/nginx/o/2018/07/12/8745042t1h4abd.jpg)
Daba mūs nelutina ar žilbinoši baltiem zobiem, taču smaidīt gribam visiem. Ko darīt? Zobu balināšana mūsdienās ir visātrākā metode, kā iegūt baltākus un mirdzošākus zobus, bet keramiskās plāksnītes savukārt visilgāk saglabā perfektu zobu izskatu.
Zobu balināšana
Ne balināšana, ne arī keramisko plāksnīšu uzlikšana nebojā mūsu zobus! Balinot zobus, tiek izmantota maiga želeja, kuru aktivizē speciāla patentēta zilā gaisma. Balināšanas procedūra nav kaitīga — process līdzinās spožas saulesgaismas iedarbībai uz tonētu audumu.
«Veselības centrā 4» zobu balināšanā izmanto «LumaCool» sistēmu (tā Latvijā ir kopš pagājušā gada marta). Balināšanas laikā tiek izmantota ūdeņraža pārskābe, kas iedarbojas uz zobu jonu līmenī. «Luma Cool» balināšanas sistēma tiek veikta ļoti ātri — vienas stundas laikā! Lai balināšanas procesā netiktu skarta mutes gļotāda, pirms balināšanas uz smaganām tiek uzlikta aizsargbarjera. Zobiem pirms balināšanas noteikti jābūt salabotiem, jo balināšanas procesā plombas un kronīšus nevar izbalināt.
Kad nav ieteicama zobu balināšana?
- Ja ir vairākkārtīgi plombēti zobi un plombas ir novecojušas, ja ir iekaisusi mutes gļotāda un smaganas.
- Ja pacientam ir jutība pret sauli, medikamentiem vai noteiktiem pārtikas produktiem, iespējama arī pastiprināta zobu jutība balināšanas laikā.
- Arī cilvēkiem ar izteiktu zobu jutīgumu ikdienā balināšana nebūtu ieteicama.
Keramiskās plāksnītes
Keramiskās plāksnītes ir ļoti plānas, izskatās dabīgas (jo ir caurspīdīgas) un ir ļoti izturīgas. Tās tiek piestiprinātas ar speciālu cementu. Plāksnītes nepieciešamas, ja zobi ir neglīti, nepareizas formas vai arī plombēti un plombas izskatās neestētiskas.
Vispirms zobu noslīpē. Pēc slīpēšanas noņem divus nospiedumus. Vienu nosūta uz tehnisko laboratoriju, un zobu tehniķis izveido keramisko plāksnīti (tās izgatavošanai nepieciešamas 7–10 dienas), otrs nospiedums paredzēts pagaidu plāksnītes (no plastmasas) izgatavošanai. To uzliek uzreiz pēc zoba noslīpēšanas. Parasti cilvēki keramiskās plāksnītes izvēlas četriem vai sešiem augšējiem priekšzobiem, tādā gadījumā zobārsta kabinetā jāpavada aptuveni 2 stundas.
Atbilstīgo keramiskās plāksnītes krāsu izvēlas pēc krāsu skalas. Pirms keramisko plāksnīšu uzlikšanas ieteicams zobiem uztaisīt rentgenu, lai noskaidrotu, vai neveidojas kariess, un, ja nepieciešams, zobi ir jāsalabo.
Keramiskās plāksnītes nav uz mūžu! Iespējams, pēc vairākiem gadiem tās var sākt pamazām drupt. Tad ir iespēja tās restaurēt, taču efekts nebūs uz ilgu laiku, labāk tomēr pārlikt jaunu keramisko plāksnīti.
Kad nedrīkst likt plāksnītes!
- Ja zobam trūkst vairāk nekā 70% emaljas (jo plāksnītes liek tikai zoba priekšpusē).
- Ja zobs ir ļoti daudz plombēts, pacientam piedāvā keramiskos puskronīšus vai kronīšus, tikai jāzina — liekot kronīti, nepieciešams noslīpēt zobu no visām pusēm, ne tikai no priekšpuses, kā tas ir pie plāksnīšu uzlikšanas.
- Ja neatļauj sakodiens (to nosaka ārsts).
Zobu balināšana maksā Ls 175.
Viena keramiskā plāksnīte (vai kronītis) maksā ap Ls 120.
Ievēro!
- Ja tev ir balināti zobi
Pēc balināšanas zobi aptuveni divas diennaktis var būt nedaudz jutīgi. Turklāt vismaz 48 stundas pēc balināšanas jāatsakās no kafijas, tējas un pārtikas produktiem ar krāsvielām (arī tumšajiem dārzeņiem un sarkanās gaļas), kā arī ogām un augļiem, jo zobi var iekrāsoties. Turklāt, ja tu smēķē, būtu jāapsver, vai ir vērts tērēt naudu, vai arī jāatmet smēķēšana. Lai saglabātu baltus zobus, pēc balināšanas jāievēro profilakse — jācenšas kontrolēt krāsainu produktu lietošanu uzturā un jāseko higiēnai.
Pareizi kopjot zobus un lietojot īpašus zobu baltumu uzturošus produktus, kurus ieteiks ārsts, efekts saglabāsies divus trīs gadus. Pēc tam zobi zaudē iegūto balināšanas toni.
- Ja tev ir keramiskās plāksnītes
Var lietot gan sarkanvīnu, gan kafiju, jo keramika nemaina krāsu. Tomēr, lai keramikas plāksnītes kalpotu ilgāk, jāsaudzē zobi no traumām, mehāniskas iedarbības (nav ieteicams dzert no stikla pudeles!). Iespējams, ka tiem, kuri miegā griež zobus, arī plāksnītes nolietosies ātrāk.