/nginx/o/2018/07/12/8812117t1hee98.jpg)
Vai esi aizdomājusies, ka sejas āda ir tavas veselības spogulis? Atrisinot iekšķīgās problēmas, drīz vien arī sejas āda atgūst svaigumu, zūd pinnes, apsārtumi...
Pinnes uz pieres, deguna vai zoda
Tā kā T zonā uz sejas ādas ir visaktīvākie un lielākie tauku dziedzeri, ļoti bieži, seju nepareizi tīrot, rodas dažādas kosmētiskas problēmas. Taču ne vienmēr paplašinātas poras, ādas spīdums, melnās pinnes vai sārtie mezgliņi un strutu pūslīši rodas paviršas ādas tīrīšanas dēļ. Jāatceras, ka tauku dziedzeru darbību regulē dzimumdziedzeri.
Ja organismā notiek hormonu pārmaiņas (pirmo reizi — jau pusaudžu vecumā), tauku dziedzeri sāk aktīvāk darboties, tāpēc sejas āda iekaist. Turklāt pinnes uz sejas var rasties arī pēc dzemdībām, hormonālās kontracepcijas pārtraukšanas vai menstruālā cikla pārmaiņām, jo arī tad sievietes organismā var samazināties vai palielināties hormonu līmenis. Ļoti bieži ginekoloģisko saslimšanu dēļ sievietēm pastiprināti var augt apmatojums virs lūpām vai zoda daļā. Taču jāņem vērā arī iedzimtības faktors — ja kādam no taviem vecākiem ir bijusi problemātiska āda, visticamāk, tāda būs arī tev. Ļoti svarīgi ir izvēlēties tieši savam ādas tipam piemērotākos kosmētiskos līdzekļus.
Ko darīt? Lai noskaidrotu piņņu vai pastiprinātā apmatojuma rašanās iemeslus, nepieciešams doties pie ginekologa un veikt hormonu analīzes. Ādas veselība uzlabojas tikai tad, kad ir uzzināti kosmētisko defektu patiesie cēloņi un tie kopā ar ārstu dermatologu, kosmetologu un ginekologu izārstēti. Pēc tam kad organismā ir noregulējies hormonu līmenis, arī kosmētiskās problēmas izzūd.
Brūni pigmenti uz tavas sejas
Pastiprināta pigmenta melanīna rašanās visbiežāk saistīta ar hormonu pārmaiņām. Tās sievietēm parasti rodas grūtniecības periodā, taču pēc dzemdībām hormonu līmenis noregulējas. Dažreiz pigmentācija ir saistīta arī ar spēcīgu medikamentu lietošanu, aknu vai žultspūšļa darbības traucējumiem. Nevajadzētu pašām aizrauties ar pumpiņu spaidīšanu vai sauļošanos, jo tas var būt par iemeslu, kādēļ uz sejas ādas rodas pigmenti.
Ko darīt? Lai izvairītos no jaunu pigmentu rašanās, vajadzētu apmeklēt ginekologu vai ģimenes ārstu un noteikt pigmentu skaita palielināšanās iemeslus. Taču jau radušos pigmentus ir iespējams noņemt tikai kosmētiskajā kabinetā, iepriekš ar savu kosmetologu izvēloties sev pieņemamāko procedūru. Vari izmēģināt terapiju ar augļskābēm, kuru laikā tiek stimulēta pigmentu lobīšanās. Vēl ļoti iedarbīgs ir ķīmiskais pīlings vai procedūras ar lāzeri. Tās ieteicams veikt gada tumšākajos mēnešos, jo spožas saules iedarbībā pigmenti var atjaunoties.
Sārts deguns un vaigi
Visbiežāk tas nozīmē, ka esi saslimusi ar ādas slimību — rozāciju — sejas ādas asinsvadi ir paplašināti, un tie atrodas tuvu ādai. Kuperoza āda ir viens no vēstnešiem, kas varētu veicināt rozācijas rašanos. Iemesls, kādēļ radusies sārtā āda, visbiežāk ir saistīts ar ginekoloģiskām saslimšanām, kā arī kuņģa darbības traucējumiem. Tiek uzskatīts, ka sārto ādu uz deguna vai vaigiem rada helikobaktērija, kuņģa mikroorganisms, kas aktivizējas, ja cilvēkam ir gastrīts. Ar laiku sārtajai ādai kā papildu simptomi var rasties dažādi asinsvadu mezgliņi, var būt arī deguna izmēra maiņas — tas var kļūt lielāks, tā āda grubuļaināka, ar izteiktiem asinsvadu mezgliņiem sārtā vai violetā nokrāsā. Šāds deguns bieži liecina arī par kuņģa darbības, gremošanas vai zarnu trakta traucējumiem, kā arī, iespējams, vērts padomāt, vai pārmērīgi nelieto alkoholu. Arī acu ābolu krāsas pārmaiņas vai ādas lobīšanās liecina par šo slimību. Sejas ādā var aktivizēties arī demodeksa ērcīte, kurai rozācijas laikā ir labvēlīga vide, lai vairotos. Par ērcītes klātbūtni var liecināt strutaini vai sārti mezgliņi starp muti un degunu, kā arī uz zoda.
Ko darīt? Lai samazinātu rozāciju, dodies pie gastroendokrinologa, kurš palīdzēs uzlabot kuņģa darbību. Pēc tam ieteicams ārstniecības kurss pie sava kosmetologa vai dermatologa, jo šīs slimības sekas pašas no sevis neizzudīs. Dažreiz palielināts deguns var veidoties arī no ilgstošas sauļošanās, it īpaši, ja āda ir apdedzināta, kā arī ziemā no deguna apsaldēšanas, krasām temperatūras maiņām, stipro alkoholisko dzērienu lietošanas, kas veicina paplašinātu asinsvadu rašanos. Tādēļ paralēli vizītēm pie ārsta arī pašam jāseko līdzi savai veselībai, jāievēro diēta. Ēdienkartē būtu vēlams izvairīties no stiprām garšvielām un asiem ēdieniem.
Ādas iekaisumi ap muti
Visticamāk, tie ir saistīti ar kuņģa un zarnu trakta problēmām. Tādēļ, lai izvairītos no apsārtuma un iekaisumiem ap muti, kas bieži vien ir arī strutaini, svarīgi ievērot veselīgu dzīvesveidu, rūpēties par regulāru vēdera izeju. Citreiz šie kosmētiskie defekti var būt saistīti arī ar hormonu līmeņa pārmaiņām vai arī nepiemērotu kosmētisko līdzekļu lietošanu. Āda ap muti visbiežāk ir pirmā, kas liecina par alerģiju. Atceries, arī zobu pasta var izsaukt alerģiskas reakcijas. Taču tādā gadījumā, ja iekaist arī mutes kaktiņi, tie var kļūt sausi un plaisāt — pārliecinies, vai tev nav kāds gremošanas sistēmas iekaisums.
Ko darīt? Ieteicams doties pie ģimenes ārsta, kā arī ginekologa, lai noskaidrotu, kas ir šo problēmu iemesls. Citreiz ādas iekaisumi ap muti rodas, ja organismam trūkst A un B vitamīna, tādēļ vari papildus tos lietot.
Zili riņķi zem acīm
Tie bieži liecina par pārslodzi darbā, lielu stresu vai ilgstošām slimībām. Šādā gadījumā noteikti vajadzīga laba atpūta. Taču ļoti bieži zilie riņķi, kā arī zilgansārta sejas āda var liecināt par dažādām plaušu slimībām, vāju sirds un asinsvadu sistēmu. Ja, skatoties spogulī, esi ievērojusi, ka sejas āda ir pārāk bāla, tu, iespējams, slimo ar mazasinību, tev ir zems hemoglobīna līmenis vai arī problēmas vairogdziedzera un plaušu darbībā. Savukārt pārāk sārtas ādas iemesls var būt paaugstināts asinsspiediens, sirds un asinsvadu slimības vai diabēts. Dzeltena sejas krāsa bieži ir vēstnesis žultspūšļa vai aknu slimībām (piemēram, C hepatītam). Arī ļaundabīgo audzēju slimniekiem var būt dzeltenīga sejas krāsa, jo asinsvadu sastāva maiņa liek ādai dzeltēt. Citreiz sievietēm pigmentu dēļ āda var izskatīties brūngana. Tādēļ vajadzētu interesēties, vai ir normāls hormonu līmenis, vai nav disfunkcijas vairogdziedzeru vai nieru darbībā.
Ko darīt? Tā kā ādas krāsas maiņa liecina par nopietnām veselības problēmām, noteikti uzreiz, kā pamani šīs izmaiņas, vajadzētu doties pie ģimenes ārsta. Viņš noteiks vajadzīgās izmeklēšanas un analīzes. Ejot tikai pie dermatologa vai kosmetologa, veselīgo ādas krāsu atgūt nevarēsi.
Ādas lobīšanās ap acīm
Tie patiesībā ir holesterīna izgulsnējumi ādā dzeltenīgu plāksnīšu veidā uz plakstiņiem, kas bieži rodas nepareizas vielmaiņas dēļ, īpaši tas raksturīgs diabēta vai aknu slimniekiem, jo viņiem asinīs ir paaugstināts holesterīna līmenis.
Ko darīt? Ja vēlies, vari doties uz kādu no kosmētiskajiem kabinetiem, kur ar īpašām ārstnieciskām procedūrām tev palīdzēs atbrīvoties no atlobījušās ādas. Taču šīs procedūras necīnīsies ar holesterīna izgulsnējumu cēloņiem. Tie pēc laika veidosies atkal. Tādēļ ieteicams aiziet pie sava ģimenes ārsta, kurš noteiks nepieciešamās analīzes.