/nginx/o/2018/07/12/8755695t1he841.jpg)
Hemoroīdi ir vēnu mezglveida paplašinājumi, kas atrodas anālās atveres iekšpusē un ārpusē. «Vienkārši sakot, hemoroīdi nav mirstamā vaina, bet tie rada ļoti nepatīkamas sajūtas. Tā ir intīma lieta, tāpēc cilvēki reizēm nevar saņemties pastāstīt par šo problēmu ārstam. Daži domā, ka nav citas izejas kā operācija, un baidās no tās,» stāsta ārsts Hardijs Liepnieks. «Taču ir pieejami dažādi medikamenti efektīvai hemoroīdu ārstēšanai. Jo drīzāk dosieties pie ārsta, jo mazāk laika un līdzekļu prasīs ārstēšana.»
Statistikas dati liecina, ka no hemoroīdiem vairāk cieš vīrieši, bet kopumā ar šo problēmu dažādos savas dzīves periodos sastopas 50% cilvēku.
Hemoroīdu pazīmes
Par hemoroīdiem liecina diskomforts vai sāpes vēdera izejas laikā; nieze, kairinājuma sajūta, sūrstēšana vai dedzināšana anālās atveres rajonā. Var būt želejveida, gļotaini izdalījumi vai asiņošana vēdera izejas laikā. Iekšējie hemoroīdi veidojas taisnajā zarnā un parasti nesāp, tāpēc reizēm tiek pamanīti tikai tad, kad sāk asiņot; reizēm tie caur anālo atveri var būt izstumti no taisnās zarnas. Ārējie hemoroīdi veidojas zem ādas apkārt anālajai atverei, ar laiku tie kļūst cietāki, pietūkst, traucē sēdēt un staigāt.
Ja šīs pazīmes ignorē
Hemoroīdi var iekaist, ja pievienojas infekcija — sastrutot, infekcija caur asinsriti var izplatīties tālāk, un kā ķēdes reakcija seko nākamo hemoroīdu veidošanās. Ja sākumā ir tikai ārējie, ar laiku var izveidoties arī iekšējie hemoroīdi, kas sāk asiņot un iekaist. Var notikt arī nekrotizācija — audu atmiršana, vissliktākajā gadījumā tas var beigties ar asinssaindēšanos. Tik ilgi nevajadzētu procesu novilcināt. Un kādēļ gan samierināties ar pastāvīgu diskomfortu, ko izraisa hemoroīdi, ja no tā var atbrīvoties. Tāpēc jādodas pie ģimenes ārsta vai proktologa. Jāatceras, ka smagākos gadījumos būs nepieciešama ķirurga palīdzība.
Ārstēšana
Pārsvarā gadījumu hemoroīdus var ārstēt bez ķirurģiskas iejaukšanās, ar bezrecepšu medikamentiem — ziedēm, svecītēm. Arvien lielāku popularitāti iegūst ziedes no dabas vielām, piemēram, pasaulē plaši pazīstamais «Preparāts H», kura sastāvā ir haizivju aknu eļļa un rauga šūnu ekstrakts. Rauga šūnu ekstrakts mazina audu tūsku, bet haizivju aknu eļļa mīkstina ādu, neļauj tai sasprēgāt, novērš papildu mikrotraumas, ziede ieeļļo gļotādu, atvieglojot vēdera izeju. Šo ziedi droši var lietot arī grūtnieces un māmiņas, kas baro mazuli ar krūti. Daudzu gadu laikā pierādīts, ka tas neizraisa nekādas blakusparādības.
Svarīga ir higiēna
Hemoroīdu profilaksei būtisks faktors ir higiēnas prasību ievērošana, lai izvairītos no ādas kairinājumiem un infekcijām. Vasara ir laiks, kad cilvēki pastiprināti svīst. Arī ādas krokās anālās atveres apvidū veidojas izsvīdums, rodas mitra un silta vide — tas ir priekšnoteikums iekaisumam, kas var rosināt arī hemoroīdu veidošanos. Regulāri jāmaina veļa un biksīšu ieliktnīši. Priekšroka dodama higiēniskam, elpojošam apģērbam. Valkājot stringbiksītes, īpaši, ja tās ir mazliet par mazu, ieteicams profilaktiski lietot šo ziedi, lai no šaurās bikšu aukliņas nerastos noberzumi un iekaisumi. (Tas pats attiecas uz cilvēkiem, kas nodarbojas ar anālo seksu, kura radītais fiziskais kairinājums var rosināt gļotādas iekaisuma veidošanos.)
Protams, ir regulāri un rūpīgi jāmazgājas, taču nevajag aizrauties ar antibakteriāliem mazgāšanās līdzekļiem, jo tāda pārcentība var iznīcināt dabisko ādas mikrofloru, un tās vietā sāk attīstīties nevēlama, organismam nepieņemama mikroflora.
Kam visbiežāk ir hemoroīdi
- Cilvēkiem, kuru darbs ikdienā ir saistīts ar ilgstošu sēdēšanu, piemēram, biroju darbiniekiem un autovadītājiem.
- Smaga fiziska darba darītājiem.
- Tiem, kas regulāri cieš no vēdera aizcietējumiem.
- Topošajām māmiņām, īpaši grūtniecības pēdējā trimestrī, jo palielinātā dzemde nedaudz nospiež asinsriti.
- Vīriešiem ar priekšdziedzera problēmām.
- Alkohola lietotājiem.
Citi profilakses pasākumi
- Ja ir sēdošs darbs, jāatrod iespēja izkustēties un pavingrot. Tas būs veselīgi arī organismam kopumā.
- Jānodrošina regulāra vēdera izeja, aizcietējumu profilaksei lietojot šķiedrvielām bagātus produktus un dzerot pietiekami daudz šķidruma.
- Nenovilcināt vēdera izeju un censties tās laikā nesasprindzināties, vēdera izejas laikā pieliekties uz priekšu, lai mazinātu sasprindzinājumu.