospiedumu. To atlej speciālā veidulī, pēc kura gatavo pagaidu silikona matricu, ko pielaiko pacientam. Ja pacientu izskats apmierina, var sākt zoba sagatavošanu keramikas plāksnīšu piestiprināšanai. Zoba priekšējā siena nedaudz jānoslīpē, apmēram 0,5 milimetrus, lai radītu efektīvāku plāksnītes un zoba saskari. Sastiprināšana notiek ar speciālu cementa saiti. Lai keramikas plāksnīti veiksmīgi varētu piestiprināt zobam, nepieciešams ne vien zobs, keramika un īpašais cements, bet arī vismaz 50% dabiskās zoba emaljas. Pielīmējamās plāksnītes biezums atkarīgs no situācijas, kā vēlas mainīt zoba formu. Ja nepieciešams tikai uzlabot zoba virsmu, tās biezums nav lielāks par 0,5 milimetriem. Nolūzušam vai citādi mehāniski bojātam zobam, pievienotās keramikas plāksnītes biezums var sasniegt 2 milimetrus. Plānās plāksnītes no porcelāna materiāla piestiprina tikai priekšējiem zobiem. Zoba korekcijas var veikt kā vienam, tā arī vairākiem priekšējiem zobiem. Dzerokļu estētiskā stāvokļa labā izmanto onlejas (zoba kroņa atjaunošana ar porcelānu, kompozītu vai metālu). Zoba pārklāšana ar porcelāna plāksnītēm aizņem apmēram vienu nedēļu, kuras laikā trīs reizes nepieciešams apmeklēt zobārstu.

Porcelāna plāksnītes piemērotas, ja ir:

  • pigmenta plankumi, ko rada medikamentu lietošana, fluoroze (pārmērīgi lietots fluors), ģenētiskas slimības, plomba zoba pretējā pusē, cigarešu, kafijas, tējas ietekme, dzeramā ūdens kvalitāte u. c.;
  • emaljas nodilums;
  • zaudēta zobu dabiskā forma, piemēram, bruksisma (zobu griešanas) dēļ nodiluši zobi vai nolūzis zobs;
  • diastēma jeb paplašināta sprauga starp priekšzobiem;
  • neapmierinātība ar esošo zoba formu u. c.


Porcelāna plusi:

  • caurspīdīgums, kas veiksmīgi imitē dabisko zoba emalju;
  • tam neveidojas nikotīna, tējas un citu ārēju faktoru izraisīti plankumi; 
  • iespējams pielīdzināt nepieciešamajai zobu krāsai.


Kopšana

Ar keramiku apstrādāti zobi jākopj tāpat kā pārējie zobi, jo keramikas plāksnītes nav no kariesa aizsargājošs līdzeklis. Zoba cieto audu bojājums var rasties no aizmugures, sāniem vai savienojuma maliņas ar keramiku. Tas novēršams, ja cilvēks zobu rūpīgi kopj — regulāri tīra un diego. Prakse rāda, ka porcelāna plāksnītes zobu pat stiprina, nevis padara vājāku pret mehāniskiem bojājumiem. Uzliktais materiāls ir ļoti izturīgs, taču viegli pakļaujas mehāniskiem bojājumiem, piemēram, ja ar krūzīti trāpa pa porcelāna zobu. Karsts vai auksts dzēriens un ēdiens tā kvalitāti neietekmē.

Zināšanai

  • Salīdzinot ar zoba kroņiem, porcelāna plāksnīšu izmantošana ir saudzīgāka. Pirmajā gadījumā no zoba jāslīpē 1–1,5 mm.
  • Keramikas plāksnīšu uzlikšana zobiem nav vēlama, ja attiecīgais zobs ir ļoti tumšs (tam bijusi kanāla ārstēšana); ir ļoti ciešs sakodiens, kas varētu lauzt zobu, vai arī ir situācija, kad nevar veikt tik lielu zobu pozīciju izmaiņu, kā klients vēlētos.
  • Porcelāna plāksnītes kalpo apmēra 10–15 gadus. Pēc tam veco zoba plāksnīti noslīpē un atjauno ar jaunu materiālu.
Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu