Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Kas der sienai?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.la.lv

Būvmateriālu tirgus ir piesātināts ar dažādiem nesošo sienu materiāliem. Gan ceļot jaunas, gan pārbūvējot vecās ēkas, daudziem rodas jautājums – kurš no tiem ir labākais? Katram ir savi plusi un savi mīnusi.

Nesošo sienu materiālu izvēlē būtiski ir tehniskie dati – spiedes izturība, siltuma vadītspēja, sala izturība, ūdens uzsūkšana un citi. Tikai pēc tam, kad visi šie aspekti ir izvērtēti, var noteikt, kurš ir labākais variants, lai, piemēram, paceļot jumtu, izbūvētu otrā stāva sienas.

Populārākie ir dažādu veidu gāzbetona, keramzīta, silikāta un keramiskie bloki. Tāpat sienām der dažādas koka konstrukcijas – stāvbūves, koka paneļi utt. Izvērtējot to tehniskās īpašības, arī cena nav mazsvarīgs kritērijs.

Gāzbetona bloki

Tas ir viens no populārākajiem sienu materiāliem Latvijā. Tirgus līderi šai grupā ir «AEROC» un Vangažu gāzbetona bloku rūpnīca. Pēdējo ražojumi tehniskajos rādītājos gan atpaliek no importa materiāliem.

Apvienojoties «AEROC» un Saulkalnes «PORIBET», tirgū parādījies jauns materiāls AEROC PoriClass. Šo bloku spiedes izturība ir apmēram 3 Mpa. Ar tiem var būvēt 2 stāvu ēkas – tas gan atkarīgs no pārseguma veida. Ja vienstāva ēkai izmanto, piemēram, 370 mm blokus, teorētiski pat nav nepieciešams armatūras stiegrojums (augstākai gan noteikti vajadzīgs!).

AEROC PoriClass bloku biezums ir 200, 240, 300 un 370 mm, siltumvadītspējas koeficients sausam materiālam l = 0,12 W/(m*K). Veidojot ārsienas no plānākajiem izstrādājumiem, vajadzīgs papildu siltinājums. Biezākajiem tas nav nepieciešams, taču daži speciālisti tomēr iesaka to likt vismaz 5 cm biezumā.

Gāzbetona bloku lielākais mīnuss ir to augstā ūdens uzsūktspēja un lēnā iztvaikošana. Lai arī ražotāji, izplatot šos materiālus, atgādina, ka uzmūrētās sienas lietus laikā vienmēr vajadzētu apsegt, daudzviet to nedara. Tas nozīmē, ka bloki piesūcas ar ūdeni un mājas izžūšana iestiepjas vairāku gadu garumā. Ja šādas salijušas sienas tūlīt nosiltina ar putu polistirola plāksnēm, tad ēka žūst vēl ilgāk, jo ūdens iztvaiko vienīgi iekštelpās (mājoklī paaugstinās mitrums, kas var izraisīt pelēšanu!).

AEROC blokiem ir augsta precizitāte – līdz 1 mm, tāpēc ar tiem ērti strādāt. Cenas – nedaudz virs 40 Ls/m3.

Vangažos ražotajiem blokiem tehniskie rādītāji ir zemāki, bet arī to cenas ir aptuveni par 7 Ls/m3 mazākas. Pirms izvēlēties kādu no ražojumiem, der apsvērt, kas ir būtiskākais konkrētajā objektā.

Keramzītbloki

Šie sienu materiāli vairāk pazīstami ar «Fibo» marku, taču tos ražo arī Latvijas uzņēmumi. Tiesa gan, salīdzinoši nelielos apjomos.

Šo populāro materiālu spiedes izturība ir 3 vai 5 Mpa (tas atkarīgs no bloku izmēriem), tātad nesošajām sienām der tikai mazstāvu ēkās. Tāpat kā gāzbetonam, arī šiem blokiem nepieciešams armatūras stiegrojums.

Keramzītbloki ir daudzkārt neuzņēmīgāki pret ūdeni. Gāzbetona bloki saskarsmē ar zemi uzsūc līdz 70% mitruma, turpretim keramzīta blokiem šis rādītājs ir tikai 15 %. Tāpēc arī, mūrējot sienas, nav jāuztraucas par lietu – cik ātri tie salīst, tik drīz arī izžūst.

Keramzītblokiem toties ir lielāka siltuma vadītspēja – ap 0,20 W/(m*K). Tas nozīmē, ka 250 mm bloki obligāti jāsiltina.

To cenas gada beigās veikalos svārstījās no 42 («Tapeks») līdz pat 54 Ls/m3 («Nelss»).

Keramiskie bloki

Pazīstamākie ir Lodē ražotie Keraterm. Tā kā sala izturība šiem blokiem ir tikai 25 cikli, tad tie obligāti jāapšuj ar materiāliem, kuriem šis rādītājs ir krietni augstāks. Citādi šīs sienas pēc gadiem būs izdrupušas.

Arī ūdens uzsūkšanas rādītāji šiem blokiem ir visai augsti (17 – 21%), toties siltuma vadītspēja gluži kā gāzbetonam – piemēram, Keraterm 44 tas ir 0,13 W/(m*K).

Keramikas bloku spiedes izturība ir visai augsta – no 10 līdz 12 Mpa. Tātad ar tiem jau pieļaujama daudzstāvu ēku būvniecība.

Keraterm cena – aptuveni 42 Ls/m3.

Silikātbloki

Šo materiālu plusi ir augstā sala un mehāniskā izturība. Lai arī normatīvi nosaka, ka ārējiem silikātblokiem jābūt ar 35 ciklu izturību, piemēram, Lietuvā ražotie «Simpras» spēj izturēt vismaz 75 ūdens piesūcināšanas un sasaldēšanas ciklus, nezaudējot tehniskos parametrus un ārējo izskatu.

Arī spiedes izturība šiem materiāliem ir ļoti augsta – līdz 17,5 Mpa. Tas nozīmē, ka šos blokus var izmantot pat daudzstāvu ēku būvniecībā. Tā kā sienas no šiem materiāliem nepieciešams siltināt, privātmāju būvniecībā ārsienām pilnīgi pietiek ar 180 mm blokiem – tās spēj noturēt arī dzelzsbetona pārsegumu. Salīdzinoši nelielais mūra biezums ļauj no viena materiāla kubikmetra uzmūrēt lielāku sienu platību. Tas nozīmē, ka salīdzinājumā ar citiem materiāliem samazinās kvadrātmetra izmaksas.

Sienas no 180 mm silikātblokiem ieteicams siltināt ar 150 mm minerālvates kārtu un apmūrēt.

Sienas no 248 mm bieziem blokiem var siltināt tikai ar 15 mm minerālvati un apmest ar vieglo apmetumu.

Ļoti labs rādītājs ir skaņas izolācijai – līdz 60 dB, kas svarīgi to ēku būvniecībā, kuras atrodas blakus ceļiem.

Vēl svarīgi, ka silikātblokiem (vienīgajiem!) nav nepieciešams armatūras stiprinājums.

Šo materiālu mīnuss – to lielais svars. Mazākie bloki sver 10 kg, bet 250 x 248 x 238 mm bloki jau 18,64 kg. Tāpēc, lai atvieglotu celtnieku darbu, ražotāji iesaka izmantot speciālus šo bloku tureklīšus, kas ļauj blokus ērti un ātri novietot vajadzīgajā vietā.

Viena kubikmetra cena – no 38 līdz 41 Ls/m3.

Materiāla nosaukums spiedes izturība siltumvadītspējas koeficients cena m3

AEROC PoriClass ~ 3 Mpa 0,12 W/(m*K) <40

Keramzītbloki 3 – 5 Mpa 0,20 W/(m*K) no 42 līdz 54

Keramiskie bloki ~ 11Mpa 0,17 W/(m*K)» ~42

Silikātbloki 17,5 Mpa 0,54 W/(m*K) ~39

Aptaujātie celtniecības speciālisti šo skaitli gan vērtē visai piesardzīgi.


Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu