Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Viens pāris visam mūžam

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Var ilgi diskutēt par to, kas izskatās stilīgāk — brilles vai kontaktlēcas. Taču optometristiem noteikti būs viena nostāja — jāizvēlas tas, kas katram piemērotāks un nepieciešamāks. Par dažādiem kontaktlēcu lietošanas aspektiem un pareizu to kopšanu stāsta «Vision Express» optikas optometriste Diāna Zīlniece.

Speciāliste uzsver, ka kontaktlēcu valkāšana nav tikai kosmētiska kaprīze vien, sak, ar brillēm neizskatos gana labi. Protams, lēcas var novērst arī kosmētiskus defektus, piemēram, radzenes saduļķojums aiz lēcām izzudīs kā nebijis. Taču kontaktlēcas primāri ir lielisks risinājums gan tuvredzības, gan tālredzības problēmu novēršanai, gan arī iespēja koriģēt redzi astigmatisma vai lielas dioptriju atšķirības gadījumos. Arī aktīviem cilvēkiem piemērotākas būs tieši lēcas, jo kā gan spēlēsi basketbolu, peldēsi vai dejosi, ja jāuzmana, lai nenokrīt brilles?! Tomēr pašam izdomāt, ka briļļu vietā labāk iegādāties lēcas, nevajadzētu. Iespējams, ka šis risinājums konkrētajam cilvēkam nemaz nav piemērots. Arī kontaktlēcu ražotāju mainīt, pamatojoties uz draugu ieteikumu nav vēlams. Pat kontaktlēcas, kuru ražošanai izmantoti vieni un tie paši materiāli, var būtiski atšķirties, ja tos ražojuši dažādi uzņēmumi. Protams, kontaktlēcas var izmantot arī tikai un vienīgi uzskaistināšanās nolūkā — šodien gribu būt zilace, rīt ielikšu lēcas un būšu brūnace. Taču šajā gadījumā der atcerēties, ka lēcas ir slodze acīm, tādēļ ieteicams nopietni padomāt, vai vizuālais efekts būs upura vērts.

Diāna Zīlniece atceras kādu gadījumu, kad kontaktlēcas bijušas vienīgā iespēja atrisināt kādu redzes defektu. Klientei bijusi sešu dioptriju atšķirība, tādējādi ar vienu aci viņa redzējusi priekšmetus mazus, ar otru — ļoti lielus. Šāds redzes defekts nav tikai neērtība, bet arī psihi traumējošs, jo cilvēka smadzenes divas tik atšķirīga lieluma «bildītes» nespēj savienot vienā redzes tēlā. Ar brillēm šādu problēmu atrisināt ir gandrīz neiespējami.

Optometriste novērojusi, ka arī cilvēkiem, kuriem ir izteikta tuvredzība vai izteikta tālredzība, ar dioptrijām virs 5, labāk izvēlēties kontaktlēcas, jo tad skatienam nav jābūt fokusētam tieši briļļu lēcu optiskās ass punktā, perifērijai daļēji izplūstot, un cilvēkam paveras iespēja skatīt vienlaikus plašāku telpu vienādi asu un skaidru.

Ir arī jautājumi, kurus kontaktlēcas atrisināt nevar. Piemēram, tiem, kuri strādā ar datoru, labāk izvēlēties brilles ar speciālo pārklājumu, kurš mazina datora monitora vibrāciju radīto slodzi. Kontaktlēcu lietotājiem jāatceras, ka, strādājot ar datoru cilvēks retāk mirkšķina, acs gļotāda un kontaktlēcas ātrāk izžūst un tas var radīt ne tikai nepatīkamu grauzošu sajūtu, bet pat traumēt acis. Arī cilvēkiem, kuri ir ļoti jutīgi pret spilgtu gaismu, ieteicamas brilles ar fotohromo jeb gaismjutīgo pārklājumu, kas pasargās acis no straujas gaismas intensitātes maiņas radītās slodzes. Taču šie ir tikai atsevišķi gadījumi, kuros brillēm dodama priekšroka. Protams, ir arī gadījumi, kad cilvēks vienkārši nevar ievietot kontaktlēcas. Iemesli tam var būt visdažādākie, tādēļ, pirms izvēle izdarīta, šis jautājums būtu vispusīgi jāapriež ar savu okulistu.

Diāna ir pārliecināta, ka ne mazāk rūpīgi jāizvērtē arī lēcu ražotāja un lēcu tipa izvēle. Un ir gauži aplami domāt — ārsts vai optometrists iesaka dārgākas lēcas tādēļ, ka tās ir labākas, vai tādēļ, ka grib pārdot pēc iespējas dārgāku preci. Tikai speciālists var pareizi izvērtēt, kāda ir katra konkrētā cilvēka acs, cik tā jutīga, cik pacietīga. Vai nepieciešamas cietākas vai mīkstākas lēcas, vai labāk izvēlēties lēcas, kuras var lietot tikai vienu mēnesi un tad jāpērk jaunas, vai labāk derēs vienreiz lietojamās lēcas, lai lietotu tās tikai brīvdienās, bet ikdienā valkātu brilles. Varbūt vienam derēs trīs mēnešus lietojamās lēcas, kuras uz nakti jāizņem, bet citam – diennakts lēcas, kuras var atstāt acīs arī miega laikā. Tieši pēdējās būs īpaši piemērotas cilvēkiem, kuri dodas, piemēram, komandējumā vai atpūtas braucienā uz vietu, kur ērtības būs grūti pieejamas. Speciāliste atceras gadījumu, kad diennakts lēcas izmantotas, lai cilvēks varētu aizbraukt paslēpot. Šis bijis gadījums, kad pats kontaktlēcu valkātājs nav varējis tās ielikt, bet vienam slēpošanas braucienam optiskās slēpošanas brilles izgatavot šķitis muļķīgi. Tad nu optometriste ievietojusi viņa acīs diennakts kontaktlēcas un pēc nedēļas puisis atnācis tās izņemt.

Vienreiz lietojamās kontaktlēcas lieliski noderēs tiem, kuri ikdienā valkā brilles, bet uz balli grib doties bez tām, vai arī tiem, kuri brīvdienās ir ļoti aktīvi — vingro, rāpjas kalnos, lec ar gumiju u. tml. Šādos gadījumos vienreiz lietojamās lēcas ir izdevīgākas arī no tīri finansiāla aspekta, jo astoņi šādu lēcu pāri maksā mazāk nekā, piemēram, mēneša lēcas.

Lai gan kontaktlēcas iesaka lietot, tikai sākot no 16 gadu vecuma, Diāna teic, ka tās var izmantot arī agrāk. Taču tad vecākiem jāizvērtē, vai bērns pats spēs lēcas ievietot un izņemt, ja gādīgās mammas nebūs klāt. Tomēr bērniem, kuri jaunāki par 16 gadiem lēcas ieteicamas vien tajos gadījumos, kad brilles valkāt nav iespējams, piemēram, baleta skolu audzēkņiem, sportistiem.

Lietojot kontaktlēcas, ļoti būtisks ir to kopšanas jautājums. Nereti cilvēki iebilstot, ka optikas saloni gribot vien pārdot pēc iespējas vairāk lēcu tīrīšanas šķidruma, tādēļ iesaka to mainīt pēc katras lietošanas reizes. Daži klienti pat atzinušies, ka vienu un to pašu šķīdumu izmantojuši divas reizes un nekas ļauns viņu acīm neesot noticis. Tomēr Diāna liek pie sirds visiem lēcu lietotājiem, ka cilvēkam visam mūžam ir dots tikai viens acu pāris, tādēļ riskēt, taupot uz lēcu tīrīšanas šķīduma rēķina, nebūtu prātīgi. Neviens taču neiedomāsies taupības nolūkos divas reizes lietot, piemēram, vienu un to pašu tualetes papīra lapiņu, vai ne?

Un noslēgumā optometristes Diānas. Zīlnieces īpašais ieteikums dāmām: pirms ievietojat kontaktlēcas, atcerieties — vispirms frizūra, tad lēcas un tikai tad meikaps. Izsmidzinot matu laku, sīkās lakas daļiņas nosēžas ne vien matos, bet arī uz kontaktlēcām.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu