/nginx/o/2018/07/12/8741531t1hba27.jpg)
Kad tumšās ziemas krāsas apģērbā nomainām ar košākiem un spilgtākiem akcentiem, kad saulīte pa zemes virsu rotājas jo dienas, jo ilgāk, ir pēdējais brīdis atgūt matu veselīgu izskatu, mēģinot likvidēt neganto ziemas vēju un stindzinošā sala nodarītos postījumus.
Tikai viss sliktais
Sievietes skaistumam liela nozīme ir matiem, bet tikai tādā gadījumā, ja tie ir veseli, mirdzoši un spīdīgi. Saglabāt veselus matus ir grūti, jo ikdienā mūs pavada nepietiekams vai nepareizs uzturs, stress, apkārtējās vides ietekme — piesārņots gaiss, sals, solārija starojums, vējš, hlorēts baseina ūdens, saule, matu žāvēšana ar fēnu u. tml. Plus vēl matu krāsošana, balināšana, ilgviļņi…
Kā atgūt matu veselīgu izskatu, konsultē SIA «KCC» produktu menedžere Inguna Darviņa. «Mani pārsteidz — cilvēki vēl aizvien nezina, ka bez šampūniem un balzamiem noteikti jālieto arī maskas. Jo matiem parasti tiek tikai tas, kas organismam palicis pāri — praktiski mats nesaņem neko, tam tiek tikai viss sliktais…»
Matu kopšanas līdzekļu speciāliste zina teikt, ka matu atveseļošanai nekas labāks par maskām, balzamiem un eļļām nav izdomāts. Tie var būt ļoti dažādi, arī papildināti ar dažādiem vitamīniem, minerāliem, kā arī smaržīgiem ingredientiem, jo lielai daļai cilvēku ļoti svarīga ir smaržu terapija.
Par daudz nebūs
Jebkurš balzams, jebkura matu maska jālieto pēc mazgāšanas, un noteikti — ar dvieli izsusinātos matos. Arī tad, ja tas pēc tam jāizskalo. Turam divas trīs minūtes, kaut vai — kamēr zobus tīrām, un tad izskalojam ar ūdeni. Ja balzamu ieliekam slapjos, pilošos matos, tas nopil nost un matiem nekas netiek.
I. Darviņa uzsver: maska labāk iedarbojas, ja mati apņemti ar plastmasas cepurīti un apsegti ar dvieli. «Un nevajag uztraukties, ja maska noturēta ilgāk, nekā rakstīts instrukcijā, jo mati tik un tā paņems tik, cik tiem vajag. Vai neesat novērojuši, ka dažkārt, skalojot masku ārā, ir sajūta, ka vispār nav ko izskalot — jo mati visu ir paņēmuši sev. Tātad — bija tā izslāpuši, ka viss aizgājis labumā.» Vienīgi uzmanīgiem jābūt ar sejas maskām: ja tām norādīts laiks, tad tajā ir jāiekļaujas. Jo pārāk ilgi turēta sejas maska var izraisīt kairinājumu, alerģiju.
Jo mati ir šokā
Vienmēr uztraucamies, ka laika nav, kaut kur jāskrien, jāsteidzas. Tāpēc pieprasītākas ir minūtes, 2–3 minūšu iedarbības maskas. Piemēram, Hennai Plus ir karstās eļļas kapsulas, tās tiešām iedarbojas vienas minūtes laikā. Uzsildīta maska iedarbojas ļoti ātri — kamēr tīra zobus, maska savu lielo darbu jau ir padarījusi.
Kā apgalvo I. Darviņa, galvenais ir regularitāte. Ar vienu reizi nedēļā, protams, ir par maz. Mēs matus tikpat kā spīdzinām: mazgājam katru dienu, žāvējam ar fēnu katru dienu, ejam baseinā, pirtī, pakļaujam tos saules iedarbībai. Un principā — mati ir šokā, tiem nav laika pat atgūties. Tāpēc tie burtiski brēc pēc maskas.
Ja mati ir gari (tādi vienmēr ir modē), to galiem noteikti ir tendence šķelties. Tā ir viena no garu matu izplatītākajām problēmām. Šajā gadījumā, vispirms nogriežot bojātos galus, var palīdzēt speciālās matu eļļas — tieši matu galiņiem, ko lieto (gan mazgātos, gan nemazgātos matos) apmēram desmit centimetru garumā: vienu pilīti uzziež uz pirkstu galiem un ļoti akurāti pa šķipsniņai iemasē virzienā uz leju. Daudzas sievietes tagad teiks: man taču ir taukaina galvas āda! Bet te ir atbilde: kur ir galvas āda un kur ir matu gali. Atcerieties, ka paši matu galiņi ir auguši gadiem, jau kļuvuši veci, un tiem ir vajadzīgs jūsu atbalsts… Bojātiem matu galiem eļļas nekad nebūs par daudz. Ir arī speciāli serumi un krēmi matu galiem, taču I. Darviņa zina teikt, ka eļļa tomēr ir visiedarbīgākā un vissaudzējošākā. Un no vienas piles mati noteikti nekļūs taukaini, bet būs pasargāti visas dienas garumā.
Neuzskata par problēmu
I. Darviņa atzīst, ka maz ir tādu sieviešu, kurām mati ir veseli, dzīvi, saulē mirdzoši, brīvi krītoši. «Bet neprasiet viņām, cik tas maksā un kādas rūpes tas prasa…»
Pirmais cilvēks, kas var ieteikt, kādu šampūnu un balzamu izvēlēties, protams, ir profesionāls frizieris. Un viņam tas noteikti jādara — lai tad, kad jūs jau otrreiz iesiet pie viņa, jūsu mati būtu mazliet veselāki.
Jo viņš taču tos izbalināja, ielika ilgviļņus vai nokrāsoja. Vārdu sakot, izdarīja visu iespējamo, lai mati nejustos labi…
Protams, svarīgi ir zināt arī pašām: ja mati ir krāsoti vai balināti, ir jālieto šampūns krāsotiem matiem — tas pasargā krāsu no nomazgāšanās. Nekādā gadījumā tad nevajadzētu lietot šampūnu pret blaugznām, jo tas visu krāsu nomazgā nost. Tātad — ir jāizdara izvēle: ja ir blaugznas, vispirms tās ir jānovērš. Un tikai tad var sākt domāt par matu krāsu.
Matu kopšanas līdzekļu speciāliste stāsta: «Vissliktākais noiets ir šampūniem, kuri paredzēti taukainiem matiem. Jo cilvēki to neuzskata par problēmu. Vai arī — viņi vienkārši ar to ir samierinājušies un tā dzīvo. Bet patiesībā taukainai galvas ādai ir vesels lērums produktu — gan ampulas, gan šampūni, gan maskas.» Taukainas galvas ādas kopšana ir ļoti vienkārša arī mājas apstākļos: izmazgājiet matus, pēc balzama tos ļoti rūpīgi izskalojiet un tad palaidiet no krāna stipri vēsāku ūdeni — lai galvas ādas poras drusku tā kā sabīstas no aukstuma, tādējādi tās sarausies un sašaurināsies. Vairākkārt atkārtojot šādu kontrastainu dušu (tā ir ļoti uzmundrinoša arī ķermenim), poras ar laiku ievērojami sašaurināsies un tauku izdalīšanās dienas laikā mazināsies.
Džonsona kungs…
Ja mazgājat matus katru dienu, tad jāizvēlas šampūns katrai dienai. Tie ir maigi attīroši, nekairina galvas ādu un nemaina galvas ādas pH līmeni. Ja matus katru dienu mazgāsiet ar citiem smaržojošiem, putojošiem šampūniem, ļoti ātri noārdīsies pH līmenis, āda kļūs sausa, sāks zvīņoties, parādīsies nieze, blaugznas.
I. Darviņa saka: «Līdzīgas problēmas var rasties, ja matus kārtīgi neizskalo. Ir jāskalo vismaz trīs četras minūtes. Bet kā darām mēs? Putu vairs nav, skrienam tālāk…» Īpaši tas attiecināms uz vīriešiem un maziem bērniem, kas matus mazgā paši. Turklāt bērniem vajadzētu izvēlēties maksimāli saudzīgus produktus. Nevis tos pašus, ko lieto vecāki. Speciāli maziem bērniem ir izstrādāta «Johnson» līnija, un tas, ka to lieto liels cilvēks, ir diezgan muļķīgi — jo viņa galvas ādai, tāpat arī miesai jau vajadzīgas citas sastāvdaļas. Protams, tas viņam nekaitē, bet pietrūkst vitamīni un minerālvielu, kas vajadzīgas jau nobriedušai ādai. Tāpēc arī bērnu un pieaugušo šampūnus nevajadzētu jaukt.
Ūsas un bārda neaugs
Atsevišķa tēma ir vīriešu šampūni. Varat smieties, varat uztvert nopietni, bet vīrietis patiešām ir stipri jutīgāks un jūtīgāks — jo īpaši viņa galvas āda. Tāpēc ir firmas, kas izstrādājušas šampūnus un matu kopšanas līdzekļus tieši vīriešiem («Strictly For Men»), par ko viņi ir ļoti laimīgi. Tiem ir ļoti vīrišķīgs aromāts, nostiprinošas īpašības: ja matiem ir tendence uzkrist, ar laiku tas tiek mazināts. Kas notiek ar sievietes matiem, ja viņa lieto vīriešu šampūnu? Neuztraucieties, ūsas un bārda nesāk augt…
SIA KCC produktu menedžere nedomā, ka liela nozīme ir zīmolam. «Mēs Latvijā ar tiem mazlietiņ esam aizrāvušies: ja tu nelieto, piemēram, «Tigi», tad esi kaut kas sliktāks; ja tu nelieto «Paul Michel», tad tu vispār neesi nekas…»
I. Darviņa uzskata: katram jāatrod sava kosmētika, kas katram ir vispiemērotākā. Un galvenais — iegādājoties to sev, nevajadzētu ekonomēt. Jo mati — tā ir rota, ko redz visi.
Līdzīgi kā zobu pastas, sejas un ķermeņa kosmētika, arī matu kosmētika pa laikam jāmaina. Un jāatceras: brīnumi nenotiek vienā dienā. Matu kopšana ir smags darbs.