/nginx/o/2018/07/12/8750988t1h1197.jpg)
Izdalījumi no maksts nav saistīti ar sezonas maiņu — vienalga, ziema vai vasara. Tomēr ginekologi ir novērojuši, ka siltākā laikā un svelmainajos vasaras mēnešos sievietes biežāk nāk pie ārsta ar sūdzībām par pastiprinātiem izdalījumiem no maksts, sūrstēšanu un svilinošu sajutu intīmajā rajonā. Kāpēc tā?
Kāpēc izdalījumi!?
Izdalījumi no maksts sievietēm bioloģiski aktīvā vecumā ir vienmēr. To krāsa un daudzums var mainīties. Ginekoloģe Vēsma Kažociņa skaidro: «Maksts sieniņas, dzemdes kakls, dzemdes dobums, olvadu sieniņas ir klātas ar gļotādu, bet gļotādas nekad nav sausas. Pēc menstruācijām izdalījumu ir vismazāk. Ja sieviete nelieto pretapaugļošanās tabletes, tad cikla vidū notiek ovulācija. Atdalās gļotu korķis, kas samērā blīvi slēdz dzemdes kakla kanālu, lai ikdienā dzemdē neiekļūtu mikrobi. Cikla vidū izdalījumi parasti ir caurspīdīgi, staipīgi, bet cikla otrajā pusē gļotādas uzbriest, kļūst pilnasinīgas, un izdalījumi kļūst balti, biezi, krēmveidīgi, it īpaši dienas beigās.
Kas rosina izdalījumu rašanos?
Izdalījumi no maksts rodas no:
- siltuma,
- mitruma,
- mikrobiem, kas ir kā barības vielas baktērijām.
Vasaras laikā divi no šiem trim apstākļiem — siltums un mitrums — ir īpaši izteikti, tāpēc arī izdalījumu rašanās var pastiprināties.
Kad jāsāk raizēties?
Izdalījumu apjoms katrai sievietei var būt dažāds. Ja pastiprināti izdalījumi parādījušies kādā konkrētā laika periodā, tiem ir nepatīkams aromāts vai krāsa, tad jāmeklē tam cēlonis. Visbiežākie cēloņi ir maksts un dzimumorgānu iekaisums, hormonālas izmaiņas, higiēnas kļūdas, lokālie, makstī ievietojamie kontraceptīvie līdzekļi, dzemdes spirāles, dzemdes kakla erozija. Šajos gadījumos, pārbaudot maksts iztriepi, ārsts parasti konstatē palielinātu gļotu daudzumu un leikocītu skaitu. Ja neatrod citu patogēno mikrofloru, jāveic papildu izmeklējumi, tai skaitā jāpārbauda, vai nav kāda no seksuāli transmisīvajām slimībām.
Laktobaciļi?
Makstī mājo mikrobi laktobaciļi, kas nodrošina normālu maksts vides saglabāšanos. Tie pasargā maksti no kaitīgu mikroorganismu savainošanās. No laktobaciļu aktivitātes ir atkarīgs izdalījumu daudzums. Ja makstī ir normāli skāba vide jeb pH 4–4,5, tātad laktobaciļi nodrošina nepieciešamās aizsargspējas. Normālos apstākļos makstī jābūt vismaz 95% laktobaciļu, kas it kā ar neredzamām ķepiņām pieķeras pie maksts sieniņām, radot aizsargslāni, neļaujot piekļūt mikrobiem.
Kas maina maksts vidi!
Ir ļoti daudz faktoru, kas maksts vidi spēj mainīt. Tostarp arī dzimumdzīve, piegulošas apakšveļas vai džinsu valkāšana, alkohols. Tomēr ginekoloģe Dace Matule atzīst: «Būtu muļķīgi sievietei aizliegt mīlēties, nēsāt seksīgu apakšveļu, baudīt vīnu vai alu un likt mazgāties tikai ar intīmām ziepēm. Tāpēc sievietei pašai jācenšas vērot sava organisma reakcijās un analizēt, kas ir tieši tas, kas viņai pastiprina izdalījumu rašanos no maksts.»
Hroniskus iekaisumus ārstēt grūtāk
«Sievietes sūdzas par pastiprinātiem izdalījumiem — tiek sākts ārstēšanas kurss. Taču jau pēc laiciņa izdalījumi parādās no jauna. Vismaz 5% sieviešu ir hroniski maksts iekaisumi, kas ir saistīti ar maksts vides nenoturību vai izmaiņām. Ārsts var ieteikt lietot dažādas svecītes, pretsēņu kapsulas, ko lieto saistībā ar menstruālo ciklu, vai arī vakcīnas, lai normalizētu laktobaktēriju skaitu, daudzumu un aktivitāti. Daudz vieglāk izārstēt akūtus maksts iekaisumus, nevis hroniskus,» saka Matule. Ievērojot ārsta ieteiktos profilaktiskos pasākumus, tev ir iespēja ilgāk saglabāt stabilu maksts vidi pat tad, ja to ietekmē stresa faktori, kas saistīti gan ar pieguloša apģērba valkāšanu, gan uzturu, slimošanu vai kontraceptīvo līdzekļu lietošanu.
Normālas maksts vides uzturēšanai
Higiēna seksā. Ja laktobaciļu nav pietiekami daudz, mikrobi, kas makstī nokļūst no tūpļa, un mikroflora var izmainīt maksts vidi. D. Matule daudzveidīga seksa cienītājiem liek pievērst lielāku uzmanību arī dzimumakta laikā: «Ja vispirms ir anālais sekss, bet pēc tam parastais, ievadot dzimumlocekli makstī, būtu jāpagūst nomainīt prezervatīvu. Ja, dzimumloceklis pēc tam, kad ievadīts tūplī, uzreiz tiek ievadīts arī makstī, sievietes organismā nokļūst mikrobi no anālā kanāla un būtiski maina vidi. Maksts vide ir skāba, bet sperma — sārmaina. Ja sieviete lieto pretapaugļošanās tabletes, dzimumakta laikā sperma paliek makstī. Ja makstī vide nestabila, pēc seksa var parādīties ginekoloģiskas sūdzības. Vēro savas maksts vides izmaiņas pēc dzimumakta. Sperma maksts vidi spēj mainīt uz 48 stundām. Ja maksts vide ir pietiekami skāba, pēc dzimumakta tā atjaunojas pati. Iesaku pēc seksa makstī ievieto kādu bezrecepšu preparātu, kas atjauno laktobaciļu līdzsvaru makstī.»
Higiēna ceļojumā. «Sievietei nopietni jāpadomā par savu higiēnu, pirms sakravāt ceļa somu. Ceļojot autobusā, sēžot krēslā džinsos, ķermenim nepiekļūst gaiss, ir apgrūtināta vēdināšana,» stāsta D. Matule.
Tavam atvaļinājuma ceļojumam ginekoloģe Dace Matule iesaka:
- Džinsi ir universāli, bet ilgstošiem pārbraucieniem labāk izvēlies auduma bikses.
- Pārbrauciena laikā uzvelc kokvilnas apakšbiksītes, nevis stringus.
- Līdzi autobusā paņem vēl vienas tīras kokvilnas biksītes, ko nomainīt. Veselīgāk ir mainīt apakšveļu, nevis biksīšu ieliktnīšus. «Es esmu par kokvilnas veļu un tās regulāru mainīšanu. Izdalījumi rodas tur, kur ir pārlieku silts un mitrs, un mikrobiem vajadzīgās barības vielas, lai tie varētu vairoties. Tā arī, nēsājot ieliktnīti, tiek radīta ideāla vide, lai pastiprināti tiktu stimulēta izdalījumu rašanās,» saka D. Matule.
- Līdzi ņem mitrās intīmās higiēnas salvetes.
- Nopērc intīmās šķidrās ziepes. Ar tām mazgājoties, varēsi saglabāt maksts skābo vidi.
- Ikdienā — glāze biokefīra. Lai izdalījumi neveidotos pastiprināti, jāpievērš uzmanība arī zarnu mikrofloras saglabāšanai. Dienā izdzer glāzi biojogurta vai kefīra ar biobaktēriju piedevām.
- String biksītes — tikai veselām sievietēm. Vai mīts par to, ka string apakšbiksītes ir kaitīgas sievietes veselībai, ir patiess? D. Matule atbild: «Maksts un tūpļa atvere atrodas tuvu viena otrai. Mikrobi no tūpļa zarnas atveres spēj ceļot apkārt pat 4–5 cm rādiusā. Ja makstī ir kārtīga, spēcīga pienskābā jeb laktobaktērija, mikrobi makstī nenokļūs, bet, ja maksts vidē laktobaktēriju nav pietiekamā daudzumā un sieviete nēsā string apakšbiksītes, kas, sievietei kustoties, rīvējas kājstarpē un pārnēsā mikrobus no tūpļa atveres uz maksti, tādējādi var tikt mainīta maksts vide.»