/nginx/o/2018/07/12/8766110t1he5c4.jpg)
Rīgas Doma evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks Kaspars Upītis intriģē, ka apmeklētājiem nav iespējams pat nejauši iemaldīties kādā no tūristiem liegtajām dievnama zonām, jo visas durvis allaž ir aizslēgtas.
Dažus grandiozās bijušās bīskapa katedrāles — Rīgas Doma baznīcas — noslēpumus nav izdevies atminēt joprojām. Piemēram, vēsturnieki teic, ka nav drošu datu, kā izskatījies 1215. gadā nodegušais pirmais Rīgas Doms. Iespējams, tas celts no koka.
Zudībā gājuši arī dievnama pirmie torņi. Ap 15. gadsimtu baznīcai uzcēla augstu torni, lai tas liecinātu par baznīcas un tirgotāju tā laika varenību. Viduslaikos Doma smaile bija 140 metru augsta — augstāka par Svētā Pētera un Svētā Jēkaba baznīcu smailēm.
Pēc 1547. gada ugunsgrēka Doma smaili nomainīja pret zemāku, bet 1776. gadā namdaris Johans Krēmers nedrošo Doma smaili pārbūvēja, un toreizējo formu tā saglabājusi līdz mūsdienām.
Daļa no Doma baznīcas kopš šā gada februāra ir slēgta, jo sienās un griestos vietumis redzamas plaisas. Ir veikta izpēte, lai noskaidrotu, no kā radušās šīs deformācijas Doma torņa un tam līdzās esošo kapelu mūros.
Par izpēti liecina atsegtie pamati pagrabstāvā, aiz sūkņu telpas. Metru reiz metru lielajā bedrē ir dzidrs ūdens, caur kuru redzami koka pāļi, uz kuriem balstās Doma tornis.
Pāļu paraugiem veiktās bioloģiskās analīzes uzrāda koksnes šūnu noārdošo erozijas baktēriju izraisītus dažādas pakāpes bojājumus, kas ir būtiski samazinājuši pāļu stiprību.
Bojāto pāļu un starp tiem esošās grunts sistēmas nevienmērīga sablīvēšanās zem dažādām slodzēm un konstrukcijām ir radījusi plaisas baznīcas sienās un griestos. Speciālisti konstatējuši, ka stipri bojātas ir arī jumta konstrukcijas, daļēji atšķēlies ārējais mūris. Šogad baznīcas jumta remontam atvēlēti 180 900 latu.
Varbūt šim senajam vēstures lieciniekam varēs palīdzēt fakts, ka Doma baznīca iekļauta Pasaules pieminekļu fonda nākamā gada 100 apdraudētāko objektu sarakstā.
Tas nozīmē, ka Doms atzīts par tikpat nozīmīgu pieminekli kā Ēģiptes piramīdas vai noslēpumainās Lieldienu salas akmens figūras.