Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Skaisti zobi - rindā vien!

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Zobi ir cilvēka sejas rota, kas izdaiļo smaidu. Taču ne katram daba devusi glīti savietotu pērļu rindu aiz lūpām. To - pat vissmagākajā zobu stāvokļa gadījumā - iespējams koriģēt ar zobu platīšu un brekešu palīdzību. Ko izvēlēties - platīti vai breketes, un kad tās nepieciešamas? Uz 12 aktuāliem jautājumiem par zobu rindas noregulēšanas iespējām atbild Rīgas Strādina universitātes Stomatoloģijas institūta Ortodontijas klīnikas vadītāja profesore Ilga Urtāne.

Platīti vai breketes?

Platīte ir veidota uz plastmasas bāzes, kurai piestiprināti dažādi metāla elementi, kas regulē zobu stāvokli. Šie mehānismi var būt veidoti loti dažādi - atkarībā no problēmsituācijas.

Noregulēt ideāli taisnu zobu rindu tikai ar platītēm izdodas ļoti retos gadījumos, jo tām ir ļoti ierobežota darbības zona. Ar platītēm piemītošajiem mehāniskajiem spēkiem zobus var pārvietot tikai vienā vai divos virzienos. Sarežģītākos gadījumos zobu pārvietošanu veic ar brekešu palīdzību, jo breketēm šīs iespējas ir neierobežotas.

Breketes sastāv no breketes pamatnes un sliedītes, pa kuru slīd loks. Ja zobu stāvoklim ir nelielas novirzes no normas, defektu iespējams labot ar zobu platīti, taču sarežģītākos gadījumos, kā arī, lai panāktu labāku rezultātu, ortodontiskā ārstēšana, atkarībā no situācijas, tiek veikta vairākos posmos - gan ar breketēm, gan platīti. Taču pēc brekešu noņemšanas vienmēr ir nepieciešams kādu laiku valkāt platīti, lai nostiprinātu ortodontiskās ārstēšanas rezultātu.

Vai platīti un breketes var izņemt?

Platīti no mutes ir iespējams izņemt, taču breketes uz zobiem ir fiksētas un nav noņemamas. Šī iemesla dēļ ārstēšanu ar breketēm ir vieglāk kontrolēt. Savukārt platīti no mutes ir viegli izņemt, un daudzi pacienti, it īpaši bērni, to nēsā nelabprāt vai ieliek tikai dodoties uz pārbaudes vizīti, kas savukārt ievērojami paildzina ārstēšanas procesu.

Kādu brekešu veidu izvēlēties?

Vispopulārākās ir parastās metāla breketes, jo tās ir visefektīvākās, lētākās un tiek piestiprinātas uz zobu priekšējās virsmas. Pieaugušie biežāk izvēlas keramiskās vai plastikāta jeb baltās breketes, kuras ir zobu krāsā un tādēļ mazāk pamanāmas. Diemžēl ar šo brekešu mehānismiem nevar nodrošināt tik lielu spiedienu, kā ar parastajām metāla breketēm, tādēļ ar tām zobu regulēšana noris nedaudz lēnāk.

Nesen Latvijā parādījušās lingviālās breketes, kas tiek izvietotas uz zobiem mēles pusē un no ārpuses vispār nav redzamas, taču sākotnēji pacientam var rasties nelieli runas traucējumi, turklāt šīs breketes nevar pielietot visos problēmgadījumos.

Pastāv simtiem dažādu darbības veidu brekešu un loku - pasaulē pieejamas breketes pat ar dekoratīviem elementiem. Latvijā RSU Stomatoloģijas klīnikā strādā ar 5 - 6 brekešu un loku veidiem, privātpraksēs parasti izvēlas vienu vai divus.

Katrā valstī ir savas īpatnības, ar kādām metodēm strādā ortodonti, taču nav pat tik būtiski izvēlēties attiecīgu brekešu veidu, cik būtiski ir izveidot pareizo ārstēšanās plānu - saskatīt problēmu un rast piemērotāko risinājumu. Lai to izdarītu, vispirms jānosaka pareiza diagnoze - to veic, izveidojot noteiktus zobu veiduļus, žokļa un sejas profila rentgena uzņēmumus, ar kuru palīdzību novērtē situāciju. Tas vajadzīgs, lai novērtētu ne tikai pašu zobu stāvokli, bet arī zobu un žokļu, kā arī žokļa un galvaskausa attiecības un panāktu estētiski pievilcīgu galarezultātu.

«Pēdējos gados tieši estētikai tiek pievērsta loti liela uzmanība, visā pasaulē šīs prasības ir manāmi augušas. Ja agrāk uzskatīja, ka ar zobu izlīdzināšanu jāpanāk tikai sakodiena funkcionālā norma, tad tagad pacienti pieprasa, lai rezultāts izskatītos estētiski, dabiski, piestāvētu sejai un to varētu uzskatīt par sabiedrībā akceptējamu skaistumu.» Sarežģītākos gadījumos, kad ortodonti tikai saviem spēkiem šīs prasības izpildīt nevar, noris cieša sadarbība ar sejas žokļu ķirurģijas un zobu protezēšanas speciālistiem.

Kādā vecumā drīkst likt breketes?

Breketes uz zobiem var likt dažādos vecumos, taču augošs organisms ir elastīgāks un vieglāk pakļaujas manipulācijām.

Vislabāk ortodontisko ārstēšanu uzsākt 12-15 gadu vecumā, kad beidzas žokļa augšana. Taču breketes uz zobiem var likt jau aptuveni no 8 gadu vecuma, kad ir tā saucamais maiņas sakodiens - tikko izšķīlušies kaula zobi un vēl palikuši daži piena zobi. Ja novirze ir neliela, pietiek ar dažām breketēm, kuras piestiprina visiem zobiem, pat neizmantojot veselu brekešu sistēmu.

Mūsdienās populāra kļuvusi pieaugušo ortodontija. «Galvenā atšķirība ir tā, ka pieaugušajiem zobu noregulēšana noris lēnāk, jo kaula atbildes reakcija uz biomehānisko spēku iedarbību vairs nav tik aktīva, traucēklis var būt arī zobu plombas vai protēzes. Taču šāda iespēja pastāv.»

Cik ilgi jānēsā?

Brekešu nēsāšanas laiku noteikt ir grūti. Tas atkarīgs no zobu anomālijas pakāpes, no kaulaudu un mīksto audu reakcijas uz breketēm. Šis laiks var svārstīties no 2 līdz 5 gadiem, īpaši smagos gadījumos breketes jānēsā visu žokļu augšanas un attīstības laiku.

Ko drīkst ēst?

Ja uz zobiem uzliktas breketes, jāievēro pareiza, diēta. Nedrīkst pārmērīgi daudz lietot saldumus un lipīgu uzturu, kas pastiprināti rada aplikumu (piemēram, cepumi), tāpat nav ieteicams ciets uzturs (piemēram, rieksti). «Burkāni jāsarīvē, āboli jāsagriež, sausiņi jāizmērcē vai no tiem jāatsakās vispār,» skaidro ortodonte. Taču viņa novērojusi, ka par ēšanas un košļāšanas grūtībām brekešu nēsāšanas laikā pacienti sūdzoties salīdzinoši maz.

Vai brekešu uzlikšana sāp?

Brekešu uzlikšana nav sāpīga procedūra, taču pēc savelkošā loka ielikšanas zobi vairākas dienas var būt jutīgi. Jutīguma pakāpe atkarīga no katra pacienta sāpju sliekšņa, kā arī zobu vispārējā stāvokļa. Ja tas ir loti slikts, tad zobu un smaganu jutīgums varētu būt arī ilgāks, taču ar laiku tas vienmēr pāriet. «Izteiktu sāpju gadījumā iesakām lietot pretsāpju līdzekļus, bet tad jārēķinās, ka zobu pārvietošana noritēs lēnāk. Tas tādēļ, ka zobu pārvietošanas laikā smaganās norit labvēlīgs sterils iekaisuma process. Ar pretsāpju līdzekļiem šis iekaisuma process tiek novērsts, tā palēninot zobu pārvietošanos.»

Vai breketes rada runas defektu?

Ja breketes izvietotas zobu priekšpusē, tad runas defektu nav. Sākumā varētu būt nelieli traucējumi lūpai, taču tas neietekmē runu.

Runāšanas traucējumus valkāšanas sākuma periodā izraisa mēles pusē piestiprinātās breketes vai platīte, taču pielāgošanās notiek vidēji divu nedēļu laikā. Lai paātrinātu pierāšanas procesu, vajadzētu pēc iespējas vairāk runāt, skaļi lasīt.

Vai breketes ir kaitīgas zobiem?

Lai nostiprinātu breketes, tās tiek piestiprinātas pie zobiem ar gaismā cietējošā materiāla palīdzību, kopā tās satur brekešu loki no kvalitatīvu metālu sakausējumiem. «Brekešu uzlikšana ir neliela mehāniska un ķīmiska trauma zobam, jo zobs tiek apstrādāts ar skābi, kā rezultātā rodas nelielas zoba emaljas struktūras izmaiņas. Taču nostiprinājuma materiāli satur fluoru, tādēļ šīs izmaiņas īsā laikā tiek kompensētas.»

Brekešu nēsāšanas laikā loti svarīga ir mutes dobuma higiēnas ievērošana, kā arī regulāras vizītes pie zobu higiēnista un ortodonta. «Slikta mutes higiēna var izsaukt komplikācijas, un viena no bīstamākajām ir zobu emaljas ārējo audu iekaisums. Šādos gadījumos rodas kariess un arī zobu pārvietošana noris daudz lēnāk. Brekešu kopšanai ir speciāli līdzekļi un birstītes, taču var lietot arī parastos mutes dobuma higiēnas līdzekļus - galvenais, lai šie produkti bagātīgi saturētu fluoru.

Jāņem vērā: ja pacientam jau iepriekš bijuši zobu emaljas bojājumi un regulāri netiek ievērota mutes higiēna, jāapsver, vai breketes vispār likt. Pašas breketes zobiem nav kaitīgas, kaitīga ir zobu netīrīšana!» atzīst I. Urtāne.

Cik tas maksā?

Pagaidām ortodontiskās ārstēšanas izmaksas Latvijā ir viszemākās visā Baltijā, Eiropā un pat Krievijā un Baltkrievijā. Viss ārstēšanas kurss, iekaitot brekešu uzlikšanu un loku maiņu atkarībā no zobu stāvokļa anomālijas svārstās no 500 līdz 700 latiem. Tiesa gan - porcelāna breketes ir nedaudz dārgākas.

Zobu platītes maksā lētāk. Atkarībā no platītes konstrukcijas cena var svārstīties no 30 līdz pat 100 latiem (tas gan ir īpaši smagos gadījumos, kad tiek veidota funkcionālā platīte, kas izvietota uz abiem žokļiem).

Kā tiek noņemtas breketes?

Brekešu noņemšana zobiem rada nelielu mehānisku traumu. Ja zobi nav kopti un ap breketēm radušies bojājumi, tad, tās noņemot, var rasties pat emaljas plīsumi. Savukārt ievērojot visus ortodonta norādījumus, pēc brekešu noņemšanas spogulī jūs priecēs žilbinošs, estētisks smaids!

Estētiku vai funkcionalitāti?

«Pacients, atnākot uz konsultāciju, vairāk interesējas par zobu estētiku nekā funkcionalitāti, dažkārt pat sūdzas par viena zoba nepareizu stāvokli, bet, ortodontam iedziļinoties situācijā, atklājas, ka patiesībā pacientam ir kāda smaga žokļa anomālija, ko neviens iepriekš nav ievērojis, bet kuru vajadzētu labot vispirms.» Ortodontiem ir būtiski realizēt gan pacienta estētiskās vēlmes, gan nodrošināt zobu normālu funkcionēšanu.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu