/nginx/o/2018/07/12/8788219t1h5c0e.jpg)
Liekais svars un aptaukošanās ir mūsdienu civilizētās sabiedrības nelaime. Pret to tiek likti lietā visdažādākie līdzekļi, bet bez īpašām sekmēm. Piemērām, ASV korpulento cilvēku skaits nemitīgi turpina pieaugt, kaut gan visiem ir labi zināms, ka aptaukošanās veicina sirds un asinsvadu slimību veidošanos un tās ir biežākais nāves cēlonis rūpnieciski attīstītajās zemēs.
Cilvēki ar tieksmi uz tuklumu, mazāk ēdot, var samazināt svaru, bet reti kuram izdodas saglabāt vēlamo svaru ilgāku laiku tikai ar ierobežojumiem ēšanā. Lai samazinātais svars saglabātos katram individuālās robežās, nepieciešamas trīs lietas:
- mērenība ēšanā,
- tam atbilstoši jauni sadzīves ieradumi,
- regulāra fiziskā slodze.
Pārmēru lielas ēstgribas mazināšana ir viens no liekā svara novēršanas pasākumiem.
Dabas vielas
Ēstgribu dažreiz var mazināt ar sen pazīstamām zāļu tējām. Kumelīšu tēja dažiem var mazināt ēstgribu, pateicoties šīs tējas spazmolītiskajai iedarbībai. Piparmētru tējas iespējamā ietekme varētu būt saistīta ar tās anestezējošo ietekmi uz gļotādām. Melisas tēja arī ir ar maigu spazmolītisku un sedatīvu ietekmi, un var mēģināt ar šo tēju mazināt ēstgribu. Dzerot retejas tēju, var cerēt uz tās apvelkošo iedarbību uz kuņģa un zarnu gļotādu.
Laiku pa laikam lietojot šīs tējas mājas apstākļos, kad nomāc liela rijība, ir iespējams to mazināt. Šķiet, ka vairumam cilvēku neturēsies prātā, kā kura tēja gatavojama, ja tās nelieto akūtu slimību laikā. Tēju gatavošanas vispārējie principi, kas viegli paliek atmiņā: lapu un ziedu tējas jāpārlej ar vārošu ūdeni un jānostādina 15-20 minūtes, pēc tam jānokāš; mizu un sakņu tējas vairumā gadījumu ir dažas minūtes jāpavāra, jānostādina līdz 30°C temperatūrai un jānokāš. Atsevišķām tējām ir arī citi ieteikumi, piemēram, daži iesaka kumelītes apliet ar aukstu ūdeni un nostādināt astoņas stundas. Drogas lietojamas lielākās devās nekā parasti mājās gatavotām tējām pierasts — jāņem viena divas tējkarotes ar kaudzi uz glāzi ūdens, bet, ja lapas vai ziedi ir čagani, tad vairāk — trīs četras tējkarotes. Vairums zāļu tēju, arī ēstgribas mazināšanai, dzeramas tā, lai nonāktu tukšā kuņģī, t.i., no rīta tukšā dūšā, divas trīs stundas pēc pusdienām, vakarā pirms gulētiešanas vai ēstgribas mazināšanai tad, kad nelaikā sagribas ēst.
Klasiskajās augu ārstniecības grāmatās gan svara samazināšanai ieteic tējas ar vēdera izeju veicinošu iedarbību vai urīnu dzenošas tējas.
Vairāk par minētajām daudziem cilvēkiem ēstgribu mazinās melnā tēja (Indijas, Ķīnas, Ceilonas, Kenijas), jo tai ir gan lokāli gļotādas apvelkoša iedarbība, gan centrālo nervu sistēmu stimulējoša ietekme, kā rezultātā mazinās ēstgriba. Šim nolūkam jāņem viena divas tējkarotes melnās tējas ar kaudzi uz glāzi vāroša ūdens, atstājot ievilkties tikai trīs līdz piecas minūtes. Ja tāda tēja šķiet par stipru, tai var pieliet nedaudz piena.
Dabīgai kafijai ir ēstgribu veicinoša ietekme, bet nereti tuklas pacientes apgalvo, ka stipra kafija ēstgribu mazinot. Acīmredzot šajos gadījumos pārsvaru gūst centrālo nervu sistēmu stimulējošā iedarbība, kas mazina ēstgribu, nevis kafijas kuņģi kairinošās ietekmes. Tāpēc ir vērts pamēģināt, kas kuram vairāk palīdz pret nevēlamo vēlmi daudz ēst.
Cilvēkiem ar lieko svaru būtu jāzina, kuras tējas veicina ēstgribu. Tās ir rūgtvielas saturošās tējas — augustiņi, puplakši, kalmes, pelašķi, pienenes un cigoriņu kafija. Rūgtvielu tēju lietošanas lietderība vērtējama katram atsevišķi, jo tās gan veicina ēstgribu, taču vairums no tām arī veicina žults veidošanos un sekmē tās atteci, kas vairumam tuklo cilvēku ir traucēta.
Medikamenti
Ēstgribas mazināšanai tika un tiek lietoti medikamenti. Savulaik ēstgribas mazināšanai tika ieteikti dažādi sārmainas reakcijas pulveri vai dzērieni, piemēram, Magnesium ustae. Praksē lielu labumu no tiem neesmu novērojis, ja nu vienīgi nedaudz laksējošu ietekmi.
Agrāk…
Agrāk populārs bija noradrenalīnu atbrīvojošais amfetamīns, kas ēstgribu tiešām mazināja, bet, to lietojot, bija iespējama pierašana, ļaunprātīga lietošana, abusus, atkarība, bezmiegs, aizcietējumi, eiforija, tahikardija un hipertensija. Tad ēstgribu mazināja ar fenfluramīnu (preparāts deksfenfluramīns), kas ir serotonīna atbrīvotājs sinapsēs, taču ar laiku izrādījās, ka tas veicina sirds vārstuļu deformāciju un salipšanu un mazā asinsrites loka hipertensiju.
Ir mēģināts lietot efedras alkaloīdu preparātus (no Ephedra sinica, ma huang), kuriem ir adrenerģiska iedarbība. Efedras alkaloīdi mazina ēstgribu un vairo termoģenēzi, taču arī veicina tahikardijas, var radīt centrālās nervu sistēmas traucējumus, un palielina insulta un infarkta risku. Šos Efedras preparātus bieži lieto uztura bagātinātāju sastāvā kopā ar kofeīnu, tāpēc to iedarbība nav precīzi novērtējama.
Šodien…
Ēstgribas mazināšanai lieto sibutramīnu parasti 10-20 mg dienā. Sibutramīns mazina ēstgribu un, iespējams, palielina termoģenēzi. Tā ietekmē ēstgriba samazinās pakāpeniski, un tas jālieto mēnešiem vai pat gadiem ilgi. Ir arī pieredzēts, ka ēstgriba ievērojami samazinājusies jau mēneša laikā. Vidēji jārēķinās ar sešu mēnešu ilgu sibutramīna lietošanu, kuras laikā veidojas jauni ieradumi un vērtējumi par pārtikas produktu izvēli, iegādi un rezervēm mājās, kā rezultātā ēstgribas samazināšanās ir paliekoša arī pēc preparāta lietošanas pārtraukšanas. Cilvēkiem ar hipertensiju vai vāju sirds darbību par iespējamo risku jāaprunājas ar ģimenes ārstu, jo preparāts šīs slimības var saasināt, taču jāatceras, ka aptaukošanās noteikti palielina asinsspiedienu un apgrūtina sirdsdarbību, bet liekā svara samazināšana vienmēr pazemina asinsspiedienu un uzlabo sirdsdarbību. Retāk un mazākā mērā var veidoties aizcietējumi un bezmiegs. Preparāts pašlaik izmaksā aptuveni 45 latus mēnesī.
Atsevišķi minams orlistats. Tas nav ēstgribas nomācējs, bet kavē tauku sadalīšanos un uzsūkšanos zarnās. Orlistats, kavējot lipolītiskos aizkuņģa dziedzera un zarnu fermentus, nodrošina aptuveni trešdaļas apēsto tauku izvadīšanu no zarnu trakta nesadalītā veidā. Tā rezultātā samazinās ķermeņa svars. Taču mērenība tauku patēriņā ir jāievēro, jo liels nesadalītu tauku daudzums zarnās nav vēlams un, lietojot orlistatu, bet taukus uzturā neierobežojot, rodas caurejas. Orlistatu parasti lieto 120 mg ēšanas reizē vai stundu pēc ēšanas.
Sibutramīnu vai orlistatu saturošie preparāti ir vienīgie svaru mazinošie preparāti ar noteiktu iedarbību un objektīvi novērtējamu efektu. Visi pārējie tirgoņu skaļi un uzbāzīgi reklamētie preparāti — tauku dedzinātāji, šķīdinātāji un izvadītāji nav nopietni uztverami. To unikālā iedarbība ir aprakstīta tikai atsevišķos novērojumos, kas nav apstiprinājušies citos pētījumos, un to darbības teorētiskais pamatojums ir vājš un nenoteikts. Šo vielu iedarbība vairumā gadījumu varētu būt līdzīga kā klijām ar ūdeni — tās iestiepj kuņģi, veicina sāta sajūtu, kuņģa un zarnu traktā neuzsūcas, kilokalorijas nedod. Rezultātā svars tiešām samazinās, bet — cik maksā unikālie tauku dedzinātāji, šķīdinātāji, izvadītāji un cik klijas ar ūdeni? Parasti jau šie tievēšanas līdzekļi kaitīgi nav, bet der atcerēties deviņdesmitajos gados Dānijā un Holandē aprakstīto Ķīnas drogu nefropātijas sindromu, kas bija radies Ķīnā ražoto svaru samazinošo drogu lietotājām. Nefropātiju gaita bija smaga un radīja dialīzes vai nieru pārstādīšanas nepieciešamību. Iespējams, ka vaina bijusi šo drogu ražošanā lietojot nepareizos augus, kuru nosaukums ķīniešu valodā bijis ļoti līdzīgs vēlamo drogu nosaukumam. Piesardzīgi jāvērtē visas no svešām zemēm ar dziednieku, nezināmu novērotāju vai nepazīstamu pētnieku ieteikumiem nākušās drogas.
Nobeigumā
Sakarā ar ēstgribas ietekmēšanu jāmin uzjautrinoši objektīvu pētījumu rezultāti, kas liecina, ka no visiem dīkdienības veidiem aptaukošanos visvairāk veicina televizora skatīšanās, ko pamato ar to, ka
- vairāk skatoties televīzijas pārraides, mazāk laika paliek fiziskām aktivitātēm,
- televizora skatīšanās laikā tiek tērēts mazāk enerģijas nekā lasot, rakstot vai veicot rokdarbus,
- televīzijas pārraižu skatīšanās laikā tiek apēsts vairāk nekā citu mazkustīgu nodarbju laikā.
Nobeigumā vēlreiz nopietni jāuzsver, ka svara samazināšanā un saglabāšanā galvenais ir
- zināšanas par produktiem, to sastāvu, kuri produkti ikdienas uzturā samazināmi, kuri jālieto vairāk,
- sadzīviskie ieradumi, ēšanas kārtība, iepirkšanās, produktu krājumi, svētku svinēšana,
- regulāras fiziskās aktivitātes visu gadu.
Viss pārējais — pretapetītes līdzekļi, adatu terapija, zarnu tīrīšana, psihoterapija, vielu maiņas stimulēšana un tā tālāk — ir tikai palīglīdzekļi, kas var veicināt ātrāku svara samazināšanos. Nav neviena svara samazināšanas līdzekļa, kuru lietojot, varētu ēst, kas ienāk prātā, un slinkot. ASV tiek publicēti nopietni raksti par to, ka aptaukošanās nav tikai rijība un slinkums. Protams, ka loma ir iedzimtībai, vielu maiņas īpatnībām, kas tagad jau tiek pētītas gēnu līmenī. Ir arī mazticama hipotēze par vīrusu infekcijas lomu aptaukošanās attīstībā. Pat dažs mūsu profesors ir pesimistisks, domājot par korpulento cilvēku iespējām samazināt un saglabāt samazināto svaru. Rīkojoties nopietni un zinoši, dūšīgiem cilvēkiem vienmēr ir iespējams samazināt savu svaru līdz katram individuāli piemērotam līmenim. Zināms, dabas doto pilnībā izmanīt nevar, bet svara ziņā sev pieņemamās robežās var turēties katrs. Pazīstamais šlāgeru dziedātājs Fredijs Kvīns, jautāts par to, kā viņš ar gadiem ir palicis tikpat slaids kā agrāk, atbildēja: «Ar disciplīnu!»
Pilnu rakstu lasi žurnāla «Doctus» 2005. gada septembra numurā.