Bauskas rajona Codes pagastā 5. augustā cauna uzbrukusi un iekodusi kājā kādam astoņus gadus vecam zēnam. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Valsts veterinārmedicīnas diagnostikas centra Dzīvnieku slimību diagnostikas laboratorija apstiprinājusi, ka dzīvnieks bija slims ar trakumsērgu.
Kā aģentūru LETA informēja Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) Jelgavas filiāles epidemioloģe Bauskā Tatjana Merankova, šāds atzinums saņemts vakar, 9. augustā. Bērnam Bauskas slimnīcā sniegta pirmā palīdzība un zēns saņems vakcināciju pret trakumsērgu.
Pēc ārstes rīcībā esošās informācijas, 5. augusta pēcpusdienā diviem bērniem ejot pa ceļu, netālu no viņu vecāsmātes mājas no krūmiem izlekusi cauna un skrējusi bērniem pakaļ. Vienam no bērniem no kājas nokritusi čība, zēns pieliecies to pacelt, tajā pašā laikā cauna ieskrāpējusi viņam kreisās kājas apakšstilbā un iekodusi augšstilbā.
Dzīvnieks turpinājis sekot bērniem, kuri, saucot pēc palīdzības, skrējuši uz mājām, kur pagalmā viņu vectēvs caunu nositis. Par aizdomīgo dzīvnieku ziņots pagasta veterinārārstei, un dzīvnieka mirstīgās atliekas nogādātas laboratorijā ekspertīzes veikšanai.
9. augustā SVA Jelgavas filiālē saņemts apstiprinājums arī par divām ar trakumsērgu slimām lapsām. Tās notvertas Vecumnieku pagastā un Iecavas novadā. Ar šiem slimajiem dzīvniekiem cilvēki nav bijuši kontaktā.
Savukārt jūlijā Vecumniekos ar trakumsērgu slimu kaķi kontaktā bijuši pieci cilvēki, bet tikpat cilvēki Rundāles pagastā kontaktējušies ar beigtu, pie mājas atrastu lapsu.
Šogad Bauskas rajonā pēc saskarsmes ar inficētiem dzīvniekiem pret trakumsērgu vakcinēti 16 cilvēki, no kuriem desmit ir bērni. Savukārt 46 cilvēki vērsušies pēc medicīniskās palīdzības, jo cietuši no suņu un kaķu kodumiem un skrāpējumiem, informē Merankova.
Speciāliste norāda, ka situācija ar trakumsērgu Bauskas rajonā ir sarežģīta, jo šogad līdz 9. augustam reģistrēti jau 13 dzīvnieku saslimšanas gadījumi ar trakumsērgu. Saslimušo vidū ir viens kaķis, viena cauna, trīs jenotsuņi, septiņas lapsas un viens sesks. Trīs saslimušie dzīvnieki reģistrēti jūlijā un tikpat — augustā. Savukārt pagājušajā gadā 13 saslimšanas gadījumi reģistrēti gada laikā.
Epidemioloģe aicina cilvēkus būt uzmanīgiem un piesardzīgiem. Pamanot mājas vai meža dzīvnieku ar dīvainu uzvedību, kā arī dzīvnieka līķi, nepieskarties tam, bet informēt veterinārārstu vai pašvaldību. Pēc kontakta ar aizdomīgu dzīvnieku, nepieciešams pēc iespējas ātrāk vērsties pie ģimenes ārsta vai slimnīcā.