Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Neaicinātais viesis — gāzes vēderā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: gracehcs.org

Mediķiem aizvien biežāk nākas uzklausīt sūdzības par vēdera nedarbiem — pārlieku gāzu uzkrāšanos. Turklāt vairākums pacientu ir jaunieši.

Konsultējusi P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas gastroenteroloģe, endoskopiste Linda Sosāre.

Cilvēks norij gaisu

Kā tas notiek? Samērā vienkārši — ātri runājot, ēdot un dzerot lieliem malkiem, kā arī bieži veicot tādas darbības, kurās šķietami nenotiek pastiprināta gaisa norīšana, piemēram, košļājot košļājamo gumiju, ēdot staipīgas konfektes, piemēram, īrisus, sūkājot ledenes, dzerot gāzētus dzērienus, cilvēks, pašam nemanot, norij daudz gaisa. Līdzīgi pastiprinātā daudzumā gaiss kuņģī nonāk, arī smēķējot cigāru vai pīpējot pīpi. Interesanti, ka gaisa norīšanu veicina nepareizas zobu protēzes. Tās var veicināt pastiprinātu siekalu izdalīšanos, kas bagātas ar gaisa burbulīšiem, un to norīšanu.

Gaisa ceļš organismā: vispirms tas nonāk kuņģī, pēc tam zarnās. Parasti no zarnām gaiss caur kuņģi nonāk atpakaļ barības vadā un cilvēks atraugājas. Lielākoties šāda reakcija nav nekas organismam bīstams. Taču pastiprinātu gaisa norīšanu un atraugāšanos novēro arī kuņģa–zarnu trakta slimniekiem. Tāpēc viennozīmīgi nevar apgalvot, ka atraugāšanās ir pilnīgi nekaitīga. Līdz ar to, ja gaisa atraugas kļūst mokošas, nepieciešama ārsta konsultācija.

Raksturīgi, ka gaisa atraugas jeb aerofāgija bieži vērojama emocionālas spriedzes situācijās.

Ieteikumi, lai gaisu nenorītu

Ēst lēni un labi sakošļāt barību.

Neēst guļus stāvoklī. Fizikas likumi nosaka — norītais gaiss virzās uz augšu, jo tas ir vieglāks. Stāvot tas iziet ārā, guļus stāvoklī paliek barības vadā vai pat sāk virzīties tālāk uz zarnām.

No apēstās pārtikas

Norītais gaiss reti ir vēdera pūšanās iemesls. Lielākajai daļai cilvēku vēdera pūšanos rada apēstie produkti. Tāpēc ārsti atgādina — ir ļoti svarīgi tas, kā un ko cilvēks ēd. Diētas ārsti popularizē veselīgu, šķiedrvielām bagātu uzturu, kas ir pareizi, taču organismam jāļauj pielāgoties šādam ēdienam. Ja cilvēks ēdis tikai miltu produktus, tad, strauji ieviešot ēdienkartē augļus un dārzeņus, īslaicīgi var rasties pastiprināta gāzu veidošanās zarnās, kas rada diskomfortu. Regulāri ēdot veselīgu pārtiku, vēders pie tās pierod un gāzu veidošanās nav tik izteikta. Tomēr tas noteikti nav dienu vai pāris mēnešu jautājums. Veģetāriešiem, kuri ilgstoši lieto dārzeņus, problēmas šajā jomā parasti ir mazākas.

Ja vēdera pūšanās vaininiece ir apēstā maltīte, nereti nepatīkamajiem simptomiem pievienojas arī smaguma sajūta, caureja un vēdera sāpes.

Gāzes resnajā zarnā veidojas, baktērijām šķeļot cukurus un šķiedrvielas. Pārsvarā šķelšanās galaprodukts ir ūdeņradis un ogļskābā gāze, bet nepatīkamo aromātu dod tādas vielas kā indols, skatols. Un tieši tās cilvēkiem traucē.

Ir četru veidu cukuri, ko cilvēka zarnu trakts nespēj sevišķi labi pārstrādāt.

  • Laktoze. Piena cukurs, kas atrodams ne tikai pienā, bet arī sieros un saldējumā. Apmēram pusei pieaugušo ir par maz vai nav fermenta laktāzes, kas šķeļ piena cukuru. Laktoze pievienota arī daļai dārzeņu sulu, medikamentu un citiem produktiem.
  • Sorbitols. Pievienots pārtikas produktiem kā mākslīgais saldinātājs, arī bezcukura košļājamās gumijās.
  • Fruktoze. Satur sīpoli, artišoki, bumbieri, kvieši.
  • Rafinoze. Atrodama pupās, kāpostos, Briseles kāpostos, brokoļos, asparāgos.

Kad iet pie ārsta?

Cilvēks subjektīvi atšķirīgi uztver gāzu daudzumu, kas atrodas zarnās. Emocionāli jutīgiem cilvēkiem, kā arī spriedzes situācijās pat neliels gāzu daudzums var izraisīt nepatīkamas izjūtas. Būtiski ir novērot, vai pie vēdera uzpūšanās tā apjoms izteikti un ilgstoši palielinās, vai vēdera pūšanos pavada sāpes un caureja. Šādos gadījumos noteikti nepieciešama ārsta konsultācija, jo gaisa aiztures iemesls var būt sašaurinājums zarnu traktā. Turklāt vēdera neparastās palielināšanās iemesls var būt ne tikai gaiss, bet arī audzēja masa vai šķidrums vēdera dobumā. Arī vairāku gremošanas slimību gadījumā ir palielināta gāzu veidošanās zarnās. Parādoties neraksturīgām sūdzībām un simptomiem, kurus cilvēks nevar izskaidrot tikai ar uztura izmaiņām, noteikti jādodas pie ģimenes ārsta vai gastroenterologa.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu