/nginx/o/2018/07/12/8817326t1h84b9.jpg)
Veikalos un aptiekās ir tik dažādas zobu birstītes, ka acis žilbst. Kam jāpievērš uzmanība, savējo izvēloties, stāsta RSU Terapeitiskās stomatoloģijas katedras asociētā profesore Andra Brinkmane.
Zobu birstei jābūt ērtai, tās galviņai mazai, lai ar to var viegli manipulēt. Sariem — mīkstiem vai vidēji cietiem, jo cieti bojā smaganas un zobu emalju. Svarīgi, lai birstīte būtu ērti satverama un neslīdētu.
Pērkot zobu birsti, nav svarīgi, kāda ir tās forma, jo svarīgs ir tīrītāja manipulāciju iemaņas un rūpīgums. Vērts izvēlēties vadošo firmu («Colgate», «Blend a med», «Oral B», «Reach», «Super smile» u. c.) produkciju. Šobrīd tās visas piedāvā ar noapaļotiem sariem. Cenas — no 50 santīmiem līdz 2 latiem.
Labākas ir zobu birstes ar sintētiskajiem sariņiem, jo tās vieglāk kopjamas. Cilvēki gan arvien vairāk izvēlas dabisku materiālu priekšmetus, tāpēc arī Latvijā var nopirkt tādas, kuru galviņas darinātas no cūku sariņiem. Tās grūti kopt, jo sariņu starpā sakrājas netīrumi, un tās biežāk jāmaina. Ārzemēs pacientiem ar periodonta problēmām piedāvā īpaši mīkstas zobu birstes, kas gatavotas no āpšu spalvām.
Nopērkamas arī elektriskās zobu birstītes. To cenas, sākot no 3 līdz 30 latiem. Tās parasti izvēlas cilvēki, kuriem nepatīk tīrīt zobus un kuriem ir roku kustību traucējumi, jo šīs birstītes ir viegli satveramas un noder arī masāžai, ja ir smaganu saslimšanas. Ieteicamas cilvēkiem, kuri bieži dzer tēju, kafiju, sarkanvīnu, jo tad uz zobiem veidojas pastiprināts aplikums. Pēc higiēnista apmeklējuma, kad ir noņemts zobakmens, tīrot zobus ar elektrisko zobu birstīti, aplikums veidojas lēnāk. Labāk izvēlēties tās, kam var regulēt spiedienu uz zobiem.
Svarīgi
Zobus tīra ar slaukošām kustībām vismaz trīs minūtes. Ir nopērkamas birstītes pat ar smilšu pulksteni, taču katrs pats jūt, cik ilgi tas jādara. Galvenais, lai to darītu rūpīgi, iztīrot visas grūti aizsniedzamās vietas.
Higiēnistam var palūgt, lai, izmantojot speciālu šķidrumu, iekrāso zobus. Tad var redzēt, kur jāpievērš lielāka uzmanība. Ikdienā vēlams lietot zobu diegu.
Maziem bērniem sāk tīrīt jau pirmo zobiņu, to dara ar apļveida kustībām. Zīdaiņiem domātas speciālas, uzpirksteņa veida zobu birstītes. Uz iepakojuma parasti ir norādīts, kāda vecuma bērniem zobu birstīte ir piemērota. Bērniem jāpalīdz tīrīt zobus līdz 10 gadu vecumam.
Zobu birstītes ieteicams uzglabāt glāzē un mainīt ik pēc trim mēnešiem.